Sügisel Eestis esinev muusik Estas Tonne: Kas peaksin kaotama kõik selleks, et tunda elust rõõmu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuni 2017 kell 14:23



Sel sügisel, 13. oktoobril esineb Nordea Kontserdimajas taas maailmanimega muusik Estas Tonne, kes annab kontserdi “Reviving The Water” koos Pepe Danza ja Netanel Goldbergiga. Estas on käinud Eestis juba mitu korda, tema eelmine kontsert koos Pepe Danza ja Dimitri Artemenkoga oli novembris Vene Kultuurikeskuses ja tollel korral sai saal tunda osakest tema unikaalsest maailmast. Tema kontsertidele on omane, et mingil ajahetkel kuulaja unustab oma argipäevamured ja läheb üle ühtsele hingamisele, jäädes selle juures vabana oma isiklikku ruumi.

 

Mida aga tähendab “Reviving The Water” ehk vee elustumine? “Veest võib kirjutada lõpmatult. Iidsed kultuurid ja rituaalid käsitlevad vett kui üht kõige tähtsamat elementi ja elu aluspõhimõtet ning viimastel aastakümnetel on teaduslikud avastused ilmsiks toonud samuti vee elava natuuri ja kosmose vahelise suhte. Igaühel meist on oma arusaam veest, vastavalt enda teadmusele ja intuitsioonile. Mistõttu meie soov on see slogan edasi anda ilma liigsete kommentaarideta ning pigem innustada Teid lihtsalt sulgema silmad ja sukelduma helilainetesse ning laskma end sel kanda. See viib teid paika, kus ookeani puhastamine saab alguse ühestainsast tilgast,” — nii kirjeldavad muusikud oma kontserdi olemust.

Estas Tonne on muusik, kes oma avara väljendusrikkusega eemaldab tavapärased meelelahutusäri seadused. Muusika pole tema jaoks eesmärk omaette, pigem vabastav tööriist, äratades inimestes piiritu potentsiaali enda ja välismaailma tunnetamiseks. Reisides mööda lugematuid maid ja kohti leiab Estas Tonne end erinevates kultuurides, samas identifitseerimata end ühe kindla rahvuse või maaga, pigem kogu maailma kultuuririkkusega. Tema muusika on seega paljude lähenemiste peegeldus, mitmekesiste stiilide peaaegu märkamatu üksteise sisse sulamine, andes üllatuslikud tulemid ja luues harmoonilise helistruktuuri, jõudes iga etteastega kuulajani erinevalt, alati unikaalses vormis ja meloodias. Minnes veelgi sügavamale inimeste aistingutes, võib tajutav emotsionaalne suurejoonelisus olla kuulajale mitte ainult tugev esteetiline kogemus, vaid algus võimsale sisemisele ärkamisele, kus tõstab pead uus arusaamine maailmast ja tõelisest minast.

Estas alustas kitarrimänguga juba 8-aastaselt ja oma tänavamuusiku karjääriga selle sajandi alguses. Tema leivanumbriks oli mängida igas linnas ühel õhtul ja ta andis aastaid iga päev kontserte, milles peitub ilmselt ka tema edu saladus. Tonne spontaansed tänavakontserdid, mida inimesed on üles filminud ja Youtube`i postitanud, on temast teinud maailmas väga tuntud muusiku, kes esineb festivalidel ja kontserdisaalides, aga kõige enam armastab ta intiimseid kontserte paarisaja inimesega.

Vaata Tonne tänavakontserti Tallinnas:

Joseph “Pepe” Danza on unikaalne nähtus tänapäeva põlvkonna muusikute hulgas, kes murrab geograafilisi ja muusikalisi piire läbi nii Ida kui Lääne traditsiooniliste vormide sügava õppimise ja mõistmise. Sündinud Uruguays ja elanud, õppinud ning esinenud üle terve maailma on Pepe omandanud laia kultuurilise mitmekülgsuse ja teda on kutsutud “maailmamuusika kehastuseks” ja “ekstreemseks multiinstrumentalistiks”. Ta mängib löök-, puhk- ja keelpille ning mõningaid peaaegu tundmatuid instrumente, mida on tema ülemaailmsete pillide kogumikus üle 300. Kollektsioonis leidub India sitar ja bansuri, Araabia nei, Aafrika löökpillid (sealhulgas eriline djembe); flöödid, Jaapani shakuhachi; keelpillid – guzheng, kannel, Ladina-Ameerika ja Hispaania kitarr, klaas- ja Tiibeti kausid jne, lisaks mõned spetsiaalselt Pepele tehtud ainulaadsed käsitööpillid.

“Ma elan sügavas teadmises ja kogemuses, et muusikal on tugev ümberkujundav jõud ning inimkond ja meie armas planeet Maa on valmis muutuseks kõrgematele sagedustele. Ma usun, et muusika mängib olulist rolli selles pöördes ja ma olen siin et seda tööd teenida, ükskõik mis viisil ja ükskõik mis kohta ma olen kutsutud,” räägib Pepe.

Iisraelist pärit Netanel Goldberg (vokaal, kitarr, löökpillid) on kontratenorist muusik, kes peegeldab improviseerides läbi muusika meid ümbritsevat elu, tema tervendavad kontsertesinemised on tuntud nii Iisraelis kui ka Euroopas ja Ameerika Ühendriikides.

 

Estas Tonne mõtlemapanevad tsitaadid 

  • Mis saab siis, kui ma loobun kõigest, mida ma teadsin, unustan kõik, mida mulle on õpetatud, lahkun kodustest paikadest ja luban endal muutuda tõeliseks? Võimalik, et siis saavutan uued tipud, jõuan uuele tasemele, saan tõeliseks iseendaks ja leian oma tõelise kodu.
  • Muusika kinkis mulle uued teadmised, saades minu õpetajaks ja giidiks, sisenesin temasse teiselt poolelt kui väike laps ja leidsin temas oma tee ja arengu. Muusikast sai sõltumatult minu lugu, iga kord helisid tekitades ma arenesin ja toimus minu loominguline taassünd.
  • Ma kuulsin heli enda sees, kuid ma ei suutnud seda väljendada ning võtsin kitarri ja läksin tänavale. Ma mängisin päevast päeva, kuust kuusse… muutusin mina ja muutus maailm minu ümber. Ma leidsin tõelise vabaduse, vabaduse muusikas, vabaduse suhetes, vabaduse armastuses…
  • Mulle räägiti, kuidas ma pean elama, kuidas pean riietuma, kuidas pean raha teenima… Mulle räägiti kõike minu elust, välja arvatud seda, kuidas ma ise mõistaksin, mis on Elu?
  • Kas ma tõesti pean üle elama avarii või kaotama jala või käe, et oskaksin hinnata Elu väärtust? Kas ma tõesti pean kaotama oma lähedased, mõistmaks,kui palju ma neid tegelikult armastasin? Kas ma tõesti pean kõik kaotama selleks, et…tunda naeratades sellest elust rõõmu?

 

Allikad ja lisainfo: GoodNews, GN2Piletilevi

Kuula ka saadet “Hallo, Kosmos!” Estas Tonnega.

 

Toimetas Monika Kuzmina / GoodNews



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt