Himaalaja “hull mesi” – psühhoaktiivse toimega maiustus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2023 kell 7:25



Psühhoaktiivse toimega taimed ja seened on maailmas valdavalt hästi teada. Kuid lisaks sellele võib sarnase toimega olla ka mesi. Himaalaja mägede karmides tingimustes elab üks väga eriline metsmesilase liik, kelle korjatav mesi on ainulaadne pea terves maailmas. Seda tuntakse ka kui “hullu mett” (mad honey), kuna sellel on väikestes kogustes ravitoime ning suuremas koguses mõjub toksiliselt ja hallutsinogeenselt.

 

Himaalaja mägimesilased (Apis dorsata laboriosa) on maailma suurimad mesilased, kelle keha pikkus ulatub 3 sentimeetrini. Neid leidub Bhutani, Hiina, India ja Nepali piirkonnas 2500–3000 meetri kõrgusel mägedes, kuid meetaimede otsingutel lendavad mesilased isegi kuni 4100 meetri kõrgusele. Neil mesilastel on kombeks elutseda kõrgete vertikaalsete kaljude nukkide all ning ühest pesast võib leida kuni 60 kg mett.

Kõrgel mägedes on meetaimi napilt, nii on need hiidmesilased kohanenud õienektarit koguma mürgistelt rododendroniõitelt. Mesilasele endale see ohtu ei kujuta, inimeste jaoks on see omapärase punase tooniga mesi aga suuremas koguses tugevalt toksilise toimega, põhjustades joovet ja hallutsinatsioone.

Nepaali põlisrahvaste hõim gurungid on tuntud selle “hullu mee” kogujatena ning aastaid meeküti ametit õppinud mehed riskivad otseses mõttes eluga, rippudes maa ja taeva vahel, kogumaks mett, mida tohib tarbida vaid lusikatäis korraga. Mett käiakse kogumas kaks korda aastas, kuid eelkõige on kuulsaks saanud kevadine mesi, kuna see on tõeliselt “hull” mesi.

 

Kasutajate kogemus on väga erinev

Gurungi hõim tarbib is

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt