10 aastat Iraagi “vabadust”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2013 kell 18:18



 

Täna toimus Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste (KVÜÕA) korraldatud konverents “Kümme aastat operatsioonist Iraagi Vabadus”, kus käsitleti selle operatsiooni sõjalisi, poliitilisi ja õiguslikke aspekte.

 

Lisaks KVÜÕA ohvitseridele ja teaduritele esinesid konverentsil ka Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu poliitilises ja julgeolekukomitees Harri Tiido ning ajaloolane ja riigikogu liige Mart Nutt.

 

Harri Tiido, kes 10 aastat tagasi oli Eesti suursaadik NATO juures, ütles Postimehele, et Eesti riigi toetuskiri Iraagi sõjale kirjutati valmis Washingtonis. Lisaks selgus, et kuigi meie osalemine sõjas toimus kaheldavatel alustel, käituks Tiido enda sõnul ka täna poliitikutele nõu andes samamoodi. Tol ajal Eesti NATO-sse veel ei kuulunud ja oli vaja valida pool. Tiido tõdes, et see otsus oli meie riigi mainele kasulik.

 

Sellelt Wikipediast pärit kaardilt näeme, et Eesti oli selle vähemuse seas, kes Iraagi invasiooni toetas.

 

 

 

The Intel Hub avaldas täna arvamusartikli “Hey Iraqis: How’s that “Liberation” Stuff Workin’ Out For Ya?” ehk “Kuulge, iraaklased, kuidas teile see “vabastamise” värk meeldinud on?”, mis algab USA endise kaitseministri Donald Rumsfeldi 19. märtsil Twitteris öeldud sõnadega: “10 aastat tagasi algas pikk ja raske töö, vabastamaks 25 miljonit iraaklast. Kõik, kes selles rolli mängisid, väärivad meie austust ja tunnustust.”

 

Kelle või mille käest iraaklasi vabastati?

Kui vaadata järgmist lihtsustatud kujul koostatud sündmuste kronoloogiat, siis jääb mulje, et naftaäri raskest koormast.

2000 – Tolleaegne USA sõber Saddam Hussein ütles, et soovib kütuse eest saada dollari asemel hoopis eurosid. Üsna pea sai sõbrast maailma suurim vaenlane.

2003 – Algas Iraagi sõda. Ettekääne: Iraak võib ehitada tuumarelva ja neil võivad olla massihävitusrelvad. Sõda kestis aastaid, kuigi massihävitusrelvi ei leitud.

2009 – Lääne suurkorporatsioonidel oli esimest korda pärast 1972. aasta Lõuna-Iraagi naftaväljade riigistamist taas suurem ligipääs Iraagi naftamaardlatele ning sellel võimalusel haarati sarvist.

2010 – Lõpetati ametlikult sõda. Selleks ajaks ei olnud endiselt leitud ühtegi massihävitusrelva, oma lõpu olid leidnud sajad tuhanded tsiviilisikud ja sõdurid, ning Iraagi naftaäri õitses läänemaailma jaoks lopsakamalt kui kunagi varem.

 

Ilmselt loeme varsti peavoolu meediaväljaannete vahendusel, et USA välisminister kiidab Eesti Kaitseväge olulise konverentsi korraldamise eest.

 

Allikad: Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Postimees, The Intel Hub, Donald Rumsfeldi Twitter, Wikipedia 1,  Wikipedia 2, Business Week

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt