2 minuti Telegram: Rocketgate

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. oktoober 2018 kell 15:57



Kaitseministeerium vastas lõpuks ometi Telegrami ametlikule teabenõudele hiljutise raketi intsidendi osas. Kummalisel kombel on aga Kaitseministeeriumi kommentaar täielikult vastuolus sellega, mida ütles endine kaitseväe juhataja, erukindral ja praegune Riigikogulane Ants Laaneots raketi juhtumi kohta Kanal 2 otse-eetris 11 (vaata tema sõnavõttu siin: “2 minuti Telegram: Raketi-intsident“). septembri hommikul. Lisaks ei suutnud Kaitseministeerium kahe kuu jooksul esitada mitte ühte ainsatki asitõendit, et raketi-intsident üldse kunagi juhtunud oleks.

 

12. augustil saatsin Kaitseminister Jüri Luigele avaliku teabenõude raketi intsidendi osas:

„7. augustil 2018 lasi Hispaania hävituslennuk Eesti Vabariigi kohal väidetavalt välja lahingraketi.
Millised on teie valduses olevad asitõendeid, et rakett üldse kunagi teele lasti?
Kas on pealtnägijaid, kes raketti nägid?
Kas radarid näitasid seda raketti?
Kas teil on selle lennuki piloodi isiklik tunnistus, et ta lasi selle raketi (kogemata) teele?
Kas teil on tõendeid, et rakett (või selle osad) on kusagilt üles leitud?”

Alles 2 kuud hiljem sain vastuse, kui mulle kirjutas Karin Kivipõld, Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonnast:
„Eesti Kaitseväe kinnitusel lasi 7. augusti pärastlõunal Hispaania hävitaja Eurofighter Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas. Lask toimus kuue kilomeetri kõrgusel kell 15:44. Rakett võis enesehävitusrežiimis plahvatada, kuid võis ka tervelt maapinnale jõuda.

Juhtunu asjaolude uurimiseks on Hispaania ametivõimud algatanud omapoolse uurimise, mis veel kestab. Raketti ega selle osi pole tänaseks üles leitud.

Eesti õhuväe käsutuses on lennukite tuvastamiseks mõeldud õhuseireradarid, mis ei ole loodud selliseid rakette tuvastama. Õhuseireradarid näevad raketi liikumist piiratult, mitte täpsusega, mis oleks võimaldanud tuvastada täpsemat asukohta. Rakettide tuvastamiseks mõeldud õhukaitseradareid Eestil ei ole“

Kaitseministeeriumi kommentaar on seega vastuolus Ants Laaneotsa kommentaariga, millest selgus, et sellist raketti ei ole võimalik eksikombel välja tulistada, vaid piloot pidi midagi nägema, et raketipea üldse sihtmärgile lukustuda saaks. Lisaks ütleb Laaneots, et rakett lendas 80 km aga Kaitseministeerium ütleb, et „Rakett võis enesehävitusrežiimis plahvatada, kuid võis ka tervelt maapinnale jõuda“, ehk teisisõnu ei tea nad üldse, mis sellest raketist sai.

Seega on meil n-ö võimuorganitelt kaks teineteisega vastuolus olevat argumenti, sh pole võimud esitanud tänase päevani mitte ühtegi asitõendit.

Kaitseministeerium:Juhtunu asjaolude uurimiseks on Hispaania ametivõimud algatanud omapoolse uurimise, mis veel kestab.

Kuna 2 kuu jooksul ei suutnud Kaitseministeerium esitada mitte ühtegi asitõendit ega uut argumenti, siis jääb mulje, et Eesti poolelt seda teemat ei uuri mitte keegi. Väga huvitav, oletame, et see intsident leidis päriselt aset, ning Hispaania hävitaja tulistas kogemata selle raketi välja. See tähendaks, et suure tõenäosusega oleks võinud see rakett lennata rahva hulka või lennata Venemaale ja nõnda alustada sõda. Mõlemad variandid oleks Eestile olnud üli halvad aga mingil põhjusel seda juhtumit Eesti ise ei uuri, sellega tegelevad Hispaania ametivõimud. Tuleb välja, et Eesti ei puutu asjasse siin. See kõik viitab ilmselgele reaalsusele, et mitte mingit raketti tegelikult keegi välja ei lasknud.

Kuna siin on korralikult vasturääkivusi, siis saatsin ma uue ametliku teabenõude nii Karin Kivipõllule Kaitseministeeriumis kui ka Ants Laaneotsale Riigikogus sooviga teada saada kust nad oma info võtavad, mis on omavahel täielikult vastuolus. Sest vähemasti üks, kui mitte mõlemad nendest tegelastest ajavad jama suust välja. Ma saatsin ka kirja õiguskantslerile palvega alustada avalik juurdlus toimunu osas.

 

Kas kaitseminister Jüri Luik peaks tagasi astuma?

Kui eeldada, et raketi-intsident toimus nii nagu meile peavoolumeedia vahendusel teatati, siis on tegemist niivõrd ränga juhtumiga, et minu hinnangul peaks kaitseminister Jüri Luik tagasi astuma, kuna jutt käib potentsiaalsetest tsiviilohvritest või veel hullema stsenaariumi puhul sõja algatamisest Venemaaga.
Kui aga lähtuda ilmselgest reaalsusest, mis ütleb, et mingit raketti polegi kunagi olnud, siis on tegemist Kaitseministeeriumi teada olevalt suurima pettuse välja tulekuga. Sellisel juhul peaks kogu valitsus tagasi astuma.

Õhtuleht, 8. augustil 2018
Õhtulehe esikaanel seisab tekst: „Kaitsevägi leidis kadunud raketi plahvatuskoha rabast“.

Kaitseminister Jüri Luik: „Rääkisime Hispaania kolleegiga toimunu asjaoludest ning leppisime kokku, et teeme raketi leidmisel ning uurimise läbiviimisel tihedat koostööd.“

Õhuväe kolonel Riivo Valge: „Teada on lennukoridor.“

Kindralmajor Martin Herem: „Eesti vastutus peaks olema kaduvväike.“

Kaks kuud hiljem on aga ilmselge, et mingit raketti üles ei leitud, kaitseminister Jüri Luik mingit koostööd juhtunu selgitamisel Hispaaniaga ei tee ning mingit lennukoridori pole samuti teada. Ja kui potentsiaalsed tsiviilohvrid või sõda Venemaaga tähendab kindralmajori jaoks kaduvväikesest vastutusest, siis peaks olema siililegi selge, et selline tegelane on vales ametis. See tähendab, et Kaitseministeerium on tõmmanud endale vee peale.

Postimees, 8. augustil 2018
Postimehe esikaanel seisab tekst: „Hispaania hävitaja poolt Lõuna-Tartumaal eksikombel välja lastud rakett leiti Järvamaalt inimasustuseta alalt“.

„Kaitseväe kinnitusel kukkus teisipäeval kogemata välja tulistatud lahingrakett metsa vahele ja inimesed ohtu ei sattunud“.
„Lahingrakett lendas 80 km kaugusele“.

Jääb arusaamatuks, kust võtsid oma väärinfo üles leitud raketist tol hetkel ametlikud, kes andsid kommentaare väljaannetele Õhtuleht ja Postimees, aga tundub, et nende väljaannete lugejaid see ei häiri ega huvita.

Ja kes teab, võib-olla on olemas lisaks neile kahele olemasolevale ja vastuolulisele versioonile veel kolmaski, sest eksisteerib mitu reaalsust korraga? Seni jään mina aga seisukohale, et mitte mingit raketti polnudki.

 

Fotod: ekraanikuvad, Telegram

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt