Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Eurostati andmetel oli meie majandus Baltikumis ainsana languses

14. veebruar 2014 kell 12:54



5737737Euroopa Komisjoni statistikaameti ehk Eurostati esialgsetel andmetel olid möödunud aasta neljandas kvartalis aastases ja kvartaalses võrdluses kasvuteel nii Läti kui Leedu majandused, Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) hoopis kahanes.

 

Eesti majandus kahanes sesoonselt tasandatud andmetel kvartaliga 0,1 ja aastaga 0,2 protsenti, teatas Eurostat reedel.

Lätis seevastu majandus kasvas kvartaliga 0,7 ja aastaga 3,6 protsenti ning Leedus vastavalt 1,2 ja 3,3 protsenti.

Jaanuaris selgus Balti riigi statistikaameti andmetest, et Eesti hinnataseme tõus oli mullu Balti riikide kõrgeim. Eestis oli aasta keskmine kaupade ja teenuste hinnataseme tõus 2,8 protsenti, Leedus üks protsent ja Lätis null.

Detsembris tarbijahinnad Lätis alanesid aastaga, kuid Eestis ja Leedus tõusid. Detsembris olid tarbijahinnad novembriga võrreldes Lätis samad ning Leedus ja Eestis langesid 0,1 protsenti. Detsembris oli Eesti aastainflatsioon 1,4 protsenti, Leedus 0,4 protsenti ning Lätis oli deflatsioon 0,4 protsenti.

Eesti tarbijahinnaindeksi aastamuutuse suurimaks mõjutajaks oli kodudesse jõudnud elektri 28,7%-line kallinemine, mis andis kogutõusust kaks kolmandikku. Suuremat mõju avaldasid veel toidu 4,9%-line kallinemine ja transpordi 3,5%-line odavnemine. Mootorikütus oli 3,7% odavam kui 2012. aastal. 2013. aastal kallinesid 2012. aasta keskmisega võrreldes toidukaupadest enim kartul (39%) ja värske köögivili (16%) ning odavnesid kohv ja suhkur (11%).

 

 

Allikad: BNS, Eurostat, Statistikaamet

Foto: Jakub Krechowicz, PantherMedia / Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas