Eestis esineb loengutega e-valimiste kriitik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2013 kell 21:40



Tallinnas, Paides ja Pärnus esineb 1. ja 2. veebruaril loengutega Suurbritannia digiõiguse ekspert Jason Paul Kitcat. Endise e-valimise kampaania koordinaatorina räägib ta elektroonilise hääletamise ning e-häälte lugemise probleemidest.

 

Kitcat on lõpetanud Warwicki ülikooli arvuti- ja juhtimisteaduste erialal ning omandanud Sussexi ülikoolis teadusliku kraadi tehnoloogia ja innovatsioonijuhtimise alal ning tegeles sama ülikooli doktorantuuris e-valitsuse nõustamisega.Ta on paljude tehnoloogiafirmade asutaja või kaasasutaja.

Jason Kitcat kuulub Suurbritannia esimesse roheliste poolt moodustatud kohalikku administratsiooni. Ta on silmapaistev digitaalsete õiguste eest võitleja ning e-valimiste ja elektroonilise häältelugemise kriitik.

 

“Esimese hooga tundus elektrooniline valimine väga hea ideena – internetis surfaja jaoks ei erineks e-hääletamine millegi poolest e-ostlemisest. Kuid tegelikult kipub e-hääletamine inimestes kahtlusi tekitama ja seda tendentsi näeme üle kogu maailma,” sõnab Kitcat oma kodulehel.

Ta lisab, et kuna on esinenud e-valimissüsteemide haavatavust, on mitmed riigid hakanud selle usaldusväärsuses kahtlema: “E-hääletamine loodi selleks, et veel rohkem inimesi poliitikasse kaasata, kuid turvariskide tõttu on inimeste usk ausatesse demokraatlikesse valimistesse veelgi langenud.” Kitcat on seisukohal, et ausate tulemuste huvides ei pruugiks avalikel valimistel alati e-hääletussüsteemi rakendada.

 

Sama meelt on ka USA kirjanik ja aktivist Bev Harris, kes on aastaid uurinud e-hääletamist Ühendriikides. Möödunud aastal levis seal kulutulena  arvamus, et viimaste presidendivalimiste ajal toimus hulgaliselt valimispettuseid. Osalt liikusid need jutud seetõttu, et rahvaküsitluste ja hääletamiste tulemused erinesid teineteisest kardinaalselt, teiseks loeti e-hääled üle Hispaanias asuva alltöövõtja poolt mitte USA pinnal. Rohkem infot selle kohta leiab Harrise asutatud organisatsiooni Black Box Voting kodulehelt.

 

Allikad: www.tallinn.eewww.jasonkitcat.com, www.blackboxvoting.com

Lisaks loe Delfi artiklit, mis räägib, kuidas Kitcati külaskäigu maksavad kinni Tallinna maksumaksjad.

Infot loengute kohta leiad siit.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt