Aloha! Hawaii pakub kodututele “lennukiteraapiat“

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. august 2013 kell 20:00



 

Hawaii sotsiaalsüsteem loodab, et tuhandete kodutute tagasisaatmine kergendab nende koormat. Osariik pakub Ameerika Ühendriikide piires üheotsepiletit kõigile oma kodututele, keda on ligikaudu 17 000. Praeguseks on kolm aastat kestnud “tagasi koju“ programmiga kokku kogutud 100 000 dollarit.

 

 

Kuigi rahasumma on kasvanud juba päris kopsakaks, arvavad programmi toetajad siiski, et enamikku kodutuid see ettepanek ei ahvatle. “See on vaid murdosa vajalikust rahast,“ ütles osariigi esindaja John Mizuno Hawaii uudistekanalile News Now. “Sellest ei piisa 5000 kodutule. Me saame koju saata vaid käputäie inimesi.“

Programmi eesmärk on kergendada osariigi varjupaikade koormust ja parlamendisaadik Rida Cabanilla ütles, et nende otsus programmi toetada sündis lihtsale aritmeetikale toetudes. Isegi kui kodutu tuleb Hawaiile mõne kuu pärast tagasi, on osariik kokku hoidnud tuhandeid dollareid toidu, peavarju ja arstiabi pealt. Aga kuna Hawaiid eraldab maismaast 2500 miili (4023 km – toim.) Vaikset ookeani, on suur võimalus, et “tagasi koju“ tehing on lõplik. Siiski ei ole kõik osariigi ametnikud programmi heaks kiitnud.

“Administratiivsed nõuded on kulukad ja halduslikult keerulised,“ ütles osariigi sotsiaalteenuste osakonna pressiesindaja Kayla Rosenfeld. Pakett sisaldab lisaks piletihinnale ka transporti lennujaama ning nõustamist seoses lennujaama turvakontrolli ja hügieeninõuetega. Pealegi, kui kasutatakse riigi raha inimeste kojusaatmiseks, peavad osalejad kirjutama vabatahtlikult alla lahkuja lepingule, mis tuleb salvestada andmebaasis.

Kuigi programmi on panustatud palju aega ja raha, on seda juhtivatel inimestel hulk küsimusi, samuti tekib neid kojupöörduvatel inimestel. Vabatahtliku programmiga saavad liituda vaid need kodutud, kellel on koju jõudes olemas inimesed, kes neid toetavad, kellel ei ole kojusõiduks raha ning kes soovivad seda teha riigi raha eest. Samuti saab programmis osaleda vaid ühel korral.

Samalaadne programm viidi ellu 2007. aastal New Yorgis linnapea Michael Bloombergi käe all ning ka teised linnad on proovinud kasutada sama taktikat. “Selliseid programme on ajaloos kasutatud varemgi, et kodutuid linnast välja saada,“ ütles rahvusvahelise kodutute organisatsiooni esindaja Michael Stoops MSN Newsile.

“Kodutute valdkonnas nimetati seda omal ajal “kiirbussi teraapiaks“ (greyhound therapy sai oma nime USA tervishoiusüsteemis 1960-ndatel ja 70-ndatel kasutatud meetodi järgi, millega rasketele patsientidele osteti pilet Greyhound Linesi bussiliinile, millega nad saadeti järgmisse osariiki ja anti üle teise osariigi sotsiaalsüsteemile. Hawaii astub nüüd sammukese edasi, pakkudes “lennukiteraapiat“. Vahel pakuvad kohalikud politseijaoskonnad selliseid programme valikuna – kas minna varjupaika, vangi või bussi või lennuki peale,“ ütles ta.

 

 

Allikad: Daily Mail, Honolulu Civil Beat, MSN News

Pilt: www.carolecgood.com

 

 

Toimetas: Meeli Seermaa

 

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt