Ameerika Ühendriikide juhtivad kanepivastased eksperdid on ravimifirmade palgal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2015 kell 12:33



Lähiaastatel on toimunud rohkelt muudatusi nii avalikkuse suhtumises kanepisse kui erinevate riikide poliitikates seoses kanepi tarvitamisega raviks või meelelahutuslikul eesmärgil. Vaatamata rohketele uuringutele, mis on leidnud, et kanep on ohutum kui näiteks alkohol, tubakas ning valuvaigistid, propageeritakse peavoolumeedias seda erinevate ekspertide abiga kui üksikisikule ning ühiskonnale kahjulikku narkootikumi. Vice’i uurimus leidis aga, et enimtsiteeritud USA juhtivad kanepivastased eksperdid ning õppejõud on tegelikkuses palgatud valuvaigisteid müüvate ravimifirmade poolt, mis kaotaks kanepi legaliseerimisega rohkelt kasumit.

 

Ameeriklased on hetkeseisuga maailmas kõige enam opioidseid valuvaigisteid tarvitav rahvas ning arvestades, kuidas ravimifirmad kulutavad iga-aastaselt suuri summasid lobitööle ning turundamisele, ei näi see trend kuigi pea muutuvat. USA elanikud tarbivad aastas üle 110 tonni opioidseid valuvaigisteid, vaatamata sellele, et need põhjustavad nende hulgas iga-aastaselt umbes 16 000 surma. Selliste arvude tõttu on mitme miljardi dollari suurune opioidsete valuvaigistite äri asunud tegema tugevat lobitööd kanepi vastu, mis suudab tõestatult leevendada valu ning ei tekita antud ravimite põhjustatavaid kõrvalnähte ega füüsilist sõltuvust. Poliitika ning avalikkuse arvamuse mõjutamiseks on meedias kajastatud kanepi vastu võitlevaid eksperte ja õppejõude, kes on tegelikkuses nende ravimifirmade palgal, mille tooteid saaks legaliseerimise puhul hõlpsasti kanepi tarvitamisega asendada. Üheski artiklis pole aga mainitud antud “ekspertide“ sidemeid neid rahastavate ravimifirmadega.

Üheks selliseks huvide konfliktiga seotud eksperdiks on Columbia ülikooli õppejõud Herbert Kleber, keda on tsiteeritud nii meedias kui akadeemilistes publikatsioonides. Peamiselt on ta rõhutanud juba ümberlükatud väiteid kanepi sõltuvusttekitavuse ning tervisele ohtlikkuse kohta. Kleber on CNBC artiklis toonud välja ka väite, et paljud heaks kiidetud ravimid suudavad teha sama, mida meditsiiniline kanep (näiteks vähendada kemoteraapiat saavate patsientide iiveldustunnet), mistõttu ei oleks mõtet ravikanepit patsientidele võimaldada. Paraku on Kleber olnud palgatud konsultant mitmetele juhtivatele opioidseid valuvaigisteid tootvatele firmadele nagu Purdue Pharma (OxyContini tootja), Reckitt Benckiser (Nurofeni tootja) ning Alkermes (uue opioidi Zohydro tootja). Vaatamata ilmselgele huvide konfliktile on Kleberi kirjutisi tsiteeritud ka New Yorki osariigi politseiülemate liidu poolt nende kanepivastaste seisukohtade toena. Ühtlasi on Kleberi sõnavõtte avalikustanud Ameerika Psühhiaatriline Liit oma avalduses, milles hoiatatakse meditsiinilise kanepi kasutuselevõtu eest.

Samasuguseks ravimifirmade palgal olevaks kanepivastaseks “eksperdiks“ on Harvardi Meditsiinikooli kaasprofessor A. Eden Evins, kelle sõnavõtte on avaldatud isegi the Timesis ning kes on kanepivastase grupi Project SAMi nõukogu liige. Mida aga tema kohta ei taheta avaldada on fakt, et ta on alates 2012. aasta novembrist konsultant ravimifirmadele Pfizer ja DLA Piper ning on saanud toetusi oma uurimustööks nii Envivolt, Pfizerilt kui GlaxoSmithKline’ilt. Huvitav on see, et Pfizer astus hiljuti valuvaigistite turule, ostes ära mitmeid opioide tootva King Pharmaceuticalsi ning plaanib tuua turule OxyContinile konkureerija nimega Remoxy. Pfizeri palgal oli ka Ameerika Sõltuvusttekitava Meditsiini Ühiskonna nõukogu liige Mark L. Kraus, kes avaldas 2012. aastal tunnistuse Conneticuti meditsiinilise kanepi seaduse vastu.

 

Ravimifirmad rahastavad ka suuremaid kanepivastaseid grupeeringuid

Lisaks eraldiseisvate arstide, teadlaste ja õppejõudude ära ostmisele on valuvaigisteid tootvad ravimifirmad pühendunud ka kanepivastaste gruppide ning aktivistide rahastamisele. Näiteks on avastatud, et paljud USA suurimatest kanepivastastest gruppidest (sh Community Anti-Drug Coalitions for America ja Partnership for Drug-Free Kids) on otseselt rahastatud ravimifirmade poolt, sealhulgas Purdue Pharma ning Alkermesi poolt. Ravimifirmad rahastavad otseselt ohutu loodusliku odava ravimi vastu protestijaid, varustades neid “teadusliku infoga“ kanepi ohtlikkuse ja sõltuvust tekitavuse kohta – müües samal ajal ühte kõige sõltuvusttekitavamat valuvaigistit, mis tapab iga-aastaselt rohkem inimesi kui heroiin ja kokaiin kokku.

Ühiskonda nii mitmetes aspektides mõjutavas küsimuses nagu on seda meditsiiniline või meelelahutuslikul eesmärgil tarbitava kanepi legaliseerimine, on eriti oluline pidada ja kajastada kallutamata, teaduslikel faktidel ja kaasajastatud arutelusid. Avalikkus peaks saama olla kindel, et meedias esinevad eksperdid on tõepoolest uusimate uuringute ning nende tulemustega kursis ja et nad tegutsevad tõepoolest inimeste ja ühiskonna, mitte oma rahakoti hüvangu nimel.

 

Allikad: VICE, The Nation

Pilt: animalnewyork.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt