Bangkokis jõustus ajutiselt meeleavaldamist piirav seadus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. november 2013 kell 9:02



Tai peaminister Yingluck Shinawatra jõustas 25. novembril valitsusvastastest meeleavaldustest haaratud pealinnas Bangkokis ja ümberkaudsetes piirkondades eriolukordade julgeolekuseaduse. Seadus suurendab politsei õigusi, lubades püstitada teesulge, kehtestada liikumiskeelde, keelata kogunemised ja teha läbiotsimisi. Hoolimata esmaspäeval jõustnud seadusest, on rahvas ka teisipäeval tänavatel ning mitmed ministeeriumid on okupeeritud. Riigi ajaloo ühe suurima protestiga on möödunud nädalate vältel liitunud ka mitmed parlamendi liikmed ning tuhanded riigiametnikud, suurkorporatsioonide töötajad ja akadeemikud.

 

Tai pealinnas on viimastel nädalatel toimunud massimeeleavaldused amnestiaeelnõu vastu, mis võimaldanuks peaminister Yinglucki vennal endisel, seitsme aasta eest sõjaväelise riigipöördega kukutatud valitsusjuhil Thaksin Shinawatral vabatahtlikust eksiilist naasta.Tai senat ei kiitnud amnestiaseadust heaks, kuid valitsusvastased ei lõpetanud proteste ning on nüüd seadnud eesmärgiks valitsuse kukutamise. Peaminister Yinglucki ootab sel nädalal parlamendis umbusaldusdebatt.

Yingluck kutsub inimesi üles mitte osalema ebaseaduslikel meeleavaldustel ja toetama valitsust, ometi on ta keelanud politseil demonstrantide vastu jõumeetodeid kasutada.

 

Ministeeriumide hõivamine

Tai valitsusvastased meeleavaldajad hõivasid 25. novembril Bangkokis rahandusministeeriumi ja tungisid välisministeeriumi hoovile. Protestimarss peaminister Yingluck Shinawatra valitsuse kukutamiseks hargnes pealinnas enam kui kümnesse eri piirkonda.

Hoolimata esmaspäeval jõustunud julgeolekuseadusest, hõivasid valitsusvastased meeleavaldajad teisipäeval pealinnas veel mitu ministeeriumi. Protestijad piirasid ümber turismi- ja spordi-, transpordi- ning põllumajandusministeeriumi. Siseministeeriumi töötajatele andsid demonstrandid tunni hoonest lahkumiseks.

Protestijate juht Suthep Thaugsuban, kes kaks nädalat tagasi loobus meeleavaldamise kasuks oma kohast parlamendis, kutsus meeleavaldajaid “näitama võimudele, et tegelik võim on rahva käes”.

Demonstrandid nõuavad peaminister Yingluck Shinawatra valitsuse tagasiastumist, väites, et tegelikult kontrollib olukorda riigis tema vend, ekspeaminister Thaksin Shinawatra. Pühapäeval avaldas Bangkokis meelt üle 150 000 inimese, tegemist oli Tai viimaste aastate suurima protestiaktsiooniga. Tais on korduvalt olnud poliitiliselt rahutu alates 2006. aasta riigipöördest, millega Thaksin võimult kukutati.

 

Protestiga on liitunud parlamendi liikmed, riigiametnikud, suurkorporatsioonide töötajad ja akadeemikud

Kolmapäeval, 6. novembril liitusid amnestiaeelnõu vastase protestiga 1000 valitsuse töötajat, kes rahumeelselt oma seisukoha teatavaks tegid. Valitsuse töötajate sõnul rikuks eelnõu seadust ning nad alustasid ka selle vastu allkirjade kogumist, lubades, et kui miljon allkirja koos, viivad nad need parlamendile.

8. novembril astusid oma tööandja soovide vastaselt tänavale meelt avaldama lennukompanii Thai Airways ligi 1000 töötajat. Samal päeval liitusid protestiga ka Pattani Prints Songkhla ülikooli 100 akadeemikut, töötajat ja õpilast, kes kutsusid valitsust üles eelnõust loobuma, sest see on onupojapoliitika maiguline ning rikub demokraatlikke põhimõtteid.

11. novembril liitus Bankoki tänavatel olnud meeleavaldajate massiga parlamendiliige Suthep Thaugsuban, kes lubas teisipäeval koos kaheksa teise saadikuga tagasi astuda, et juhtida eelnõu-vastaste protestijate horde.

 

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Telegram, Bangkok Post, BP 2, BP 3

Fotod: ndtv.com, Pattanapong Hirunard / Bangkok Post

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt