Bangladeshi rõivatehaste töötajad nõuavad suuremat palka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2013 kell 15:04



Tuhanded Bangladeshi rõivatehaste töötajad tõkestasid laupäeval pealinna Dhaka ümbruses teid ja ründasid tehaseid, meeleavaldusega nõutakse saja dollari suurust miinimumpalka. Praegu saab valdav enamus töötajaid pisut alla 30 euro kuus, kusjuures töötingimused on kohutavad – alles aprillis kukkus kokku rõivatehas, milles hukkus rohkem kui 1000 inimest.

 

Töölised katkestasid töö kümnetes tehastes, mis toodavad rõivaid maailma juhtivatele firmadele, ning avaldasid tundide kaupa meelt Gazipuri, Mouchaki ja Ashulia tööstuspiirkondade tänavatel. Gazipuri politseiülema asetäitja Mustafizur Rahmani sõnul osales protestis vähemalt 20 000 töölist, kes nõuavad suurt palgatõusu.

Bangladesh on maailma suuruselt teine valmisriiete eksportija, riigi 4500 rõivatehase arvele langeb umbes 80 protsenti riigi ekspordist. Enamik Bangladeshi töölistest saab pärast 2010. aastal ametiühingute, valitsuse ja ettevõtete vahel sõlmitud lepingut 3000 taka (38 dollari) suurust kuupalka, mis on üks maailma madalamaid.

Tänavu juunis moodustas valitsus palkade ülevaatamiseks komisjoni, ametiühingud nõuavad 8114 taka (100 dollarit) suurust miinimumpalka. Tehaseomanikud on nõudmise tagasi lükanud, teatades, et suudavad tõsta palka vaid  20 protsenti – 3600 takani (~34,3 eurot).

 

Suurfirmad pole varingu eest kompensatsiooni maksnud

Bangladeshis aprilli kuus toimunud varing tappis rohkem kui 1100 töötajat ja vigastas enam kui kahte tuhandet. Tegemist oli tehasega, mis õmbles riideid mitmetele tuntud kettidele ning kevadel kostus palju hääli, mis nõudsid õmblejatele paremaid töötingimusi ning kutsusid boikoteerima suurkorporatsioone, mis odavat tööjõudu kasutavad. Lõpuks läks nagu ikka – tulid uued teemad ja lääs unustas taas inimesed, kes kohutavates tingimustes töötades nende riided on teinud.

Eelmisel nädalal toimus Genfis kokkusaamine, kus pidi arutatama katastroofis lähedase kaotanud perekondadele kompensatsiooni maksmist ja vastava fondi loomist. 29 suurkorporatsioonist, kes hoones asuva tootmisega seotud olid, tulid kokkusaamisele vaid üheksa firma esindajad. Ka meedia ei kajastanud seda sündmust ning ilmselt arvasid suurfirmade esindajad, et kuna tegemist on unustatud teemaga, ei ole neil vaja enam oma maine pärast muretseda. Üheksast firmast vaid üks tegi loodud fondi sissemakse. Nende seas, kes kohale tulema ei vaevunud, olid näiteks Walmart, Disney ja Benetton.

 

 

 

Allikad: BNS, The Guardian, Time

Foto: now.tufts.edu

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt