Egiptuse politsei streigib võimude vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. märts 2013 kell 12:40



 

BNS vahendab, et Egiptuse politseinikud korraldasid neljapäeval üleriigilise streigi, millega nõuti siseministri tagasiastumist, teatasid julgeolekuametnikud.

 

Politseinike sõnul ei taha nad enam, et neid kasutataks poliitikatööriistana. Rahulolematus puhkes nädala eest üksikutes protestikolletes, kuid neljapäeval streikis politsei juba Kairos, Aleksandrias, Niiluse delta, Suessi kanali, riigi lõunaosa ja Siinai poolsaare provintsides.

Kairo Qasr al-Nili politseijaoskond suleti ja korravalvurid nõudsid siseminister Mohammed Ibrahimi tagasiastumist, sest ta olevat president Mohamed Morsi käsilane ja kasutavat politseid poliitilise võitluse tööriistana. “Lahku, vennaskonna minister,” skandeerisid protestijad.

 

Politsei tahab seadust, mis määratleks selgelt tema õigused ja kohustused, ning nõuab relvi poliitiliste protestide mahasurumiseks. Aleksandrias lahkusid sajad julgeolekujõudude (CSF) liikmed oma peahoonest ja teatasid, et keelduvad seda hoonet kaitsmast, vahendas riigitelevisioon. Julgeolekuohvitserid streikisid ka Niiluse deltas Daqahliya provintsis, kus olid mitmed politseijaoskonnad suletud.

“Me tahame lihtsalt poliitikast välja jääda,” ütles üks streikija eratelekanalile. “Me tahame teada, mida ministeerium soovib. Me ei astu enam inimeste vastu. Protestijad on meie sugulased. Me kaotame oma vendi.”

Politsei, eriti CSF, on pidanud vägivaldseid tänavarahutusi maha suruma ja meeleavaldajaid peatama, mis on suurendanud rahva viha institutsiooni vastu, mida on varemgi vägivallas süüdistatud.

 

Politseijõudude (CSF-i) eelmine suurem protestiaktsioon Egiptuses leidis aset aastal 1986, kui tuhanded ajateenijaist alama astme korrakaitsjad tõstsid mässu liikvele läinud alusetute juttude peale, et nende kolmeaastasele teenistusele lisatakse veel üks aasta. Kokkupõrkes armeega, kes asus märulit maha suruma, sai surma kümneid inimesi.

Osa aruandeid väidab, et see mäss oli vandenõu tollase siseministri vastu, kes oli sunnitud pärast seda erru minema. Peale mässu mahasurumist lubas valitsus tõsta ajateenijaist korrakaitsjate palka ja parandada nende elutingimusi.

 

Allikad: BNS, Ahram Online, Wikipedia

Toimetas Õnne Puhk



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt