Endine CIA vilepuhuja on USA vanglasüsteemile väga ebamugav vang

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2014 kell 12:18



John Kiriakou on endine CIA töötaja, kes sai tuntuks oma paljastustega USA valitsuse  jõhkrate ülekuulamismeetodite osas. Ta mõisteti süüdi salastatud info reporterile edastamises ja avalikustamises. Karistuseks saadeti ta 2013. aasta jaanuaris 30 kuuks Loretto vanglasse, kus ta on langenud vanglatöötajate tagakiusamise ohvriks. 

 

Kiriakou probleemid algasid siis, kui tema kirju vanglaelust hakati avaldama Firedoglake’is, mis on aktiviste ühendav grupiblogi. “Kirjad Lorettost“ räägivad muuhulgas sealsest vangide kohtlemisest, ametnike seaduserikkumistest ja võimu kuritarvitamistest. Oma kõige hiljutisemas postituses kirjeldas ta vanglaametniku ähvardust panna ta “diisliteraapiasse“ kuni karistusaja lõpuni.

Diisliteraapia all mõistetakse vangi pidevat sõidutamist riigi eri vanglate vahel. Nii ei saa vang viibida ühes asutuses piisavalt kaua, et saada telefoni, e-posti ja külastuste õigust ning tema asukohta ei tea ei perekond ega advokaadid. Kiriakou mainis, et USA ülemkohus oli 1990. aastal otsustanud, et vanglaametnikel ei ole võimu karistada vangi teda teise asutusse viimisega sõna-, usu- ja pressivabaduse rakendamise eest. Samuti ei tohi teda karistada ametniku töökohustuste täitmise avaliku kritiseerimise eest. Kiriakou on kindel, et diisliteraapia on ametnike kättemaks tema kirjade ja intervjuude eest, kuid vanglate büroo (Bureau of Prisons – BOP) võib seda õigustada vanglate mahuprobleemidega või “mehe enda turvalisuse“ tagamise vajadusega. BOP on tunnistanud, et Kiriakou postitused on ohuks Loretto vangla turvalisusele, heale korrale ja distsipliinile ning avalikkuse kaitsele.

 

Läbiotsimised ja manipuleerimine

Kiriakou jutustab oma kirjades detailselt, kuidas vanglaametikud teda kiusavad. Näiteks tehakse korduvaid läbiotsimisi. Tema isiklikus varas hakati aktiivselt tuhnima pärast ajalehele National Herald antud intervjuud. Enne seda oli Kiriakou lubanud, et lõpetab meediaga suhtlemise ja vangaolude teemaliste kirjade avaldamise, kui talle võimaldatakse vähemalt 9 kuud oma karistusest veeta ümberharjumiseks mõeldud hoones. Kuna vangla murdis oma lubadust, jätkas Kiriakou meediasuhtlust.

Lisaks läbiotsimistele üritasid vanglaametnikud ässitada kaasvange Kiriakou vastu üles, et nad survestaksid teda oma avalikustamistegevust lõpetama. Tagajärg oli aga hoopis vastupidine, teised kinnipeetavad asusid Kiriakoud veelgi rohkem toetama.

 

Privaatsuse rikkumine

Kiriakoule teeb muret ka privaatsuse rikkumine: tema kirju loetakse ja ta paigutati tema teadmata süvendatud jälgimise alla. Lisaks sunniti teda allkirjastama memo, mis kohustab teda kooskõlastama kõiki oma  avaldamisele kuuluvaid kirjutisi CIA-ga. Talle  ei lubatud ligipääsu oma juristile, et dokumendi osas nõu saada ning allkirjastamisest keeldumise puhul ähvardati karistusega. Lõpuks suutis ta siiski kontakteeruda oma advokaadiga, kes kinnitas, et see, milleks teda sunnitakse, on ebaseaduslik, põhiseadusega vastuolus ning jõustamatu.

Kiriakou leiab, et vanglatöötajate katsed teda takistada on enamasti lihtsalt ärritavad, kuid otsene tsenseerimine on juba suurem probleem. “Vanglate büroo kardab, et sa saad teada, milline vanglasüsteem päriselt on. Nad kardavad, et sa saad teada, et nad võivad karistamatult rikkuda seadusi. Nad kardavad “Kirju Lorettost”,“ kommenteerib ta.

 

USA vanglate põhiprobleemid

24. veebruaril külastasid Kiriakoud Firedoglake’i peatoimetaja ning dokumentaalfilmide tegija Kevin Gosztola. Nende sõnul on Kiriakou elus ja terve, kuid BOP üritab talle siiani ahistavaid kokkuleppeid peale suruda. Nimelt võib ümberharjumiseks mõeldud hoones viibida vähem kui algselt lubatud ning talle ei võimaldata koduaresti, et oma viie lapse eest hoolitseda. Survestama on hakatud ka tema kongikaaslast, et ta paljastaks, kuidas Kiriakou oma kirju vanglast välja saab, kuid seal pole mingit mõistatust – ta saadab oma kirju tavalisel viisil ja vangla reglemendi kohaselt.

Kiriakou toob oma kirjades välja kaks peamist suurt probleemi vanglasüsteemis:

  1. ülerahvastatus – föderaalvanglates on kinnipeetavaid 35-40% üle mahutavuspiiri;
  2. suur pedofiilide hulk vangide seas − ligi 40%, kusjuures neile ei võimaldata vajalikku ravi.

Kiriakou tegevust on saatnud lugejate suur toetus, mille eest ta on väga tänulik. Eriti hea meel on tal kõnede eest, millega BOP direktorit pommitatakse. Ta on öelnud, et ei kahetse oma paljastusi ja vajadusel teeks ta seda kõike uuesti.

 

 

Allikad: Dark Government, Firedoglake 1, Firedoglake 2

Foto: Wikipedia / Wikimedia Commons, autor: Busterrr

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt