Hiina jalatsivabrikute tööliste streik on omandanud ajaloolised mõõtmed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. aprill 2014 kell 15:49



Hiinas jätkab aprilli alguses alustatud streiki umbes 60 000 töölist, kes valmistasid Dongguani kompleksis Yue Yueni jalatsivabrikutes spordijalanõusid mitmele tuntud brändile. Arvestades osalejate arvu, streigi ulatust ning kestust, on tegu ühe suurema tööliste streigiga Hiina lähiajaloos.

 

Yue Yuen on üks suuremaid jalatsitootjaid, valmistades selliste tuntud brändide jalanõusid nagu Nike, Adidas, Crocs, Reebok, Puma ja Timberland. Streigid said alguse sellest, et Yue Yueni töötajad avastasid, et ettevõte oli sõlminud oma töötajatega juriidiliselt ebaõigeid lepinguid ning polnud maksnud õiges mahus sotsiaalkindlustust ega majutusfondi. Samuti ei saanud pikalt töötanud isikud firmalt õiges suuruses pensione, vigastuste hüvitisi ning paljudele töötajatele oli firma ka võlgu.

 

Probleemid sotsiaalkindlustusmaksetega

Hiinas on sotsiaalkindlustuse maksetega seotud probleemidel erinevaid põhjusi. Seaduste kohaselt peavad sotsiaalmaksu maksma nii töötaja kui ka tööandja, kuid töötajad pole alati olnud altid kindlustust ostma. Eelkõige seetõttu, et pikka aega ei olnud võimalik kogunenud kindlustussummasid üle kanda teistesse piirkondadesse. Nüüdseks on tehtud vajalikud seadusemuudatused ning üha rohkem töölisi on hakanud ka kindlustusse panustama.

Suurem probleem on kohalike omavalitsustega, kes kohati lubavad ettevõtetel maksta vähem sotsiaalkindlustust kui ette nähtud. See tähendab, et valitsus võib nõuda firmalt kindlustust vaid osale töötajatest või kõigile tavapärasemast madalama kursiga. Samuti pole ettevõtted piiavalt harinud oma töötajaid nende õiguste ning sotsiaalkindlustuse poliitikate asjus. See on viinud arusaamatuste ning töötajate ärakasutamiseni.

 

Streikijate nõudmised

Streikijate sõnul on neil plaanis jätkata nii kaua, kuni Yue Yuen täidab nende nõudmised:

  • Yue Yuen peab olema läbipaistev oma sotsiaalkindlustuse määrade suhtes;
  • Yue Yuen peab võimaldama kõiki sotsiaalkindlustusi ning maksma neid vastavalt seadusele;
  • Kui Yue Yuen ei võimalda sotsiaalkindlustuse maksmist, siis peab töölistel olema võimalus lõpetada oma tööleping ning saada rahalist hüvitist;
  • Yue Yuen peab tegelema olukorraga, kus osale töölistele pole võimaldatud lepingus määratud tasuta majutust ning toitlustust.

Aprilli keskpaigas teatas Yue Yueni ettevõtte juhatus meediale, et nad on nõus parandama mai alguses tööliste sotsiaalseid hüvesid, kuid streikijad ei olnud nende tingimustega nõus. Uueks vastuhaku vormiks kujunes lisaks ulatuslikule streikimisele ka enda tööle registreerimine, kuid siis töötamisest keeldumine.

 

Meeleavalduse ajas laiali märulipolitsei

Töötajad asusid esmalt streikima 5. aprillil ning toona blokeeriti oma nõudmiste rõhutamiseks üks sild. Demonstratsiooni saadeti maha suruma sadu märulipolitseinikke, kes vahistasid umbes 10 töölist ning streikijatele legaalset nõu andnud MTÜ-de liikmeid. Sündmustekeerises peksti läbi neli töötajat ning nad tuli viia haiglaravile.

Teine streik algas 14. aprillil ning algselt lõi selles kaasa umbes 40 000 töölist seitsmest Yue Yueni tehasest. Streigiga on liitunud ka tuhandeid töölisi teistest provintsidest: umbes 2000 inimest asus streikima Jiangxi provintsis ebaõiglase kohtlemise pärast.

Hiina võimud on üritanud ulatuslikku streiki hoida kontrolli all üha suurenevate politseijõududega ning praeguseks on ära kadunud kaks aktivisti ja veel mitmeid on vahistatud, haavatud ning haiglaravile viidud. Üks kadunud aktivistidest lasti vabaks ning tema sõnul rööviti ta turvaüksuste poolt, kes survestasid teda streiki lõpetama.

Lisaks politseile survestavad töölisi ka tehaste juhtkonnad, kes on asunud streikijaid ähvardama ning on neid isegi sundinud politsei ja militaarüksuste eskordiga tehasesse minema. Samuti on tehastesse jäetud politseiüksuseid, kes peaksid töölisi hirmutama ning jälgima. Töötajad aga ei allu sunnile, jätkates streiki töökohal vestlusringidesse kogunedes või kaarte mängides.

Streigis osaleb nüüdseks juba 60 000 inimest: osalejate arv on vähem kui kahe nädalaga kolmekordistunud. See on häirinud kogu Dongguani kompleksi tööd ning suurfirmade jaoks ongi põhiliseks probleemiks kvootide ja eeldatava kasumi mittetäitmine, mitte aga tööliste olukord ning probleemid. Näiteks Adidas on suunanud streikivatesse tehastesse saadetud tellimused ümber teistesse tehastesse.

 

Allikad: South China Morning Post, China Labor Watch, Want China Times, Revolution News

Foto: scmp.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt