Hispaanias trahviti panku tühjalt seisvate majade eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2015 kell 12:54



Hispaanias on üha süvenev töötuse probleem põhjustanud enam kui 3,4 miljoni maja tühjalt seisma jäämise. Peamine süü lasub selles pankade põhjustatud finantskriisil ning nende praktikal võtta enda kätte eluasemelaenudega mitte toimetulevate inimeste kodud, mis seejärel jäetakse lihtsalt unarusse. Nüüd on aga mitmed Hispaania piirkonnad asunud võitlema pankade vastutustundetuse vastu: näiteks Barcelona trahvis kolme panka tühjade hoonete eest ning karistab panku ka edaspidi, kui nad majadesse kiiresti elanikke ei leia.

 

Barcelona eelmine linnanõukogu võttis 2014. aastal vastu seaduse, mis lubab trahvida panku, mis on jätnud kodud tühjalt seisma, kuid paraku polnud seda siiani rakendatud. Nüüd aga kuulutas Barcelona linnapea Ada Colau välja trahvid kaheteist enam kui kaks aastat tühjana seisnud maja eest pankadele BBVA, Banco Sabadell ning Sareb. Trahvide kogusumma ulatub 60 000 euroni ning kui pangad ei suuda kuu jooksul majadesse üürilisi leida, lisandub sellele 10 000 euro suurune trahv. Kui pangad ei tegutse ka kahe kuu jooksul, võivad nad saada ka kolmanda trahvi, mis ulatub 15 000 euroni. Hetkel uurivad linnaametnikud veel 62 hoonet, otsustamaks, kas pankadele tuleks veelgi suuremaid trahve rakendada.

Colau sõnul on avalikel võimudel kohustus kasutada kõiki võimalikke meetmeid, et tegeleda käimasoleva majutuskriisiga. Nimelt on Hispaanias töötusprotsent 20 ringis ning riigis on umbes 40 000 kodutuks jäänut. Nende arvude valguses tundub lausa absurdne, et pangad jätkavad inimeste tänavatele tõstmist, isegi kui nad nende kodudega midagi ette ei võta.

Tühjade majade eest pankade trahvimisel seati pretsedent 2013. aastal, kui Kataloonia linn Terrassa esitas kolmele pangale 5000 eurose trahvinõude ning võitis kohtus panga edasikaebamise. Nüüd on rohkem kui 100 valda üle Hispaania kiitnud heaks seaduseid, mis lubavad neil kehtestada trahve maju tühjana hoidvatele pankadele. Antud idee sündis ning kogus populaarsust tänu Colau kaasasutatud väljatõstmistevastasele grupile Mortgage Victims Platform (MVP – tõlkes eluasemelaenu ohvrite platvorm). Kuigi MVP tervitas ka Barcelona hiljutist otsust, rõhutasid nad, et linn peab tegema ka enamat kui kehtestama vaid 12 maja sümboli: linn peaks looma rahva hulgas üksmeelsuse ning trahvima panku kõikide tühjalt seisvate majade eest. MVP ideed on jõudnud ka Madriidi, kus linnapea Manuela Carmena tühistas 70 perekonna väljatõstmise käsu ning lubas kaitsta 2000 väljatõstmise ohus olevat perekonda.

Arvestades, et Colau on minevikus olnud oma sõnades ja tegudes kirglik väljatõstmiste vastane, on alust uskuda, et vähemalt Barcelonas hakkavad asjad pisut paremuse poole muutuma. Colau on öelnud, et linn suurendab toetuseid neile, kellel tekivad raskused üüri maksmisega ning lisab 8000 maja munitsipaalmajade hulka. Ühtlasi on Colau lubanud võidelda ebavõrdsuse ning poliitilise korruptsiooniga, muutes linnanõukogu tehingud ja rahastuse läbipaistvaks. Samuti plaanib ta võidelda tööpuuduse ning rahvusvaheliste firmade ja uhkete hotellide probleemiga, millega rikutakse linna ehtsust ja unikaalsust ning kergitatakse üürihindu nii kõrgeks, et kohalikud inimesed ei saa endale antud elupaiku kuidagi lubada.

 

Allikad: The Guardian, True Activist

Foto: spanishpopertyinsight.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt