Ida-Ukraina poliitiline eliit on verevalamise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. aprill 2014 kell 15:02



Infopartisan kirjutab, et kuigi paljud eeldavad, et Ukraina valitsus hakkab kasutama Ida-Ukrainas olukorra rahustamiseks relvajõude, on Ida-Ukraina poliitilise eliidi esindajad võtnud sõna kavandatud verevalamise vastu.

 

Mihhail Dobkin: Kiievi uute võimude poolt vallandatud isamaasõja võidab rahvas

Pärast presidendi kt. eilset avaldust sai selgeks: uued Kiievi võimud on valmis kasutama ükskõik milliseid vahendeid teisitimõtlejate füüsiliseks hävitamiseks. See Ukraina demokraatia uus faas on mitte lihtsalt hädaohtlik. Selles on alged pöördumatuteks tagajärgedeks Ukraina jaoks nii riigi enda siseselt, kui ka maailma areenil.

Vallandades sõja omaenda rahva vastu, unustab valitsev ladvik – kroonitud veres, et see sama veri ta ka uputab.

Selle asemel, et astuda Lõuna-Ida Ukraina elanikega dialoogia regioonide pakiliste probleemide lahendamiseks, jätkatakse nendega rääkimist jõu, ähvarduste, relvade keeles.

Riigi relvajõudude mittekasutamine mõned kuud tagasi maidanil säästis tuhandete meie kaasmaalaste elud. Nendega sekkumine konflikti ja vastasseisu paikades täna ähvardab ennustamatute tagajärgedega. Välja arvatud Ukraina ajutise valitsuse ennustatav kohtu alla minek.

Ma nõuan, et muudetaks kuritegelikud korraldused riigis konflikti jõuga lahendamise kohta.

Viimaste päevade jooksul on mul olnud enam kui 20 kohtumist riigi Lõuna-Ida oblastites. Ma tahan teatada – Ida-Ukraina elanikud ei armasta oma riiki vähem kui need, kes juhivad ringmängu maidanil.

Ukraina – see ei ole Bankova, Institutska ja Hruševskoho.

Ukraina – see on palju enamat ja keerulisemat, kui näevad uued kt.-d oma kabinettidest.

Ärge vallandage uut Isamaasõda.

Ajalugu kinnitab – selle võidab RAHVAS.

 

Luganski linnavolikogu saadikute pöördumine

Meie, Luganski linnavolikogu saadikud, pöördume Ukraina Ülemraada ja nende poole, kes võtsid endale vastutuse riigi saatuse eest.

Täna, mil olukord meie linnas on pingestunud äärmuseni, oleme me kindlad, et kõige olulisem on mitte lasta toimuda verevalamisel. Seal, julgeolekuteenistuse hoones ja selle ümbruses, asuvad luganskilased, meie kohaliku kogukonna liikmed, kelle huve ja õigusi me peame kaitsma, sest just nemad delegeerisid meile selle kohustuse, valides meid Luganski linnavolikogu saadikuteks.

Kõik Ukraina kodanikud omavad õigust, mille tagab Konstitutsioon, sõnavabadusele ja südametunnistuse vabadusele, õigust oma vaadete ja veendumuste vabale väljendamisele ja kaitsmisele, sealhulgas ka need, kes asuvad praegu julgeolekuteenistuse hoones.

Luganski elanikud on igasuguste radikalismi ja ekstremismi ilmingute vastu, milliste heade kavatsustega neid ka ei põhjendataks. Aga nad on väsinud pidevatest vapustustest. Nad tahavad stabiilsust, kindlust homse päeva suhtes, kindlust isikliku turvalisuse – enda ja oma lähedaste – suhtes. Inimesi hirmutab kontrollimatu relvastatud jõu kasutamine.

Me nõuame Ülemraadalt võtta kiiremas korras vastu seadus viimastes Lõuna-Ida Ukraina sündmustes osalenute dekriminaliseerimise kohta. Oleme veendunud, et selle seaduse vastuvõtmine saab alguspunktiks läbirääkimiste pidamisele eesmärgiga konflikti rahumeelseks lahendamiseks ja verevalamise ärahoidmiseks. Me oleme konflikti jõumeetoditega lahendamise vastu. Siin ei tohi rääkida ultimaatumite keeles, ainult konstruktiivne dialoog on tee kriitilise olukorra lahendamiseks.

Sellel otsustaval hetkel peavad läbirääkimiste protsessi algatajateks saama need, kes juhivad riiki, sest just nemad deklareerivad täna euroopalikke väärtusi. On tulnud aeg näidata neid tegudes. Seadus ebaseaduslike rühmituste desarmeerimise kohta, mis eksisteerib de jure, peab toimima de facto kogu Ukraina territooriumil ja kehtima mitte ainult meie regiooni elanike kohta. Tuleb öelda poliitikas igaveseks lahti topeltstandarditest.

Ühtlasi oleme me veendunud, et tuleb võtta vastu seadus kohalike rahvahääletuste kohta. See võimaldab kogukondadel vabalt väljendada oma seisukohti nende piirkondade jaoks olulistes ja aktuaalsetes küsimustes. See saab tõenduseks, et jutt rahvavõimust ei ole paljalt sõnad.

Hädavajalik on anda seadusandlikul tasandil kiiremas korras vene keelele teise riigikeele staatus ning jäädavalt ja igaveseks panna punkt vastasseisule. Me oleme ühtne rahvas ja keeleküsimuse kunstlik teravaks ajamine ei tohi meid lõhestada.

Lugansk oli ja on jagamatu osa Ukrainast! Täna pöördume me teie poole – kuulake luganskilasi ja ärge lubage verevalamist! See sõltub teist ja teie poliitilisest tahtest.

 

Nikolai Levtšenko: Meie peamine eesmärk on peatada verevalamine

13. aprillil toimusid läbirääkimised nende esindajatega, kes hõivasid Donetski oblasti administratsiooni hoone, kus asub ka Donetski oblastinõukogu. Sellest teatas pressile Ukraina rahvasaadik, Regioonide Partei Donetski oblasti organisatsiooni juht Nikolai Levtšenko.

Läbirääkimistest võtsid Levtšenko andmetel osas Donetskist pärit rahvasaadikud Tatjana Bahtejeva, Valentin Landõk, linnapea Aleksandr Lukjantšenko, linnavolikogu sekretär Sergei Bogatšev, Donetski oblastinõukogu esimehe kt. Igor Koval ja Levtšenko ise.

Levtšenko sõnul peeti läbirääkimisi esiteks kõigi linna ja oblasti rahumeelsete elanike, kes ei osale aktsioonides ja keda ähvardab oht relvastatud isikute poolt, turvalisuse tagamiseks. Teiseks, oht ähvardab ka protestiaktsioonides osalejaid endit, inimesi, kes on hõivanud administratsiooni, jõustruktuuride ja keskvõimu organite poolt Kiievis.

“Me võtsime enda peale kogu vastutuse selle eest, et edastada peamised nõudmised keskvõimule Kiievis. Peamised nõudmised – võimu detsentraliseerimine, kuberneride otsevalimine, eelarvepädevuse andmine regioonidele ja vene keele staatus,” märkis rahvasaadik.

Levtšenko arvates ei ole valitsevas olukorras mõtet verd valada. Tema leiab, et keskvõimu organid Kiievis on juba piisavalt ärahirmutatud, nad on valmis minema järeleandmistele ning mõistavad, et teisiti ei ole võimalik Ukrainat päästa.

“Omades inimeste ja fraktsioonide toetust Ülemraadas, seame oma sihiks saavutada nõudmiste täitmine Konstitutsiooni muutmise teel. Me pöördume keskvõimu poole Kiievis, et tagataks koheselt nende nõudmiste täitmine,” ütles Levtšenko.

Ta märkis, et teisest küljest esitasid läbirääkimistel osalejad nõudmise lõpetada koheselt relvastatud vastasseis, panna relvad maha mõlemal konflikti osapoolel ja viia olukord tagasi legaalsele pinnale.

“Jõuaktsioonid rahva eneseväljenduse mahasurumiseks ei suuda Lõuna-Ida rahustada. Teisest küljest kujutavad ka relvastatud inimesed endast ohtu. Meie peamine eesmärk on peatada verevalamine,” rõhutas rahvasaadik.

 

Allikas: Infopartisan

Kasutatud pressiteated: Regioonide Partei Harkov, Luganski linnavolikogu saadikute pöördumine, Donetski oblasti rahvasaadikute seisukoht

Pilt: pressenza.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt