Iisraeli kaitseminister: kes soovib rahu, peab valmistuma sõjaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. september 2013 kell 14:11



USA-Vene kokkulepe Süüria keemiarelvade likvideerimiseks näitab, et usutav ähvardus kasutada jõudu aitab jõuda diplomaatiliste lahendusteni, ütles Iisraeli kaitseminister Moshe Yaalon esmaspäeval. “Viimased arengud Süüria keemiarelvadega seoses näitavad, et kui esitada paariarežiimidele kriisi algusfaasis usutav ähvardus kasutada sõjalist jõudu, on võimalik jõuda diplomaatilise lahenduseni nende riikide massihävitusrelvade hävitamiseks,” lausus Yaalon kaitseministeeriumi avalduses, vahendab BNS.

 

Yaalon kordas mõtet, et kes soovib rahu, peab valmistuma sõjaks. Kaitseminister rõhutas vajadust tegeleda sarnaselt Süüria probleemiga ka Iraani tuumaambitsioonidega. “Meie seisukoht on, et rahvusvaheline kogukond peab näitama Iraani äärmusliku režiimi ja selle tuumaprogrammi suhtes üles kompromissitut kindlameelsust,” nentis Yaalon. Jerusalem Post kirjutab, et Yaaloni sõnul peab selliseid režiime rahvusvaheliste jõududega karistama.

USA välisminister John Kerry ütles pühapäeval Jeruusalemma külastades, et Süüria ei ole veel Washingtoni sõjalisest rünnakust lõplikult pääsenud. “Jõu kasutamise ähvardus jääb…ja see oht on reaalne,” ütles Kerry pressikonverentsil Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

Juudiriigi valitsusjuht ütles, et Süüria keemiaarsenali likvideerimine muudab regiooni tunduvalt turvalisemaks. Netanyahu kordas siiski, et maailm ei tohi lubada Iraanil hankida massihävitusrelva. “Massihävitusrelvad ei tohi sattuda paariariikide kätte, sest nagu me Süüria puhul nägime, ei kõhkle niisugused riigid neid kasutamast. Mis on tõsi Süüria puhul, kehtib ka Iraani osas,” lausus peaminister.

Taas tekib küsimus, miks ei ole maailmale ohtlikud näiteks Iisraeli ja USA massihävitusrelvad. Uusimate andmete kohaselt on Iisraelil 80 tuumarelva ning ekspertide sõnul on neil vahendeid veel 115 ehitamiseks. USA ise on lisaks II maailmasõja aegsetele Jaapanisse visatud tuumapommidele kasutanud ka keemiarelvi, näiteks Vietnamis ja Iraagis.

 

 

Allikad: BNS, The Jerusalem Post, Russia Today, De Civitate, The Guardian

Foto: Reuven Kapuscinski / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt