Iisraelis plaanitakse prügimäest teha riigi suurim park

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2013 kell 18:35



Suurema osa 20. sajandist veeti Iisraeli suurlinna Tel Avivi prügi hiiglaslikule avatud prügimäele, mis lõpuks koosnes üle 25 miljonist tonnist jäätmetest. Hiidprügila sai tuntuks kui Hiriya mägi, aga kohalikud kutsuvad seda lihtsalt “sitamäeks“, kuna see nägi välja kohutav ja lehkas veelgi kohutavamalt. Pealegi lekitas jäätmemägi toksilist vedelikku lähikonna ojadesse, kahjustades ökosüsteemi ning selle kohal tiirutasid tuhanded näljased linnud, kes tekitasid turvariske kohalikule lennujaamale maanduvatele lennukitele. Nüüd aga kavatsetakse see inimtekkeline keskkonnakatastroof rahvuslikuks aardeks ja teha sellest Ariel Sharoni nimeline park.

 

Käimasolev projekt hõlmab üle 8 ruutkilomeetri suurust maa-ala, mis mäge ümbritseb, ja see näeb ette tiikide, puhkealade, jalgrattateede, jalutamisradade ja eluslooduse oaasikestega pargi rajamist, millest saaks Iisraeli suurim park.

Vaata pargi visiooni:

 

Mägi kui meeldetuletus vigadest, mida ei tohi korrata

Kuigi Iisraeli valitsus sulges prügila juba 1998. aastal, oli see alles esimene samm. Mäe seinad stabiliseeriti ja tugevdati ehitusplatsidelt kogutud betoonprahiga. Seejärel pandi prügilale peale kapsel ja see kaeti mullaga, võimaldades ettevõttel Ayalon Biogas koguda veel kõdunevast prügist metaani, mida kasutatakse tekstiilivabriku elektriga varustamiseks.

2004. aastal korraldati konkurss ala taastamiseks ja ümberkujundamiseks ning selle üheks oluliseks punktiks oli nõue, et töö käigus ei proovita mäge lamendada või ära kaotada. Mägi pidi jääma kujunduse keskseks osaks, kandes sõnumit, et prügimäe ajalugu tuletaks nii iisraellastele endile kui ka mujalt riikidest tulnud külastajatele meelde, et inimesed suudavad õppida oma vigadest ning oma kurssi muuta.

 

Vaade Vahemerele

Konkursi tulemusel sai pargi kujundajaks mainekas maastikuarhitekt Peter Latz, kes plaanib mäe läänetippu rajada lehtlat ning vaateplatvormi. See saab pargi võtmekoht, mis pakub külastajatele kõige kõrgemat vaatluspunkti üle Tel Avivi ja Vahemere.

Praegu on töödega pihta hakatud. Osa alasid on juba muudetud kauniks maastikuks ning rajatud on läbi pargi viivad jalgrattateed ja jalutusrajad. Säilitades tükikest ajalugu, on tulevase pargi ala lähistel jäätmete töötlemise ning biokütuse tootmise hoone. Arrow Bio (osa Arrow Ecology ettevõttest) viib sinna ligi 3000 tonni (ehk umbes 1000 autokoormat) majapidamisjäätmeid päevas ning suudab sellest 80% ümber töödelda või taaskasutada.

Kui prügiautod jõuavad ümbertöötlemiskeskusesse, siis neid kaalutakse, et jälgida, millises koguses prahti iga linnaosa toodab, et kehtestada ka sellega vastavuses olev maks. Seejärel läbib prügi sorteerimisprotsessi, et eraldada orgaanilist anorgaanilisest ning sorteerida taaskasutatavaid asju. Pärast sorteerimist lähevad orgaanilised jäätmed biogaasi kompostilavale, kus mikrobakterid lagundavad prügi ja toodavad gaasi, mida kasutatakse, et varustada energiaga kogu Arrow hoonetekompleksi. Ettevõte toodab rohkem energiat kui nad tarbivad ning ülejääk müüakse tagasi Tel Avivile elektrienergia tarbeks.

Projektil on ees veel pikk teekond eesmärgi lõpliku täitumiseni, aga kuna ehitus toimub etappide kaupa, saavad huvilised juba hakata parki külastama. Kogu pargi visiooni teostamine võib võtta viis või kümme aastat, aga idee on juba praegu linnauuenduse inspireeriv näide.

 

Allikad: Treehugger, Green Prophet

Foto: panoramio.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt