Kanepi kättesaadavus maailma eri paikades kasvab jõudsalt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2015 kell 20:22



Üha enam riike avab ennast dekriminaliseeritud või legaliseeritud kanepi ideele, tõstes esile praeguse keelupoliitika puudujääke ning riiklikult reguleeritud kanepituru eeliseid. Nüüd on avalikkuse survel muutustelainesse haaratud ka Suurbritannia, Austraalia ning Iisrael ja peagi näeme, kas valitsused liiguvad ideedest ka tegudeni.

 

Suurbritannias kogus kanepi täielikku legaliseerimist nõudev petitsioon nelja päevaga üle 125 000 allkirja, viies kanepiküsimuse parlamendis arutlemisele. Suurbritannia seaduste kohaselt on parlament kohustatud arutlema iga petitsiooni üle, mis on valitsuse ametlikul e-petitsioonide veebilehel kogunud vähemalt 100 000 allkirja. Petitsiooni saatis järjepidev sotsiaalmeediakampaania, milles aktivistid üle maailma kutsusid Suurbritannia elanikke üles oma toetust avaldama. Ettevõtmisele lisas populaarsust ka kolme politseijuhi avaldus, milles nad teatasid, et eelarve kärpimise valguses ei oota nad oma alluvatelt nende inimeste karistamise prioriseerimist, kes kasvatavad kanepit isiklikuks tarbeks. Politseijuhi Ron Hoggi sõnul oleks politsei napid ressursid paremini rakendatud võitluses tänavadiilerite ja organiseeritud kurjategijate vastu.

 

Suurbritannia on valmis kanepireformiks

Kanepi legaliseerimist nõudev petitsioon kutsus parlamenti üles muutma seaduslikuks kanepi tootmist, müümist ja tarvitamist, tuues välja, et kanepi legaliseerimine tooks riigile iga aasta 900 miljonit naela maksutulu, säästaks 400 miljonit naela kanepikuritegudele kulutatud politseiressursse ning looks üle 10 000 uue töökoha. Lisaks kirjeldati kanepit kui ainet, mis on ohutum kui alkohol ja millel on rohkelt kasutusalasid ning mis on olnud kasutusel juba üle 4000 aasta, saades Suurbritannias ebaseaduslikuks alles 1925. aastal.

Petitsiooni algatanud majandustudengi James Oweni sõnul tundis ta, et inimesed Suurbritannias on valmis kanepiseaduste reformiks. Ta nentis, et samal ajal, kui näiteks Uruguay ja mitmed USA osariigid on kanepi edukalt legaliseerinud ning Suurbritannias toimuvad eelarvekärped, ei soovi kohalikud enam kulutada raha millegi kriminaliseerimisele, mida nad peavad tegelikult ohutuks. Owen lisas, et Suurbritannias on umbes 3 miljonit täiskasvanud kanepisuitsetajat ning valitsus ei tohiks kriminaliseerida nii suurt osa ühiskonnast.

Ka MTÜ Õigusekaitsjad Keelupoliitika Vastu (Law Enforcement Against Prohibition – LEAP) asedirektor Jason Reed on väljendanud sarnaseid seisukohti: tema sõnul võtavad inimesed kanepi legaliseerimist nüüd tõsiselt, kuna nad näevad, et see ei mõjuta vaid ühte rahvastikugruppi. Reed leiab, et kanepi küsimus on jõudnud avalikkuse teadvusesse ning inimesed mõistavad, et kuna ka nende lähedased on sellega seotud, siis on nende inimeste kurjategijatena kohtlemine vale. Kanepiliikumisele on toonud edu ka asjaolu, et kunagi varem pole kanepi pooldajad olnud nii hästi organiseeritud: enne pole neil olnud nii palju võimalusi oma seisukohti kajastada ja müüte kummutada.

 

Kanepi legaliseerimine looks noortele turvalisema keskkonna

Praegu pole veel selge, kas Suurbritannia parlamendiliikmed otsustavad kanepi legaliseerimise poolt või mitte. Kõigepealt läheb ettepanek arutlemisele parlamendi alamkoja petitsioonide komiteesse, mis koosneb 11 lihtliikmest kõigist parteidest ning millel on võim nõuda valitsuselt või parlamendilt tegutsemist. Komitee esimees mrs Meacher on öelnud, et kui taimne kanep saaks reguleeritud ning kättesaadavaks litsentseeritud müügipunktides, viiks see ohtlike narkootikumide tarbimise vähenemiseni ning looks noortele ohutuma keskkonna.

Ta usub, et legaliseerimisega kaasnev selge sildistamine hoiataks kanepi tarbimise eest neid, kellel on perekonnas vaimsed haigused ning reguleeritud müük keelaks kanepi tarvitamise alla 18-aastastele. See omakorda mõjutaks ka tänavadiilereid ja organiseeritud kuritegevust. Meacheri sõnul võimaldab parlamentaarne debatt faktide ja reformi mõistlike võimaluste kaalumist, tuues prioriteediks laste ja noorukite ohutuse.

 

Austraalia peaminister toetab ravikanepi legaliseerimist

Austraalias väljendasid erinevatest parteidest pärit senaatorid oma toetust meditsiinilise kanepi legaliseerimise eelnõule, vaatamata tervishoiuministeeriumi hoiatustele, mille kohaselt võib eelnõu olla vastuolus Austraalia ja rahvusvaheliste seadustega. Fairfax Media andmetel asub koalitsiooni, Tööpartei ning sõltumatutest senaatoritest koosnev komitee parlamendile tungivalt soovitama meditsiinilist kanepit reguleeriva eelnõu vastuvõtmist.

Roheliste juhi Richard Di Natale’i eestvedamisel koostatud meditsiinilise kanepi reguleerimise eelnõu muudaks keskvalitsuse vastutavaks kanepi tootmise, levitamise ja kasutamise eest. Siiani on eelnõule väljendanud tugevat vastuseisu tervishoiuministeerium, mille sõnul looks eelnõu “keeruka ja ebakindla“ süsteemi, mis võib minna vastuollu ravikaupade seadusega. Ennekõike on muret väljendatud selle üle, et eelnõu räägiks vastu Austraalia rahvusvahelistele kohustustele, mis on võetud narkootiliste ainete konventsiooniga. Fairfaxi allikate sõnul aga näitab tervishoiuministeerium lihtsalt “hambaid”, kuna sellele ei meeldi seadused, mis pole tema kontrolli all.

Eelnõud tutvustati parlamendile eelmise aasta novembris ning edastati komiteele veebruaris. Pärast avalike kuulamiste läbiviimist üle kogu riigi ning ligi 200 avaliku esitise saamist peaks komitee avaldama oma raporti 10. augustil. Di Natale’i sõnul on eelnõul küll mõningad takistused, kuid need pole ületamatud. Ta on välja toonud teisi riike, mis on suutnud kanepi legaliseerida, takerdumata ühtegi konventsiooni ning kinnitanud, et Austraalia saaks sama teha. Lisaks tavapoliitikutele on meditsiinilisele kanepile toetust avaldanud ka peaminister Tony Abbott, kes ütles, et samamoodi nagu tal pole probleemi opiaatide meditsiinilise kasutamisega, pole tal probleemi ka kanepi raviotstarbel kasutamisega. Pallative Care Australia läbiviidud küsitluse kohaselt toetab üle kahe kolmandiku asutraallastest meditsiinilise kanepi tarvitamist, selle vastu oli vaid 9% vastanutest.

 

Ravikanep saab rohelise tule ka Iisraelis

Meditsiiniline kanep saavutas ajaloolise võidu ka Iisraelis, kus asetervishoiuminister Yakov Litzman, olles tunnistanud, et polnud kanepit eelmise nädalani isegi näinud, otsustas, et apteegid tohivad järelevalve all väljastada meditsiinilist kanepit kui retseptiravimit. Praegu tohib kanepit Iisraelis kasvatada ja levitada kaheksa firmat ning väljastada vaid kaks asutust, mistõttu patsientide sõnul on kanepi hankimine muudetud keeruliseks ja kurnavaks protsessiks.

De facto tervishoiuministrina töötav Litzman teatas 27. juulil toimunud istungil, et meditsiinilist kanepit hakatakse retsepti alusel müüma apteekides üle Iisraeli ning et ainet kontrollitakse nagu teisigi retseptiravimeid. Ühe muudatusena saab rohkem arste volituse kirjutada välja meditsiinilist kanepit, olles eelnevalt läbinud tervishoiuministeeriumi asjakohase koolituse. Litzmani sõnul on tänapäeval olemas apteegid, mis väljastavad teist tüüpi narkootikume nagu morfiini ning kui seda on suudetud organiseerida, siis suudetakse korraldada ka meditsiinilise kanepi müümist. Ühtlasi selgitas ta komiteele, et meditsiinilise kanepi müügi paigutamine apteekide järelevalve alla aitab võidelda musta turu fenomeniga ning muuta selle abivajajatele kättesaadavamaks.

 

Allikad: The Guardian, The Sydney Morning Herald, Israel Hayom

Foto: gacareproject.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt