Kas mägigorillad ja naftapuurtornid saavad koos eksisteerida?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2013 kell 18:24



Metsikuid mägigorillasid on maailmas alles jäänud kõigest umbes 900 isendit, kellest umbes 200 elavad Aafrika keskosas Kongo Demokraatlikus vabariigis Virunga rahvuspargis. See on peaaegu veerand kogu maailmas alles jäänud isenditest. Kuid rahvuspargi all arvatakse olevat ka ulatuslikud naftavarud, mis tekitavad muret rahvuspargi väljasuremisohus liikide tuleviku osas.

 

Kuigi Suurbritanniast pärit Soco International on naftauuringutes alles väga varajases faasis, on nende tegevus juba mobiliseerinud tervet hulka looduskaitsjaid eesotsas Maailma Looduse Fondiga (World Wildlife Fund – WWF). Virunga on turvaline elupaik lisaks mägigorilladele veel 3000 loomaliigile, kuid samas on seda juba aastakümneid laastanud relvastatud konfliktid ja salakütid.

Alates aastast 1996 on üle 150 pargivahi saanud tulevahetuses surma ning mässuliste jõud hõivasid 2008 korra isegi rahvuspargi kontori. Sellest hoolimata on pargivahid suutnud aidata mägigorillade populatsioonil laieneda ja konfliktide vaheajal käivad rahvuspargis isegi turistid.

WWF on Soco Internationali plaanile vastukaaluks andnud sisse ametliku kaebuse Suurbritannia valitsusele ning algatanud avalikkuse teadvustamise kampaania “Tõmba piir“(Draw the Line), mille raames on avatud internetipetitsioon, milles inimesed saavad avaldada toetust naftauuringute eemalhoidmisele Virungast. Tänaseks on toetusallkirja andnud ligi pool miljonit inimest.

WWF-i esindaja Lasse Gustavsson ütles avalikul esinemisel, et Soco operatsioonid seavad Virunga inimesed, loomad ja looduse riski alla. Ettevõtte ainus võimalus OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) seatud reeglitega kooskõlas tegutseda on lõpetada igasugune uurimistegevus Virungas lõplikult. Soco kinnitab oma pressiteates, et nad ei riku OECD reegleid, mainides, et need reeglid on nagunii pigem soovitusliku iseloomuga.

 

Ka UNESCO ei soosi naftauuringuid Virungas

Ka Suurbritannia valitsus on kinnitanud, et ei kiida naftauuringuid Virunga rahvuspargis heaks, öeldes, et soovitab tungivalt kõikidel asjasse segatud ettevõtetel ja Kongo DV valitsusel lugu pidada rahvusvahelistest konventsioonidest, millele nood on alla kirjutanud.

Virunga praegune ebaturvaline olukord pidurdab naftauuringuid nagunii, kuid UNESCO maailmapärandi komitee on välja andnud raporti, milles väljendatakse muret mõlema asjaolu osas. Sõjavägi ja salakütid ähvardavad viimastel aastatel valitsenud stabiilset olukorda ning naftauuringud võivad viia rahvuspargi piiride muutmisele, millel oleks tõsised ja pöördumatud mõjud. Hoiatatakse, et muudatuste korral võib UNESCO eemaldada selle maailmapärandi nimekirjast.

Raportis soovitatakse Virunga naftauuringute litsentsid tühistada ning naftakompaniidel loobuda huvist selle piirkonna suhtes. Prantsuse naftaettevõte Total on tagasi astunud ja nii on Soco ainus ettevõte, kes oma huvidest Virunga piirkonnas loobuda ei taha. Ettevõtte tegevjuhtide sõnul ei kattu nende huvid gorillade asualaga, kuid looduskaitsjaid ja pargivahid ei nõustu selle väitega.

 

Kohalikud jagunevad kahte leeri

Kohalike hulgas on Soco plaanidele mõningane toetus, kuna lahingutest vaevatud elanikkond loodab innukalt majanduslikku kasu. Nende arvates ei ole turismiäri toonud endaga piirkonna jaoks kaasa mitte midagi head ning naftatööstus võib olla tõeline võimalus kohalikke olusid parandada. Teisest küljest on avalik arvamus lõhestunud, kuna kardetakse ka naftatööstuse kahjulikku mõju.

WWF on kinnitanud, et naftatööstuse arendamine toob endaga kaasa negatiivsed mõjud loodusele, loomadele ja kohalikele elanike – alates ehitustöödest kuni võimaliku naftalekkeni ning vee ja pinnase saastamiseni. Majandusliku olukorra parandamiseks soovitab WWF alternatiivseid lahendusi ökoturismi ja hüdroelektrijaama näol. Nii kaua aga, kuni rahvusparki rüüstavad konfliktid ja salaküttimine, ei saa turismiärist rääkida. Isegi praegu, kui parki haldavad relvastatud militaarjõud, on teateid selle kohta, et gorillade pealt saadakse majanduslikku kasu – mässuliste grupid ei kipu parki enam salaküttimise eesmärgil, vaid püüavad raha teha, teeseldes autoriseeritud ekskursioonijuhte.

 

Vaata videot Virunga rahvuspargi gorilladest:

 

Allikad: MNN, WWF, The Guardian, Reuters

Foto: mountaingorillas.gorillacd.org/

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt