Kellele kuulub meedia ehk USA kuus meediagiganti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. jaanuar 2014 kell 16:00



USA meediamaastikul domineerivad ülisuured korporatsioonid. Kümnete aastate jooksul on erinevad firmad ühinenud ning tänaseks kontrollivad seda, mida USA kodanikud näevad, kuulevad ja loevad vaid kuus korporatsiooni. Paljudel juhtudel kontrollivad need firmad kõike – alates esmasest tootmisest kuni lõpliku turustamiseni.

 

Veel 1983. aastal kontrollis USA meediat umbes 50 erinevat korporatsiooni. 1987. aastal oli neist järel 29 ning 1997. aastal vaid 10. Tänaseks on kogu kontroll koondunud kuue võimsa organisatsiooni kätte. Nende valduses on telekanalid, kaabeltelevisioon, filmistuudiod, trükimeedia ja paljud veebilehed. Enamik ameeriklasi aga ei mõtle hetkekski selle peale,  kes toidab neid tundide viisi meelelahutusega, mida nad pidevalt alla neelavad ja juurde nõuavad.

Tavaline ameeriklane veedab teleri ees 153 tundi kuus ning on tõestatud, et paljud neist tunnevad ennast isegi füüsiliselt ebamugavalt, kui nad liiga kaua on pidanud ilma teleripildita olema. Seega on enamus ameeriklasi sõltuvuses nii uudistest kui ka meelelahutusest, mille kontroll koondub aga aasta-aastalt aina väiksema inimestehulga kätte.

Need kuus korporatsiooni ehk “suur kuuik“ on Time Warner, Walt Disney, Viacom, CBS Corporation, News Corporation ja Comcast.

 

Time Warner

Time Warner on praegu maailmas teine suurem meedia- ja meelelahutuskontsern, mis asutati 1990. aastal. Eelmisel aastal oli nende tulu 28,7 miljardit dollarit. Time Warner koosneb neljast osakonnast: Home Box Office (HBO), Turner Broadcasting System Inc., Warner Bros., ja Time Inc.

Ettevõte kas omab täielikult või osaliselt näiteks järgmisi meediakanaleid ja meelelahutustööstusi: CNN, CBS, Cinemax, Cartoon Network/Adult Swim, HLN, NBA TV, TBS, TNT, truTV, Turner Classic Movies, AOL, MapQuest, Moviefone, Castle Rock, New Line Cinema, Warner Brothers, Warner Brothers Pictures, Telepictures Productions, Warner Brothers Animation, Warner Home Video, Warner Brothers Digital Distribution, TMZ.com, KidsWB.com jne.

Samuti kuulub nende valdusesse üle 150 ajakirja, mille hulgas on ka Time, Sports Illustrated, Fortune, Marie Claire ja People.

 

Walt Disney

The Walt Disney Company on 1923. aastal tegutsema hakanud ning samuti maailmas üks suuremat kasumit teeniv meediakontsern, mille asutajateks olid vennad Walt ja Roy Disney. 2012. aastal oli nende kasum 42,3 miljardit dollarit.

Kõige paremini tuntakse seda kompaniid loomulikult Hollywoodi ühe suurima filmistuudio Walt Disney Studios tõttu, kuid Walt Disney omab ja juhib ka ABC Television Networki telekanaleid. Samuti omab ettevõte teatreid ning 14 teemaparki üle maailma.

Walt Disney alla kuuluvad ka järgmised massisuhtlusvahendid: Disney Publishing, ESPN Inc., Disney Channel, SOAPnet, A&E, Lifetime, Buena Vista Home Entertainment, Buena Vista Theatrical Productions, Buena Vista Records, Disney Records, Hollywood Records, Miramax Films, Touchstone Pictures, Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios, Buena Vista Games jne. Lisanduvad ka 277 raadiojaama, muusikaprodutseerimisettevõtted, kirjastused ja mobiilioperaatorfirma Disney Mobile.

 

Viacom

Viacom Inc. on asutatud aastal 2006, mil nad eraldusid CBS Corporationist, kuid ometi juba suuruselt neljas meediakontsern maailmas, mille peamine huvi on suunatud televisioonile ja kinole. Kontserni alla kuulub 160 telekanalit ja Viacomi tulu 2012. aastal oli 13,9 miljardit dollarit. Viacom haldab muu hulgas ka BET Netrworksi, MTV Networksi ja Paramount Picturesit, mis tähendab, et nende tegevus puudutab 700 miljonit inimest 160 riigis.

Nende valdusesse kuuluvad lisaks kõigile MTV kanalitele ka Nickelodeon/Nick at Nite, VH1, Comedy Central, Spike TV, The Movie Channel, Paramount Home Entertainment ja Atom Entertainment.

Nii Viacom kui ka CBS Corporation kuuluvad osaliselt eraettevõtte National Amusements alla, mille juht Sumner Redstone on korduvalt valitud 100 kõige rikkama inimese hulka.

 

CBS Corporation

CBS on peamiselt vaid Ameerikas tegutsev korporatsioon, mis keskendub kommertsringhäälingule, kirjastamisele, edetabelite koostamisele ja televisioonile. 2011. aastal oli nende tulu 14,2 miljardit dollarit. Lisaks lõid CBS ja Warner Bros. Entertainment 2006. aastal ühisettevõttena telekanali CW.

Korporatsiooni omandisse kuuluvad veel 30 telekanalit, nagu näiteks CBS Television Studios, CBS Entertainment, CBS News, CBS Sports, CBS Television Stations, CBS Television Studios, CBS Studios International, CBS Television Distribution ja Showtime. Lisaks sellele 130 raadiojaama, kirjastus, ajakirjad, veebilehed, CBS Television Studios  ja muusikaprodutseerimisfirma CBS Records.

 

News Corporation

News Corporationi asutas 1979. aastal Austraalia ärimees Rupert Murdoch. Ettevõte kolis USA-sse alles aastal 2004. Murdochi käsi ulatub erinevate ettevõtete kaudu nii Austraaliasse, Ameerikasse, Aasiasse kui ka Euroopasse, omades näiteks kontrollivat osalust satelliittelevisiooni Sky Italia üle. Samuti ostis ärimehe tütarettevõte News Corp Europe 2007. aastal 100% Läti kõige vaadatuma eratelekanali Latvijas Neatkariga Televizijas aktsiatest.

Mehe ümber on olnud ka mitmeid skandaale, nende hulgas ka 2011. aastal ilmsiks tulnud telefonikõnede häkkimine ning politseinikele altkäemaksu maksmine News Internationalile kuuluvates Briti ajalehetoimetustes. Skandaali kutsutakse alternatiivselt ka Rupertgate’iks.

Rupert Murdoch on abiellunud kolmel korral. Tema teine naine oli eesti päritolu Anna Maria Tõrva, kes töötas Sydney ajalehes The Daily Telegraph.

News Corporationi osakute hulka kuuluvad kõik Foxi kanalid, sh Fox News Channel, Fox Business Network ja Fox Sports 1. Lisaks haldavad nad kanaleid nagu National Geographic, Nat Geo Wild, FX, FXX, FX Movie Channel ning mitmed teised kanalid. Trükiväljaannete seas on Wall Street Journal ja New York Post, samuti juhib korporatsioon kirjastust HarperCollins ja filmistuudioid 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures ja Blue Sky Studios.

Samuti kuuluvad News Corporationile News Internationali kaudu Suurbritannia ajalehed The Times, The Sunday Times ja The Sun ning osalus kaabeltelevisiooniettevõttes British Sky Broadcasting.

Meelelahutustööstusettevõtete hulka, mis samuti kas täielikult või osaliselt News Corporationile, kuuluvad Twentieth Century Fox Home Entertainment, Twentieth Century Fox Television, Twentieth Television ja Fox Television Studios.

 

Comcast

Comcast Corporation on maailma kõige suurem massimeedia ja kommunikatsiooni ettevõte, mille tulu 2011. aastal oli 55,8 miljardit dollarit. USAs on korporatsioon suurim kaabeltelevisiooni-ja internetipakkuja ning mobiilioperaatorfirmana kolmandal kohal. Mõnedes piirkondades pakub Comcast ka turvateenuseid alates tavalistest häiresüsteemidest lõpetades turvakaameratega.

2011. aasta alguses ostis Comcast ära ka suure osa meediafirma NBC Universal aktsiatest, mis on samuti meedia- ja meelelahutusmaastikul üks suuremaid sisutootjaid. Näiteks omab NBC Universal filmistuudiot Universal Pictures.

Niisiis jõuab Comcast oma meediaosaluste kaudu peaaegu igasse Ameerika elutuppa. Kaabeltelevisiooni teenust tellib Comcastilt 23,6 miljonit inimest, lisaks sellele digitaaltelevisiooni teenust 18 miljonit inimest ning 15,9 miljonit inimest kasutab Comcasti pakutud internetti.

Comcasti telekanalite hulka kuuluvad kõik NBCUniversal’i kanalid, mille hulgas on näiteks Bravo, CNBC, NBC News, NBC Sports, Telemundo, Weather Channel ja Syfy. Lisaks veel E!, the Golf Channel, Sleuth, Universal HD, VERSUS, Style, G4, Comcast SportsNet (Philadelphia), Comcast SportsNet Mid-Atlantic (Baltimore/Washington, D.C.), Cable Sports Southeast, Comcast SportsNet Chicago, MountainWest Sports Network, Comcast SportsNet New England (Boston), New England Cable News (Boston) jne.

Kõigi nende gigantsete kompaniide põhieesmärk on teenida raha. Seega keskenduvad nad enamasti tulusate reklaamilepingute sõlmimisele näiteks ravimifirmadega, mitte kvaliteetse sisu tootmisele. Tuginedes aga hiljutisele Gallupi koostatud küsitlusele, on ameeriklast umbusaldus peavoolumeedia vastu tõusnud ning 57% vastanutest väidab, et nende usk meediasse on kahanenud.

 

 

Allikad: The Economic Collapse Blog, Free Press, Business Insider, Gallup

Foto: www.12ozprophet.com

 

Toimetas Stinne Loo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt