Kremli vihavaenlane Boriss Berezovski võidi mürgitada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. märts 2013 kell 9:39



 

Londonis laupäeval surnud vene oligarhi ja Kremli kriitiku Boriss Berezovski surma asjaolusid kaasati uurima mürgiste ainete asjatundjad, vahendas BNS.

 

Oligarhi surmapaika uurivad keemia-, bio-, kiirgus- ja tuumakaitseüksuse (CBRN) väljaõppinud ametnikud.

Lähedaste sõnul oli miljardäri surm ootamatu.

Kuigi Berezovski advokaat Aleksander Dobrovinski oli enne televisioonile öelnud, et tema klient sooritas enesetapu, ei usu oligarhi sõber Demjan Kudrjavtsev, et  Berezovski ennast ise ära tappis. “Pole ühtegi välist märki enesetapust, ütles ta Vene uudisteagentuurile Prime.

“Berezovski oli viimasel ajal kohutavas olukorras,” ütles tema advokaat. “Ta oli võlgades ja oli sunnitud müüma oma maale – ta tundis end hävitatuna,” lisas Dobrovinski.

 

Putini pressiesindaja Dmitri Peskov aga ütles laupäeval telekanalile Rossia-24, et Berezovski saatis riigipeale kahe kuu eest käsitsi kirjutatud kirja, milles kirjutas, et on teinud palju vigu, paludes temalt andestust ning abi kodumaale naasmisel, vahendas Moscow Times.

Žirinovski väitel oli Berezovski vastutasuks loa eest kodumaale naasta “lubanud sulgeda Litvinenko juhtumi”, viidates endise Vene julgeolekuagendi Aleksandr Litvinenko surmale polooniumimürgituse tõttu, mis on pingestanud Moskva ja Londoni suhteid.

 

Varastel nõukogude-järgsetel aastatel oli Berezovski mõjukas, võimulähedane ärimees, kes kuulus toonase riigipea Boriss Jeltsini siseringi, ent ta langes Kremli soosingust välja 2000. aastal, kui presidendiks sai Vladimir Putin. Talle anti 2003. aastal Suurbritannias poliitiline varjupaik. Moskva on korduvalt nõudnud tema väljaandmist, ent London on keeldunud.

Vene kohtud on Berezovski tagaselja omastamises süüdi ja pikaks ajaks vangi mõistnud. Mitu kohtuasja oli veel pooleli.

Vene välis- ja kaitseminister pidasid alles nädal tagasi Suurbritannias kõrgetasemelisi kõnelusi, et parandada kahe riigi suhteid, millele andis hoobi endise julgeolekuagendi ja hilisema Kremli kriitiku Aleksandr Litvinenko mõrv. Litvinenko suri 2006. aasta novembris Londonis polooniumimürgitusse.

 

Allikad: BNS, ABC News, Postimees

Fotol (AFP) politseiauto Berezovski elukoha lähedal teed blokeerimas.

Toimetas Õnne Puhk



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt