Krüptorahad – kas sobiv aeg investeerimiseks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2018 kell 9:58



2017. aasta oli krüptorahade jaoks tormiline nii hinnatõusu kui suurenenud tähelepanu osas. Aasta lõpus buumi tipul jõudis Bitcoini hind peaaegu 20 000 Ameerika dollarini. Seejärel saabus oodatud korrektsioon, mille käigus hind kiiresti langes. Viimastel kuudel on ühe Bitcoini väärtus püsinud üsna stabiilselt 6000-7000 dollari ligidal, mis on siiski 8 korda kõrgem kui enne 2017. aasta krüptoraha rallit.

 

Hinna madalseisu ajal võib levida arusaam, et krüptorahad on kui ühepäevaliblikad, kes korra lendasid ja nüüd lebavad elutult, nii see aga kindlasti ei ole. Käesolev korrektsioon võib olla hea võimalus krüptoraha osta. Aga miks?

Krüptoraha võib olla küll uudisteportaalide esikülgedelt kadunud, kuid eesriide taga käib see-eest tugev arendustöö. Buumi ajal tulid mitmed projektid arulagedat rahavoolu ära kasutades välja tooreste platvormidega. Praegusel vaiksemal turuperioodil arendatakse süsteeme endiselt edasi ning reaalsed tooted muutuvad aina paremaks. Näiteks riistvaralisse rahakotti Ledger Nano S on võimalik salvestada juba üle 700 erineva krüptoraha, buumi ajal oli see number vaid 20.

Krüptorahadega kauplemine on jõudmas uuele tasemele. Vahetusplatvormid on edasi arenenud ja muutunud erinevate regulatsioonide tõttu usaldusväärsemaks. See on eriti oluline suurtele firmadele ja fondidele, kelle kaudu liiguvad krüptorahadesse kopsakad summad.

Näiteks Yahoo.com, mis on maailmas kümne enim külastatud veebilehe hulgas, teatas hiljuti, et avab krüptorahade kauplemise võimaluse läbi Yahoo Finance platvormi. On teada, et gigandid nagu näiteks Microsoft, Starbucks ja Facebook, on krüptorahade kasutamisest väga huvitatud. Microsofti toodete eest saab juba praegu tasuda Bitcoinides. Ka Eestis tegutsev LHV pank on avanud krüptorahadesse investeerimise võimaluse läbi pangasisese kasvukonto.

Globaalset majandust varjutab endiselt ebakindlus, mis on vesi krüptorahade veskile. Majanduse kokkukukkumise hirmus on loogiline paigutada osa oma varast krüptorahasse, mis on sõltumatu praegusest rahandusest ja poliitikast. Sellest, kuidas riikidevaheliste ebastabiilsete suhete ja majandusliku ebakindluse tõttu investorite raha krüptosse liigub, kirjutas aasta tagasi ka CNN.

Riikide nõrgad valuutad on üks põhjus krüptoraha kasutuselevõtuks. Sellisel juhul võib  tekkida hüppeline nõudlus krüptoraha järele, sest soovitakse kohalik raha vahetada mõne muu vääringu vastu. Suurepäraseks näiteks on hetkel hüperinflatsiooniga tõsises hädas olev Venezuela. Business Insider kirjutas mõned kuud tagasi, kuidas kohalikud elanikud suunduvad kasutama krüptoraha nimega Dash ning kuidas igakuiselt tuleb kiirenevas tempos juurde ca 200 uut Dash’i aktsepteerivat kaupmeest (sh ka tuntud brändid nagu näiteks Subway ja Calvin Klein). Venezuela olukord näitab reaalset vajadust krüptoraha järele.

Krüptorahadega kauplemine, nende kasutamine ja neisse investeerimine kogub alles hoogu. Plokiahela tehnoloogia on viimase aja üks infotehnoloogia olulisematest saavutustest, kuid see vajab veel aega, et küpseda ja meie igapäevaellu jõuda. Kindlasti näeme uute ja huvitavate rakenduste tulekut, mis võivad meie tulevikus hakata olulist rolli mängima.

Võib kuulata ka tuntud investori Warren Buffett’i soovitust ja olla ahne sel ajal kui teised on hirmul (ja olla hirmul kui teised on ahned). Krüptorahade hindades väljendub praegu hirm ja ebakindlus ning see on õige aeg ahne olla.

Krüptoraha soovitame kindlasti hoida turvaliselt selleks mõeldud riistvaralistel seadetel.

 

Artikli kirjutas digiraha.ee meeskond

 

Allikad: lingid artikli sees

Foto: mashable.com



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt