Mesinik: Olen viimasel aastal kaotanud 80% oma mesilastest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuni 2013 kell 15:26



 

USA raadiosaade “Coast to Coast AM” võttis Emmy võitnud uuriva ajakirjaniku Linda Moulton Howe’i eestvedamisel ette mesilaste teema ja intervjueeris Colorados mesilasfarmi omavat Tom Theobaldi. Mesinik on viimase aasta jooksul kaotanud 80% oma mesilastest ja tema sõnul on kõiges süüdi pestitsiidid.

 

Suurkorporatsioonide loodud pestitsiidid nagu Clothianidin tapavad mesilasi, kes on paljude inimesele vajalike taimede tolmeldajad. Maikuus kinnitasid USA põllumajandusministeerium ja USA mesinikud, et 2012–2013 aasta talvega hukkus üks kolmandik mesilastest ja selle põhjuseks peetakse nikotiinil baseeruvaid pestitsiide ehk neonikotinoide. Prantsusmaa ja Itaalia on keelustanud neonikotinoidide kasutamise ja mõlemad riigid on täheldanud, et mesilaste suremine on märkimisväärselt vähenenud. USA-s on aga märgatud ka lindude suremist põhjusel, et linnud söövad neonikotinoid-seemneid, mida turustab Monsanto.

USA-s on mesinikke, kes ütlevad, et nad on viimase aasta jooksul kaotanud kuni 80% mesilastest ja tegu on erakorralise olukorraga, mis võib kaasa tuua toidukriisi USA-s. Me kõik ju tahame süüa õunu, mandleid, marju jmt, mis saavad kasvada ainult tänu mesilastele. Mida peaksid inimesed ette võtma, kui nad näevad, et keskkonnakaitseministeerium kaitseb neid organisatsioone, kes tegelevad planeedi süstemaatilise mürgitamisega?

 

 

 

USA Keskkonnakaitseagentuur kasutab seaduseauke

Tom Theobald on mesinik, kellel on mesilasfarm Colorados. Theobald kuulub ka Põhja-Ameerika pestitsiidiühendusse (North American Pesticide Action Network), kes andis kohtusse USA Keskkonnakaitseagentuuri ja ka USA kui riigi ebaseadusliku tegevuse eest, mis lubas nikotiinil põhinevad pestisiidid ja teised mürgid turule viimase aastakümne jooksul ilma nõutavate teaduslike uuringuteta, et teha kindlaks, kui suurt ohtu need kujutavad mesilastele. Teisisõnu, USA Keskkonnakaitseagentuur kasutab seaduseauke, et viia korporatsioonide tooted turule, mis tähendab, et aastakümneid hiljem oleme olukorras, kus 80% mesilastest surevad.

“Oleme viimase aasta jooksul kaotanud 80% mesilastest, sellest 30% talvekuudel,” ütleb Theobald. “Tolmlevaid mesilasi ei saa sisse tuua ka Mehhikost või mujalt, sest neid pestitsiide kasutatakse kõikjal maailmas. Mesilased on suremas mitte ainult USA-s, vaid ka Euroopas, Austraalias ja Kanadas. Kunagi varem pole nii suurtes kogustes kemikaale kasutatud ja nii ulatuslikku keskkonnakahju pole me ka varem märganud,” ütleb Theobald.

“Ameerika linnukaitseühing (American Bird Conservancy) on väga suures mures ka lindude tuleviku pärast. Kanadas räägitakse, et väga suur osa veetaimestikust on suremas – mitte ainult mesilased pole suremas, vaid kogu loodus. Tegemist on keskkonnakatastroofiga. Ma arvan, et käimas on suurim mürgitamine, mida inimajaloos nähtud. USA Keskkonnakaitseagentuur ütleb, et nemad tahavad näha teaduslikke tõestusi, aga nad ei järgi neid tegelikult. Teaduslikult on tõestatud, et Clothianidin on nii võimas mürk, et 19 aastaga kaob ainult pool selle toimest. See tähendab, et pinnasel kulub ligi sajand, et sellest kemikaalist täielikult puhastuda.

Euroopa on samamoodi mürgitatud. Keskkonna-, toidu- ja põllumajandusministeerium Ühendkuningriikides (Defra) avastas hiljuti, et Clothianidini leidub samapalju nii juba toimivates kolooniates kui ka uutes testkolooniates. Nad ei leidnud Ühendkuningriikides ala, mis ei oleks seda pestisiiti täis.

Läheb aastakümneid, et pinnas sellest kemikaalist vabaneda saaks, juhul kui pole liiga hilja juba. Need on keskkonnavastased kuriteod. Nad teadsid 20 aastat tagasi väga hästi, mida need kemikaalid endaga kaasa toovad,” ütleb Theobald.

 

 

Kui USA Keskkonnakaitseagentuur on selle kõigega kursis ja midagi ette ei võeta, vaid selle asemel antakse veel enam voli suurkorporatsioonidele nagu Monsanto, siis mis on halvim stsenaarium, mida me võime näha järgmise 10 aasta pärast?

Me võime jääda ilma 90 hädavajalikust taimesordist – puuviljadest, marjadest jne. Isetolmlevad viljad jäävad alles nagu riis, mais, sojaoad jne. Aga maailma ootaks ees hukk ja me ei saa lasta sel juhtuda. Ja kongress ei võta mitte midagi ette.

 

 Miks nad siis ei võta midagi ette?

See hämmastabki mind, seda enam, et siin on nii palju asju, mida me veel ei tea selle kohta. Ja keegi ei uuri. Ma võrdleksin seda olukorda aidsiga. Need pestitsiidid hävitavad looduse immuunsüsteemi. Putukad kannatavad, mis võib esile tuua täiesti uue probleemi, mida me praegu veel näha ei oska. Inimesed ei sure aidsi, vaid aidsist tingitud immuunsüsteemi puudulikkusesse. Mesilastega on sama lugu, siin on mängus erinevad tegurid. 20 aastat tagasi meil ei olnud selliseid probleeme. Neonikotinoidid on toodud turule ja need on läbi immutanud miljoneid hektareid maad. Pole enam vahet, kui hästi meie oma mesilasi hooldame, sest me saadame oma terved mesilased keskkonda, mis on saastatud

Meil kui mesinikel ei ole suurt võimu, siin on vaja terve rahva sekkumist. Kui inimesed vaevuksid end olukorraga kurssi viima ja hakkaksid sõna võtma, siis ehk oleks näha ka muutust

 

 

 

Intervjueeris Linda Moulton Howe

Kuula Tom Theobaldi intervjuud “Coast To Coast AM-is” (algab 1.43.00).

Vaata ka: Coast To Coast AM, Earth Files, Pan North America, Boulder County Beekeepers’ Association

Loe Monsanto kohta Telegramist.

Foto: www.mnn.com

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt