Nestlé tunnistas tarneahelas orjatööliste kasutamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. november 2015 kell 14:02



Eelmise aasta detsembris algatas suurkorporatsioon Nestlé siseuurimise oma meretoidu tarneahela kohta ning esialgu on firma avalikustanud, et nende toodetes kasutatava kala püüdmiseks kasutatakse orjatöölisi ning rikutakse inimõiguseid. Nüüd on firma lubanud astuda samme parandamaks tööliste olukorda ning loodetavasti on Nestlé motiveerinud teisigi korporatsioone enda tarneahela eetilisust uurima ja tagama.

 

Esmaspäeval teatas Nestlé, et nende volitatud MTÜ Verité leidis oma uurimuses, et paljud firma jaoks kala püüdvad töötajad on ametikohale kas sunnitud, valelubadustega meelitatud või müüdud. Verité avastas, et praktiliselt kõik Taist meretoitu ostvad USA ja Euroopa firmad võivad oma tarneahelatest avastada samu väärkohtlemise juhtumeid.

Enamasti on Tais suurfirmade jaoks kala püüdvad töölised pärit vaesematest naaberriikidest nagu Myanmar ning Kambodža, kus töövahendajad nõuavad neilt ebaseaduslikke tasusid vastutasuks töökoha leidmise eest. Kui tööline on saadetud sadamasse, laevale, veskisse või meretoidu farmi, peavad nad ebainimlikes tingimustes töötama, et üritada võlga tagasi maksta. Tihti hakatakse “arvele“ lisama üha uusi kulusid, jättes inimesed orjanduse lõksu. Verité intervjueeritud töötajate sõnul on paljud töölised ka võltsitud dokumentidega alaealised ning paljud neist hukkuvad tööõnnetuste ja uppumise tagajärjel. Verité küsitles oma raporti jaoks üle 100 inimese ning vestles paadiomanike, krevetikasvatuste omanike, järelevalve teostajate ja Nestlé varustajate esindajatega. Nii kaptenid, juhatajad kui töötajad kinnitasid Tai meretoidu sektoris leiduvat vägivalda ning ohtu. Töölised kirjeldasid ka, kuidas neid sunnitakse töötama ilma puhkuseta, neile antakse vaid minimaalselt toitu ja vett, väljaspoolne kontakt on ära lõigatud ning nende ebaseadusliku töötamise varjamiseks on neile antud valeidentiteedid. Raportiga jõuti järeldusele, et Nestlé peab rakendama enesekontrolli süsteemi, millega tagada oma tarneahela eetilisus ja seaduslikkus.

 

Reaalne soov midagi muuta või lihtsalt kaval PR?

Nestlé on lubanud internetis avalikustada nii Verité raporti kui nende detailse strateegia 2016. aastal tööliste kaitse suurendamiseks. Näiteks on lubatud rakendada potentsiaalsetele tööliste värbajatele uued nõuded, luua süsteem, kus töötajad saavad anonüümselt kaebuseid esitada, koolitada paadiomanikke ning kapteneid inimõiguste teemadel ja kehtestada preemia neile, kes muudavad oma ebaeetilisi praktikaid. Samuti plaanitakse firmasse tuua sõltumatud audiitorid ning muutuste elluviimise tagamiseks määrata ametisse kõrgetasemeline Nestlé’i juhataja. Nestlé’i asepresident Magdi Batato on öelnud kirjalikus avalduses, et Nestlé usub, et oma varustajatega koos töötades saavad nad tuua positiivseid muutuseid oma koostisainete hankimisse.

Keskkondliku Õiguse fondi asejuht Steve Trenti sõnul on Nestlé’i avaldus oluline lisa fondi mitmele raportile, mis on paljastanud Tai meretoidu sektoris aset leidvat väärkohtlemist. Trenti sõnul on vaja, et ärid tunnistaksid nende tarneahelas toimuvaid väärkohtlemisi ning töötaks koos, et neid kaotada. Ta lisas, et tänapäeval on äridel võim üles ehitada inimõiguste rikkumiste ning ebaseadusliku kalapüügiga võitlemiseks vajalikku läbipaistvust. Ka aktivistid on tervitanud Nestlé uut tegevuskava, kuid on firmat ja tarbijaid üles kutsunud avaldama survet ka Tai valitsusele, et see kehtestaks uusi seaduseid ning poliitikaid, mis tooks lõpu orjatööle. Anti-Slavery Internationali juht Aidan McQuade’i sõnul peavad tööstused mõistma, et neil on vastutus nõuda valitsustelt tegutsemist. Näiteks usub McQuade, et merel olevate paatide kontrollimine on hädavajalik meretoidu tööstuses lokkava orjanduse peatamiseks, kuid ometi on see Tai valitsuse vastutusvaldkonnas.

Arvestades, et firmad ei kipu avalikustama nende siseraportite tulemusi, kartuses et nende rikkumisi päevavalgele tuues kaevatakse nad kohtusse, on Nestlé’i otsus ebaharilik ning heaks eeskujuks. Ometi tasub meeles pidada, et Nestlé kaevati hiljuti lausa kahel korral kohtusse. Näiteks augustis esitasid lemmikloomatoidu Fancy Feast ostjad hagi Nestlé vastu, sest antud toode pärines Thai Union Frozen Productsilt, mis on seotud orjatöölistega. Teine kohtuasi oli seotud Nestlé-poolse kakaoubade kokkuostmisega lapstöölisi kasutavatelt varustajatelt Elevandiluurannikul.

 

Nestlé’i varasemad juhtumid, kus kasumlikkus võidab eetikat

Nestlé’i puhul pole vastuolulised, ebaeetilised ja tihti ka ebaseaduslikud ärivõtted kuigi uueks nähtuseks. Firma on olnud seotud rohkete vastuoluliste juhtumitega, neist kõige kurikuulsamaks peetakse firma (nüüd endise) tegevdirektori sõnavõttu, mille kohaselt ei peaks vesi olema inimõigus (ja seega tasuta võimaldatav) vaid tavaline müüdav toode. Nestlé on ka Lõuna-Kaliforniast sealse ühe suurima põua ajal varastanud miljoneid liitreid vett, kasutades selleks 1988. aastal aegunud veevõtuluba.

Kasumit püüti ebaeetiliselt teenida ka vaesemate riikide väheharitud emade pealt, rahastades programme, kus väidetavad tervishoiutöötajad soovitasid värsketel emadel lõpetada oma laste rinnaga toitmine ning kasutada hoopis Nestlé’i imikutoitu. Antud soovitus ei ühtinud Maailma Tervishoiuorganisatsiooni soovitusega, mille kohaselt võiks ema imetada oma last vähemalt kuus kuud. Paljud lapsed haigestusid otseselt Nestlé’i turundusstrateegia tõttu, sest nende emad toitsid neile rinnapiima asemel (puhta vee puudumisel) saastunud veega segatud imikutoitu. Nestlé’i imikutoidud ja piimatooted on tekitanud imikutes probleeme ka eri maailma paigus: näiteks Hongkongis leiti Nestlé’i tootest melamiini, mille tagajärjel hukkus neerukahjustuse tõttu kuus imikut ning 860 last tuli viia haiglaravile.

Ka lapsorjade kasutamine pole Nestlé’i jaoks uus kogemus: firmat süüdistati juba 2002. aastal lapsorjade korjatud kakaoubade kokkuostmises ning seega orjanduse toetamises. Tänavu oktoobris leidis Nestlé enda Õiglase Töö komisjon Elevandiluurannikul kontrollitud farmidest 56 lapsorja.

 

Allikad: Reuters, CBC News, Obsev

Foto: guestlist.net

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt