Ajatu: Õnnelikkuse keel – Amazonase Pirahã hõimul ei ole minevikku ega tulevikku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. märts 2022 kell 12:45



Brasiilia loodeosa džunglis, Amazonase lisajõe Maici kallastel, elutseb umbes 400-pealine pärismaalaste hõim, keda nimetatakse Pirahãdeks. Tegemist on mitmel moel ainulaadse kogukonnaga, kelle omapärase keele iseärasused viitavad nende rõõmsameelsete inimeste muretule maailmanägemusele. Pirahãde sõnavaras puudub näiteks mineviku ja tuleviku mõiste, sest nende elus on tähtsaim just olevik ehk hetke kogemine.

Avaldame aeg-ajalt rubriigis “Ajatu” mõne varem ilmunud loo. Allolev artikkel nägi esimest korda ilmavalgust 6. märtsil 2014. aastal.

 

Laiem üldsus sai Pirahãde eluviisi kohta teada eelkõige Daniel Everettilt, endiselt misjonärilt ning praeguselt antropoloogilt ja lingvistilt, kes 1977. aastal esimest korda tol hetkel üsna tundmatu ja eraldi hoidva hõimu juurde “piiblit tõlkima” läks. Everett on hiljem korduvalt öelnud, et ehkki tema esialgseks eesmärgiks oli Pirahãdele kristlikku traditsiooni õpetada, mõistis ta üsna pea, et nende eluviis ja maailmanägemus olid sedavõrd vahetud ja muretud, et kristlikud kujundid patukahetsusest ja põrgust mitte kuidagi nende maailmapilti ei sobitunud. Everett oli sedavõrd lummatud Pirahãde muretust elust, et loobus ise oma pere ja sugulaste suureks pahameeleks kristlusest.

Pirahãde eluviis on sajandite jooksul vähe muutunud, sest nad asuvad üsnagi isoleeritud paigas Amazonase lisajõe kaldal ning otsivad vähe kontakti välismaailmaga. Pirahãde keel, mida nimetatakse ka Múra-Pirahã keeleks, on ainus mura keele alles jäänud dialektidest, mille ülejäänud sugulaskeeled on sajandite jooksul kõik portugali keele vastu välja vahetunud. Pirahã keel on alustuseks juba selle tõttu omapärane, et seda võib kommunikeerida nii rääkides, ümisedes, lauldes kui ka vilistades ning selles keeles puuduvad täielikult numbrid.

Pirahãd ööund ei maga

Ehkki Pirahãde hõimust rääkides on alati keskmes olnud nende omapärane suhtlusviis, saab kahtlemata tõmmata selgeid paralleele selle kogukonna suhtluse, maailmanägemuse ja igapäeva vahele. Alustuseks võib läänemaailmale tunduda kummaline juba seegi, et Pirahãd võivad olla ühed vähestest inimestest, kes ei maga järjest pikka aega. Kui paljudes riikides ja keeltes on väljendid nagu “head ööd̶

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt