Petitsioon: Suurbritannias nõutakse alkoholi kriminaliseerimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. september 2015 kell 12:51



Oleme varem kirjutanud Suurbritannias populaarsust kogunud petitsioonist, millega nõutakse kanepi tootmise, müümise ja kasutamise legaliseerimist. Kuigi parlament asub petitsiooni arutama 12. oktoobril, on valitsus andnud enda poolt rahva palvele eitava vastuse, väites, et kanep on tervisele ohtlik ning ohustab nii üksikisikuid kui kogukondi. Selle peale aga algatati petitsioon alkoholi keelustamiseks, kasutades samu argumente, mida valitsus oli kasutanud kanepi legaliseerimisest keeldumise põhjendamiseks.

 

Suurbritannias kanepi legaliseerimist nõudnud petitsioon on kogunud üle 216 000 allkirja ning kuigi selle arutlemine parlamendis toimub alles oktoobrikuus, andis valitsus juba sellele endapoolse negatiivse vastuse. Petitsiooni kohaselt tooks kanepi legaliseerimine riigile iga aasta umbes 900 miljonit naela maksutulu, säästaks 400 miljonit naela eest siiani kanepikuritegudele kulutatud politseiressursse ning looks üle 10 000 uue töökoha. Välja toodi ka, et kanepi tarvitamine on ohutum kui alkoholi joomine, arvestades, et kanepi pruukimise tõttu pole keegi hukkunud, kuid alkohol tapab iga-aastaselt üle maailma miljoneid inimesi. Näiteks suri Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) andmetel 2012. aastal 3,3 miljonit inimest alkoholi väära tarvitamise tagajärjel.

Paraku leidis Suurbritannia valitsus enda vastuses, et neil pole plaanis kanepit legaliseerida, sest nad usuvad, et see võib kahjustada inimtervist ja seega nii üksikisikuid kui kogukondi. Oma vastuses mainiti, et kanep võib kahtlusteta kahjustada ühiskonda ning selle legaliseerimine ei eemaldaks kuritegelikku musta turgu ega tegeleks narkootikumide sõltuvusega seotud probleemidega. Ühtlasi väljendati muret, et kanepi legaliseerimine saadaks kanepit mittetarvitavatele noortele ja haavatavatele inimestele “vale sõnumi“.

Valitsuse vastuse peale algatati uus petitsioon, millega nõutakse alkoholi tootmise ja müügi keelamist ning A-klassi aineks kategoriseerimist. Petitsioonis on peegeldatud valitsuse seisukohti kanepi suhtes, mainides teaduslikke asitõendeid alkoholi ohtlikkuse kohta, rõhutades, et see kahjustab tõestatult inimeste tervist, üksikisikuid ja kogukondi. Lisaks on nenditud, et kuigi alkoholi kriminaliseerimine tooks kaasa musta turu ning sellega seotud kuriteod, tegeleks valitsus vähemalt alkoholisõltuvusega seotud probleemide lahendamisega. Viimase punktina rõhutatakse, et alkoholi kriminaliseerimisega saadetaks alkoholisõltuvusse jääda võivatele noortele ja haavatavatele inimestele “õige sõnum“. Antud petitsioon on kogunud ligi 4000 allkirja ning nii nagu kanepipetitsiooniga, peab valitsus sellele vastama, kui suudetakse koguda vähemalt 10 000 allkirja.

WHO andmetel hukkus 2012. aastal 3,3 miljonit ning 2014. aastal 2,5 miljonit inimest alkoholi tarvitamise tagajärjel. Alkoholi tarvitamine võib tekitada nii füüsilist kui vaimset sõltuvust ning suurendab inimeste haigestumisriski enam kui 200 haigusesse, sealhulgas maksatsirroosi ning vähki. Lisaks muudab alkohol inimesed vastuvõtlikumaks nakkushaigustele nagu tuberkuloos ning kopsupõletik ja suurendab riskikäitumist, mis võib viia õnnetusteni. Ühiskondlikul tasemel võib alkoholi vastutustundetu tarvitamine viia mitmete tagajärgedeni nagu vägivald, liiklusõnnetused, laste hooletusse jätmine ja kuritarvitamine ning töökohalt puudumine. Globaalselt tarvitavad alkoholi umbes 50% meestest ning 1/3 naistest ja alkoholi kuritarvitamise tagajärjel hukkub rohkem mehi (7,6%) kui naisi (4%). Ülemaailmselt on Euroopa piirkond, kus tarbitakse kõige rohkem alkoholi per capita ning statistiliselt tarbivad alkoholijoojad üle maailma keskmiselt 17 liitrit puhast alkoholi aastas.

WHO leidis oma 2014. aasta raportiga, et riigid peavad tegema enamat, et vähendada alkoholi tarvitamise kahjulikke mõjusid. Peamiste abimeetmetena nähakse alkoholi tarvitamist vähendavate poliitikate riiklikku väljatöötamist, avalikkuse teadlikkuse suurendamise kampaaniaid ning tervishoiuteenuseid, mis pakuvad ennetus- ja raviteenuseid. Näiteks suurendatakse alkoholismi ennetusprogramme, alkohoolikute ja nende perekondade ravi- ja hooldusprogramme ning toetatakse alkoholismi poolt ohustatud isikute tuvastamist. 2010. aastal WHO poolt loodud alkoholi kahjuliku tarvitamise vähendamise globaalse strateegia kohaselt nõustusid liikmesriigid alkoholiprobleemiga võidelda mitmete tõestatult efektiivsete meetmete abil. Näiteks lubati rakendada makse alkoholile, vähendada alkoholi kättesaadavust, piirates alkoholi müüa võivaid asutusi, tõsta alkoholi ostmise vanusepiiri, ravida alkoholi tarvitamisest tekkinud häireid, reguleerida või keelustada alkohoolsete jookide reklaamindust ning rakendada informatiivseid ja hariduslikke kampaaniaid antud poliitikate kohta.

 

Allikad: WHO, National Council on Alcoholism and Drug Dependence, National Council on Seniors Drug & Alcohol Rehab, https://www.drugrehab.org/inpatient-drug-rehab/senior-citizens/

Pilt: 4cminews.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt