Poola valitsusel on nüüd seadusega õigus meediat vaigistada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. jaanuar 2016 kell 11:43



Poolas allkirjastas president parlamendi poolt juba vastu võetud rahvuslike konservatiivide algatatud seaduse, mis annab valitsusele võimu vallandada ametist televisiooni- ja raadiokanalite juhte ning määrata nende asemele endale meelepäraseid isikuid. Antud samm on tekitanud suurt pahameelt rahvusvahelises ajakirjanduses ja pressivabaduse eest võitlevate organisatsioonide hulgas ning ka Euroopa komisjon plaanib Poola vastuolulist seadust arutleda järgmisel istungil.

 

Neljapäeval allkirjastas Poola president Andrzej Duda ajutise seaduse, mis viib valitsuse taas lähemale riikliku meedia täielikule kontrollimisele. Uue seadusega võib valitsus koheselt vallandada ükskõik millised riikliku raadio või televisiooni juhid ning ametisse nimetada neile sobivad isikud. Samuti piiratakse meedia nõunike ja juhtkonna liikmete arvu. Presidendi abi Malgorzata Sadurska sõnul allkirjas riigipea seaduse, kuna ta soovib, et riiklik meedia oleks “erapooletu, objektiivne ja usaldusväärne”, lisades, et president usub, et hetkel segavad ajakirjanike isiklikud vaated riikliku meedia objektiivsust. Novembris võimule tõusnud konservatiivne erakond Õigus ja Õiglus leiab, et uut seadust on vaja, kuna praegused riiklikud meediatöötajad teenivat eelnevat liberaalset ja Euroopameelset valitsust. Antud seaduse aegumise hetkeks on plaanis vastu võtta ka teine ulatuslik seadus, mis aitaks valitsusel viia riiklikus meedias läbi täielikud ümberkorraldused.

Erinevad meediavabaduse ning ajakirjanike õiguste eest seisvad organisatsioonid ja grupid on häälekalt väljendanud enda rahulolematust uue seadusega, väites, et äärmiselt konservatiivne valitsus soovib antud seadusega pelgalt vaigistada nende kohta käivat kriitikat. Pressivabaduse organisatsioonide sõnul oleks antud seadus tõeliselt demokraatlikus riigis totaalselt vastuvõetamatu ning eelnõu pandi parlamendis hääletusele ilma vajaliku avaliku debatita. Lisaks rõhutati, et meedia peab jääma iseseisvaks poliitilistest või majanduslikest mõjutajatest ning peab olema läbipaistev ja vastutav, sest sellel on kohustus teenida avalikkust. Piirideta Reporterite EL-i ja Balkanimaade osakonna juhi Alexandra Geneste sõnul on Poola meediaseadus jultunud meediavabaduse ja pluralismi rikkumine.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeri sõnul on tegu olulise teemaga, kuid Euroopa Liit soovib hoida Poolaga sõbralikke ning häid suhteid, mistõttu ei soovita provotseerida vastasseisu Varssaviga. Sellele vaatamata toimub 13. jaanuaril Euroopa Komisjonis debatt hiljuti Poolas toimunud põhiseaduslike arengukäikude üle, mis võib äärmuslikul juhul viia Poola oma hääleõiguse kaotamiseni Euroopa Liidus.

 

Allikad: The Guardian, International Business Times, ABC News

Pilt: tapnewswire.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt