Psühhopaatiat ülistava ”Ameerika snaiperi” taustaks: intervjuu USA erivägede snaiperiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. veebruar 2015 kell 17:38



Clint Eastwoodi uus film “Ameerika Sniper” on USA-s löönud kõikide aegade kassarekordid jaanuaris esilinastunud filmide seas, olles kogunud 1. veebruariks piletitulu 249 miljonit dollarit. Film, mis ülistab snaiperit, kes tappis vähemalt 160 iraaklast, on tekitanud vastakaid arvamusi nii filmisõprade kui ka geopoliitiliste sündmustega kursis olevate inimeste hulgas.

 

“Ameerika snaiper” põhineb samanimelisel raamatul, mille kirjutas USA mereväelane Chris Kyle. Kui raamatust bestseller sai, otsustas filmistuudio Warner Bros teha sellest filmi ning palkas režissööriks mitmeid sõjafilme lavastanud legendaarse Clint Eastwoodi.

Humanitaarteadlane ja filosoof Noam Chomsky on filmi võrrelnud Barack Obama juhitud ajaloo kõige ekstreemsema “globaalse terrorismi kampaaniaga”, mis näeb ette, et silm pigistatakse kinni siis, kui “meie tapame inimesi”, aga samal ajal dehumaniseerime teisi inimesi nagu näiteks araablasi ja moslemeid.

Filmi näinud uuriv ajakirjanik Rania Khalek ütleb, et “Ameerika snaiperi” puhul on tegemist kõige ehedama propagandafilmiga ning lisab, et kui vaataja on täiesti ignorantne Iraagi sõja suhtes, siis võib tunduda, et tegemist on suurepärase filmiga. “Film jätab mulje, et kõik iraaklased, sealhulgas ka naised ja lapsed, on terroristid, kes üritavad tappa USA sõdureid,” ütleb Khalek.

Chris Kyle kirjutab oma raamatus: “Minu lasud päästsid palju ameeriklasi, kelle elud on selgelt rohkem väärt kui muserdatud hingega (twisted soul – toim.) iraaklasest naisterahva oma. Ma võin astuda Jumala palge ette puhta südametunnistusega oma tegude eest, aga ma tõsiselt vihkasin seda kurjust, mis tollest naisest õhkus. See põlastusväärne kurjus ongi see, mille vastu me Iraagis sõidisme.”

Kyle’i jultunult psühhopaatilistes memuaarides nimetatakse iraaklasi korduvalt metslasteks, ta ei häbene tunnistamast, et nautis iraaklaste tapmist, sest nad kõik väärisid surma. Kyle tunnistab, et kahetseb ainult seda, et ta rohkem ei tapnud, ja kui ta saaks, siis tapaks ta ära kõik, kes hoiavad käes koraani. Kyle väidab täiesti tõsimeeli, et ameeriklasi tahetakse tappa sellepärast, et nad ei ole moslemid. Ja sellisest inimesest on maalitud pilt kui sangarist.

Film ei puuduta üldse küsimust, miks liitlasväed Iraagi okupeerisid ja kust sai alguse Al Qaeda. Korra näidatakse, kuidas WTC kaksiktornid hävitati ja kuidas Chris Kyle abiellus ning siis Iraaki sõitis. Maailmas toimuvaga vähe kursis olevale inimesele võib film jätta mulje, et Iraak ja Saddam Hussein korraldasid 11. septembri terrorirünnakud.

Erinevate allikate põhjal hukkus Iraagi sõjas pool miljonit kuni miljon iraaklast, kuid “Ameerika snaiper” ei kajasta USA ja liitlasvägede poolt Iraagis korda saadetud metsikuid rüüstamisi ning süütute inimeste tapmisi. “Tegemist on kõige ehedama sõjapropaganda filmiga, mis kahjuks toimib,” leiab Rania Khalek, keda on filmi kritiseerimise tõttu ka surmaga ähvardatud. Peale filmi nägemist on mõned inimesed Twitteri vahendusel teada andnud, et “ka nemad on nüüd valmis tapma iraaklasi ja moslemeid”. Film süstib inimestesse viha moslemite vastu ning kütab üles patriotistlikke meeleolusid.

Chris Kyle’i kehastab Hollywoodi superstaar Bradley Cooper, kes on intervjuudes teatanud, et tegemist on täiesti apoliitilise filmiga ja Chris Kyle’i näol on tegemist tõelise legendiga. Cooper on ka öelnud, et film, mis keskendub snaiperile, kes tappis isiklikult üle 160 iraaklase, ei keskendunud Iraagi sõjale, vaid sellele, kui raske on olla sõdur. Lihtsustatult

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt