Rene Värk: Krimmi referendumi tulemus loeb vaid infosõjas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. märts 2014 kell 21:45



Rahvusvahelise õiguse eksperdi Rene Värgi hinnangul saab Venemaa Krimmi referendumi tulemust kasutada üksnes vahendina infosõjas, rahvusvahelise õiguse seisukohast tulemus tähtsust ei oma, kirjutab ERR. Venemaa uudisteagentuur RIA teatas täna hääletuse lõppedes, et esialgsetel andmetel toetas ligikaudu 93% valijatest Venemaaga ühinemist. Interfaxi teatel ületas hääletusaktiivsus 80% piiri.

 

Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse dotsent Rene Värk ütles, et Krimmi referendumi puhul on kaks peamist argumenti, miks selle tulemus on ebaoluline ja ette mitte kehtiv. Esiteks ei arvestata referendumit korraldades Ukraina põhiseadusega ja teiseks toimub referendum võõrvägede poolse kontrolli all.

Kuid milleks Venemaale homne referendum, kui selle tulemus õiguslikult ei päde? “Ära saab seda kasutada igal juhul. Mingisugune küsitlus on läbi viidud. Kasvõi meediatriki mõttes on see kindlasti kasutatav,” tõdes Värk.

 

EL, USA ja Ukraina rõhutavad referendumi ebaseaduslikkust

Euroopa Liit rõhutas täna, et Krimmi rahvahääletus Venemaaga ühinemise üle on ebaseaduslik: “Referendum on ebaseaduslik ja selle tulemust ei tunnustata,” ütlesid Euroopa Liidu ja Euroopa Komisjoni president ühisavalduses. EL-i välisministrid “hindavad homme Brüsselis olukorda ning otsustavad täiendavate meetmete üle” Moskva suhtes, ütlesid ühenduse tippametnikud.

“Aktuaalse kaamera” reporteri Astrid Kanneli sõnul osalevad Krimmi iseseisvusreferendumil põhiliselt need valijad, kes on Venemaaga liitumise poolt. Krimmitatarlased on öelnud, et nad boikoteerivad iseseisvusreferendumit praktiliselt 90-protsendiliselt ja hääletamata jätmine ongi nende vastus.

Referendumist on otsustanud mitte osa võtta ka Ukraina sõjaväelased baasidest, mis pole siiani alla andnud ja mida valvavad eraldusmärkideta sõdurid. Ukraina sõjaväeosad on andnud sõduritele loa hääletada, kuid näiteks Simferopoli sõjaväebaasi ülemuse teatel pole keegi tahtnud seda õigust kasutada.

Ka USA teatas täna, et ei tunnusta Krimmis korraldatud referendumit piirkonna Ukrainast lahkulöömise ja Venemaaga ühinemise üle ning nimetas Moskva tegevust kriisis ohtlikuks ja destabiliseerivaks. Samuti kritiseeris Suurbritannia täna Krimmis korraldatud rahvahääletust Ukrainast lahkulöömise ja Venemaaga ühinemise üle, nimetades toimunut demokraatia mõnitamiseks ning keeldudes referendumi tulemust tunnustamast.

 

Venemaaga ühinemist toetas 93% hääletajatest

Venemaa uudisteagentuur RIA teatas hääletuse lõppedes, et esialgsetel andmetel toetas ligikaudu 93% valijatest Venemaaga ühinemist, lõplikud tulemused peaks selguma ööl vastu esmaspäeva.

Kui ühinemine Venemaaga Krimmi elanike poolt heaks kiidetakse, kuulutatakse poolsaar sõltumatuks ja suveräänseks riigiks ning seejärel on Krimmi juhtidel kavas pöörduda Venemaa poole ettepanekuga võtta Krimm Venemaa koosseisu.

Venemaal omakorda valmistatakse ette seadust, mis võimaldaks võtta riigi koosseisu uusi alasid seal läbi viidud referendumite alusel.

 

Allikad: Kiyiv PostERR 1, ERR 2, BNS, ERR 3, BBC

Foto: huffingtonpost.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt