Rühm europarlamendi liikmeid toetab kodanikupalga algatust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. november 2013 kell 17:42



26 europarlamendi liiget 12 liikmesriigist esinesid sel nädalal toetusavaldusega Euroopa kodanikualgatusele, mis kutsub Euroopa Komisjoni uurima võimalusi liikmesriikide sotsiaalse kaitse süsteemi reformiks ja tingimusteta kodanikupalga rakendamiseks.

 

Tingimusteta kodanikupalk / baassissetulek (basic income) kujutaks endast universaalset sissetulekut, mille saamiseks ei pea inimene mitte midagi tõestama. Seda makstaks igaühele piisavalt selleks, et tagada talle väärikas eksistents. Kodanikupalk võimaldaks inimesel langetada oma elu korraldamiseks otsuseid ilma vaesumishirmuta. Näiteks tagaks see pehme maandumise neile, kes teevad tööd lühiajaliste või määramata töötundidega lepingute alusel või alustavad ettevõtlust.

Aastate jooksul on mitmes riigis töötatud välja tingimusteta kodanikupalga võimalikke rahastamisskeeme. Euroopa kodanikualgatus taotleb täiendavate uuringute läbiviimist Euroopa Liidu tasandil.

Euroopa Parlamendi liikmed kutsuvad 27. novembril 2013 tehtud avalduses ka oma kaaskodanikke toetama Euroopa kodanikualgatust. Kõigi liikmesriikide valimisõiguslikud kodanikud saavad seda teha nii interneti teel kui ka paberil, täites standardse toetusavalduse vormi. Miljon toetusavaldust peab koos olema enne 14. jaanuari 2014, et tingimusteta kodanikupalga idee jõuaks Euroopa Komisjoni töölauale.

“Tingimusteta kodanikupalk muudab senise kompensatoorse sotsiaalse kaitse süsteemi emantsipatoorseks süsteemiks – selliseks, mis usaldab inimesi nende endi valikutes, mis ei häbista inimesi olude pärast, milles nad elavad,” öeldakse avalduses.

Europarlamendi liikmete arvates on sotsiaalne kaitse praegusel kujul inimest alandav ning vaesuse väljajuurimiseks kõlbmatu.

“Usume, et see sotsiaalse kaitse uus vorm on hädavajalik, kuna sotsiaalse kaitse süsteemid muutuvad igas riigis üha tingimuslikumaks ja karistavamaks, õõnestavad inimväärikust, loovad tõkkeid üksikisikute osalemisele ühiskonnas ning süvendavad lõhesid nii riigipiire pidi kui ka riikide endi sees,” leiavad Euroopa Parlamendi liikmed.

Nad juhivad tähelepanu ka sellele, et uus sotsiaalse kaitse vorm oleks oluliselt lihtsam kui praegused, mis on tihtilugu kaootilised ja koormavad ning et see leevendaks sotsiaalseid pingeid, mida põhjustab majanduslik migratsioon.

Vaata kodanikupalka tutvustavat videot:

 

Avaldusele kirjutasid alla:

Martin Ehrenhauser (fraktsioonilise kuuluvuseta) – Austria

Phillippe Lamberts (rohelised) – Belgia

Nikola Vuljanić (vasakpoolsed) – Horvaatia

Tarja Cronberg (rohelised) – Soome

Satu Hassi (rohelised) – Soome

Olga Sehnalová (sotsiaaldemokraadid) – Tšehhi

Catherine Greze (rohelised) – Prantsusmaa

Eva Joly (rohelised) – Prantsusmaa

José Bové (rohelised) – Prantsusmaa

Karima Delli (rohelised) – Prantsusmaa

Yves Cochet (rohelised) – Prantsusmaa

Malika Benarab-Attou (rohelised) – Prantsusmaa

Michèle Rivasi (rohelised) – Prantsusmaa

Gerald Häfner (rohelised) – Saksamaa

Ska Keller (rohelised) – Saksamaa

Nikos Chrisogelos (rohelised) – Kreeka

Brian Crowley (Alde [liberaalide ja demokraatide liit]) – Iirimaa

Emer Costello (sotsiaaldemokraadid) – Iirimaa

Liam Aylward (Alde) – Iirimaa

Nessa Childers (fraktsioonilise kuuluvuseta) – Iirimaa

Sean Kelly (kristlikud demokraadid) – Iirimaa

Pat the Cope Callagher (Alde) – Iirimaa

Georges Bach (kristlikud demokraadid) – Luksemburg

Claude Turmes (rohelised) – Luksemburg

Carl Schlyter (rohelised) – Rootsi

Jean Lambert (rohelised) – Ühendkuningriigid

 

 

Allikad ja lisalugemist: Basic Income 2013, Kodanikupalk Euroopasse Facebook, Tarja Cronbergi blogi, The Union for Life, European Greens

Loe kodanikupalgast / baassissetulekust lähemalt: Telegram

Pilt: basicincome2013.eu

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt