Saksamaa kaalub ravikanepi kättesaadavuse lihtsustamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. jaanuar 2016 kell 16:43



Kanepi tarvitamist ja müüki reguleerivad seadused on Euroopa piires väga erinevad ning viimase 15 aasta jooksul pidevalt muutunud. Saksamaa tervishoiuministeerium esitles selle aasta 7. jaanuaril seaduseelnõud, mis võimaldaks igal arstil kanepiürti ravimina välja kirjutada ja kohustaks haigekassat teatud juhtudel katma kanepipõhiste ravimite maksumust. Tervisega seotud organisatsioonidele ja ühendustele on antud võimalus kuni 5. veebruarini seda seaduseelnõud kommenteerida.

 

Saksamaal on eriloa alusel kanepipõhiste ravimite kasutamine lubatud juba praegu. Kanepi omamine on jätkuvalt illegaalne, kuid selle tarbimine ei too kaasa kriminaalkaristust, kuna on loetud “enesele kahju tekitavaks“ teoks. Väikese koguse kanepi omamine jäetakse tavaliselt kohtu poolt menetlemata. See, milline on “väikese koguse” piir, oleneb piirkonnast ning varieerub 6-15 grammi vahel.

Hetkel on Saksamaa riiklikust farmaatsiainstituudist võimalik kanepi ravieesmärgil tarvitamiseks (omal kulul) taotleda eriluba, 2015. aasta 1. oktoobri seisuga oli see väljastatud 527 patsiendile väga erinevate haiguste leevendamiseks. Luba on taotletud kroonilise valu, põletikuliste haiguste, psühhiaatriliste seisundite, neuroloogiliste haiguste, isupuuduse ja iivelduse vastu. Samuti on Saksamaal võimalik taotleda luba kanepi kasutamiseks teadusuuringute jaoks.

Kui senini on ravikanepi tarvitamiseks olnud vajalik läbida keerukas loa taotlemise protsess, siis uue seaduseelnõu kohaselt oleks igal arstil õigus ravikanepit välja kirjutada ning see oleks saadaval igas apteegis. Seadus võimaldaks patsientidel osta kanepipõhiseid ravimeid (kanepiõisi, -ekstrakte, dronabinooli ja nabilooni) juhul, kui teised ravimid ei ole neid aidanud. Maksimaalse lubatud kogusena on välja toodud 100g kuus, kuid põhjendatud juhtudel oleks võimalik seda kogust suurendada.

Kanepi müüki reguleeriks farmaatsiainstituudi juurde asutatav kanepibüoo, mis tegeleks kasvatamise ja turustamise järelvalvega ning kehtestaks apteegis müüdavale kanepile ka hinna ülemise piirmäära. Patsiendid, kes soovivad oma ravimikulude katmist haigekassa poolt, peaksid võtma osa kuni 2018 aasta lõpuni kestvatest teadusuuringutest, mille tulemuste põhjal loodetakse saada piisavalt infot kanepi raviomaduste kohta,  et langetada edasiseid otsuseid selle kohta, millisel määral seda ravimit kompenseerima peaks.

 

Meelelahutuslikul eesmärgil tarvitamine esialgu luba ei saa

Eelmise aasta oktoobris esitati Saksamaal ka plaan, mis oleks võimaldanud sarnaselt Amsterdamile spetsiaalsete “kohvikute“ loomist Berliinis, kus klientidel on võimalik legaalselt kanepit tarbida vaid meelelahutuslikul eesmärgil. Seda seaduseelnõud esialgu menetlusse ei võetud, kuid kanepit  propageeriva grupi esindaja Georg Wurth kommnteeris väljaandele The Local, et “plaani tagasi lükkamine ei olnud ei üllatus ega ka tagasilöök”. Aktivistid loodavad, et kanepi tarvitamine kontrollitud keskkonnas saab tulevikus legaliseeritud. Sarnaste ideedega on lisaks Berliinile tuldud välja ka Hamburgis, Bremenis, Münsteris ja Düsseldorfis ning aina rohkem poliitikuid on hakanud antud küsimuses oma meelt muutma.

 

Euroopa selge suund – reguleeritud kanepiturg

Saksamaa roheliste erakond on kanepi legaliseerimist toetanud juba pikka aega ning hiljuti liitus nende kampaaniaga ka konservatiive esindav poliitik Joachim Pfeiffer, kes rõhutab, et taime reguleerimine sarnaselt tubaka ja alkoholiga suurendaks oluliselt maksutulu. Pfeiffer on öelnud, et enam kui kaks miljonit sakslast kasutavad kanepit regulaarselt, mis teeb sellest kõige enam levinud illegaalse narkootikumi. Pfeifferi erakond on siiani rangelt seisnud kanepi legaliseerimise vastu, mis teeb tema seisukoha eriliselt tähelepanu väärivaks ning annab lootust, et tuuled on pöördumas. Pfeifferi argumendid on sarnased USA-s esile toodud argumentidega, et legaliseeritud kanep vähendaks musta turu ja organiseeritud kuritegevuse tulusid, vähendaks politsei- ja kohtusüsteemi kulusid ning tooks sisse maksutulu. Ideed, et kanep peaks olema reguleeritud sarnaselt tubakale ja alkoholile, on toetanud ka mitmed teised Saksamaa poliitikud – enamusest on asi veel kaugel, kui trend on selgelt sinnapoole.

Kanepi legaliseerimise ekspert Tom Blickman on kommenteerinud The Washington Timesile, et kogu Euroopas on selge suund kanepi dekriminaliseerimise poole. “Arvan, et see juhtub järgmise 10 aasta jooksul, olenevalt poliitilisest dünaamikast. USA ja Uruguay näidete põhjal, kus kanepiturg on sisuliselt legaliseeritud,  liigub mitte ainult Saksamaa vaid ka teised Euroopa riigid reguleeritud kanepituru suunas,“ sõnas Blickman.

 

Allikad: Cannabinoid Medicilles, Wikipedia, Telegraph, International Business Times, Washington Times

 

Foto: zamnesia.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt