Türgi keelustab Facebooki ja Youtube’i kasutamise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. märts 2014 kell 13:20



Türgi peaminister Recep Tayyip Erdoğan teatas neljapäeval telekanalile ATV antud intervjuus, et kavatseb keelustada suhtlusvõrgustiku Facebook ja videoportaali YouTube kasutamise. 

 

“Me kavatseme astuda pärast 30. märtsi selles valdkonnas uusi samme […] mille hulka kuulub ka [YouTube’i ja Facebooki] keeld,” ütles Erdoğan neljapäeva õhtul telekanalile ATV antud usutluses.

Veebruaris jõustus Türgis veto-üleskutsetest ja meeleavaldustest hoolimata internetipiirangute seadus, mis annab riiklikule telekommunikatsioonifirmale õiguse takistada ilma vastava kohtuotsuseta ligipääsu võrguküljele, mis rikub privaatsust või mille sisu on solvav. Kriitikute hinnangul võib uue seaduse alla aga liigitada mida tahes.

Samuti on viimastel aastatel blokeeritud riigis ligipääs tuhandetele võrgulehekülgedele.

Ligipääs YouTube’ile oli keelatud ka aastatel 2007–2009, kuna ametivõimud pidasid solvavaks seal leidunud materjale riigi esimese presidendi Mustafa Kemal Atatürki kohta. Keelust hoolimata oli videokeskkond ka neil aastail Türgi populaarsemaid internetilehekülgi, mille külastamist puhverserveri kaudu tunnistas ka peaminister Erdoğan.

Enam kui kümme aastat võimul olnud peaminister ei ole oma umbusklikku suhtumist internetti kunagi varjanud, näiteks nimetas ta läinud aastal “ohtlikuks” suhtlusvõrgustikku Twitter, mida valitsusvastased meeleavaldajad on kasutanud organiseerumiseks.

Erdoğan sattus poliitilisse skandaali internetti lekitatud telefonikõnedega, kus ta õpetab oma poega peitma miljoneid eurosid. Kõnede ehtsust pole suudetud tõestada, kuid arvatakse, et need tehti samal ajal, kui politsei arreteeris korruptsioonikahtlusega hulga Erdoğani liitlasi.

Samuti on YouTube’i postitatud videoid, kus peaministrit näidatakse sekkumas äritehingutesse ja kohtuasjadesse. Erdoğan ise väidab, et kõik salvestised on võltsitud.

Detsembri keskpaigas peeti Türgis ulatusliku korruptsioonijuurdluse käigus kinni kümneid inimesi, keda süüdistatakse altkäemaksudes ehitusprojektide teostamiseks ja kulla toimetamises Iraani rahvusvahelisi sanktsioone eirates. Erdoğan reageeris 25. detsembril kümne ministri väljavahetamisega. Valitsus on alates detsembri keskpaigast vallandanud tuhatkond politseiniku.

Skandaal on muutunud tõsiseks väljakutseks Erdoğani 11 aastat kestnud võimule. Valitsuse poolehoidjad kahtlustavad juurdluse algatamises USA-s elavat mõõdukat islamivaimulikku Fethullah Güleni, kel on väidetavalt suurt mõjuvõimu politseis ja kohtusüsteemis.

Esialgu pole Facebooki või YouTube esindajad olukorda kommenteerinud. Türgis on 22,5 miljonit Facebooki kasutajat.

 

Allikad: BNS, Reuters

Pilt: savetheinternet.com

 

Toimetas Sander Soomaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt