Ukraina uus protestivastane seadus ohustab demokraatiat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. jaanuar 2014 kell 9:08



Ukraina valitsusmeelsed saadikud surusid 16. jaanuaril parlamendis läbi demokraatia põhimõtete vastase seaduseelnõu, mille eesmärgiks on president Viktor Janukovõtši vastaste protestide mahasurumine. Üsna kiirelt pärast parlamendiistungit allkirjastas eelnõu ka president.

 

450 parlamendiliikmest 235 häälega vastu võetud seaduses on avalike hoonete blokeerimise eest ette nähtud kuni viie aasta pikkune vanglakaristus.

Seadus lihtsustab ka rahvaesindajate kohtusse andmise protseduuri. Meeleavaldustel maske või kiivreid kandvad protestijad peavad nüüdsest arvestama rahatrahvi või vahistamisega haldusrikkumise eest. Keelatud on ka laimu levitamine internetis, selle eest on karistuseks rahatrahv või kuni aasta pikkune töökaristus.

Opositsioon, mis on juhtinud ligi kaks kuud meeleavaldusi Janukovõtši otsuse vastu loobuda Euroopa Liidu assotsiatsioonileppest, nimetas hääletust “võimuhaaramiseks”. Opositsioonijuhid kardavad, et valitsus kasutab uut seadust protestiliikumise mahasurumiseks ja selle juhtide vahistamiseks.

“President Viktor Janukovõtši ja Regioonide Partei režiim on Ukrainas riigivõimu täiesti hävitanud,” ütles opositsioonilise Isamaa juht Arseni Jatsenjuk. “See pole muud kui põhiseadusliku süsteemi kukutamine ja võimu haaramine.”

Sarnane seadus võeti hiljuti vastu ka Hispaanias, kus rahvas on juba aastaid pidevalt protestinud. Seaduse vastuvõtmine tuliseid lõunamaalasi tänavatelt aga ära ei ole peletanud.

 

Allikad: BNS, Kyiv PostTelegram

Foto: olenadenysyuk.blogspot.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt