USA ähvardas taas Süüria valitsust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2013 kell 9:50



USA president Barack Obama uuendas reedel varasemat hoiatust, et kui Süürias leiab kinnitust keemiarelvade kasutamine, siis “muudab see põhjalikult mängureegleid”. Seda sama on Obama korranud juba mitu kuud, kuid hoolimata sellest, et nüüdseks on keemiarelva kasutamine Süürias tänu pinnaseproovidele osalist kinnitust leidnud, pole ikka veel kindlaid andmeid, kes selle rünnaku taga oli.

 

Nüüd ootab USA president enda sõnul lõplikku hinnangut, kas Süüria režiim kasutas ülestõusnute vastu keemiarelva või mitte, ning otsustab seejärel edasise tegevuskava. “Töötame ümberlükkamatute tõendite kindlakstegemise nimel, president nõuab fakte,” ütles Valge Maja kõneisik Jay Carney ajakirjanikele.

Neljapäeval teatas USA esmakordselt, et Süüria on tõenäoliselt ülestõusnute vastu väikeses koguses keemiarelvi kasutanud. Washington rõhutas siiski, et riigi luureagentuurid ei ole selles 100 protsenti kindlad. Kõrge Valge Maja ametnik kinnitas neljapäeval, et “kõik valikud on laual”, kuid ühe kaitseametniku kinnitusel pole viivitamatut sõjalist sekkumist oodata, sest luureagentuurid pole (veel?) üksmeelel.

Ühe USA kongressiliikme sõnul on järgmiseks sammuks USA astumine nende riikide sekka, kes teatud Süüria mässulisi relvadega varustavad. Siiani on USA mässulisi toetanud muu lahinguvarustusega, kuid relvastamisest hoidunud. Küll on aga teateid selle kohta, et USA on sellist tegevust otseselt soodustanud.

Vene riigiduuma väliskomisjoni esimees Aleksei Puškov ütles, et USA süüdistused, nagu oleks Süüria kasutanud rahva vastu keemiarelva, võivad anda Washingtonile ajendi sõja alustamiseks. “Ühendriigid on alustamas keemiarelva kasutamise süüdistustega uut pealetungi Damaskusele. Samamoodi süüdistas Bush Iraaki tuumarelva omamises. Sõja põhjus [on olemas],” säutsus Puškov oma suhtlusvõrgustiku Twitter kontol.

Euroopa Liit kordas reedel üleskutset võimaldada ÜRO inspektoritel uurida võimalikku keemiarelva kasutamist, reageerides nii USA kui Suurbritannia kinnitusele, et Süüria režiim on hiljuti väikeses koguses keemiarelvi kasutanud. “Loodame, et peatselt tegutseb Süürias ÜRO inspektorite rühm, mis kergitab saladuskatet sellelt, kas keemiarelvi on kasutatud või mitte,” lausus EL-i välispoliitikajuhi Catherine Ashtoni kõneisik Michael Mann vastuseks küsimusele, mis positsiooni ühendus uue informatsiooni ilmnemise järel võtab. “EL-i seisukohalt on igasugune keemiarelvade kasutamine vastuvõetamatu,” märkis ta.

Süüria informatsiooniminister Umran Ahid al-Za’bi rõhutas reedel veelkord, et sõjavägi ei ole keemiarelva kasutanud, sest selle kasutuses niisuguseid relvi ei ole ja et Aleppo lähedal korraldatud keemiarünnaku eest kannavad täit vastutust ülestõusnud. “Keemiarünnaku korraldasid organisatsioonid, nende hulgas terrorivõrgustik Al-Qaeda, mis on ähvardanud kasutada keemiarelva Süüria valitsuse vastu. Nad viisid ähvarduse täide Aleppo lähedal. Vahejuhtumis said kannatada inimesed,” ütles minister.

Kes ikkagi keemiarelvi kasutas, ei pruugi täie kindlusega kunagi välja tulla. Obama varem välja kuulutatud “punane joon”, ehk siis keemiarelvade kasutamine elanike vastu on üsna häguseks muutunud, kuid reedel tõmbas president juba uue: “Ma arvan, et piir on juba mitmel moel ületatud, sest näeme kümneid tuhandeid režiimi poolt tapetud süütuid inimesi. Kuid keemiarelvade kasutamine ja ohud, mida see rahvusvahelisele üldsusele ja Süüria naabritele kaasa toob ning keemiarelvade võimalik sattumine terroristide kätte – kõik see lisab pakilisust olukorrale, mis on juba oluline turvalisus- ja humanitaarprobleem selles piirikonnas.”

 

 

Allikad: BNS, The Guardian

Lisalugemine: The Guardiani küsimused ja vastused keemiarelvade kasutamise kohta Süürias

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt