USA ja Briti luure dekrüpteerisid veebi turvaprotokollid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. september 2013 kell 9:14



USA ja Briti luure muukisid lahti interneti krüptograafilised protokollid, mida kasutatakse e-kirjade, pangaülekannete ja telefonikõnede turvamiseks, selgus uusimatest Edward Snowdeni lekitatud dokumentidest. USA riiklik julgeolekuagentuur NSA ja Briti luureteenistus GCHQ dekrüpteerisid protokollid superarvutite, kohtuotsuste ja koostööle läinud tehnoloogiafirmade abil, näitasid väljaannete The New York Times, ProPublica ja The Guardian käsutuses olnud materjalid, vahendab BNS.

 

Ajalehe The Guardian kohaselt on NSA-l ja GCHQ-l “varjatud partnerlus” tehnoloogiafirmade ja veebiteenuste pakkujatega, mis paigaldasid oma krüpteerimistarkvarasse “tagauksi”.

“Põhimõtteliselt suudab NSA terve interneti dekrüpteerida. Nad teevad seda peamiselt pettuse, mitte matemaatika abil,” kirjutas krüptograafiaekspert Bruce Schneier oma blogis. Schneier, kes on teinud koostööd The Guardiani kaastöötaja Glenn Greenwaldiga, märkis sellele ajalehele antud kommentaaris: “Maailm ei vaja sellist internetti, selle loojad ei kujutanud seda sellisena ette. Me peame selle tagasi võtma.”

Väljaannete sõnul palusid USA luureametnikud Timesi ja ProPublicat hoiduda artikleid avaldamast kartuses, et see sunnib välismaiseid sihtmärke oma turvaprotokolle või sidevahendeid vahetama. The New York Times kirjutas, et ehkki dekrüpteerimisega on võimalik ära hoida terroriakte, võib soovimatu tagajärjena nõrgeneda sidepidamise turvalisus.

 

Veel põnevaid lekitusi

Väljaanne The Wahington Post (WP) avaldas 29. augustil info USA luureagentuuride “musta eelarve“ 2013 fiskaalaastaks, mis on lekitatud vilepuhuja Edward Snowdeni poolt. Kuigi USA valitsus avaldab igal aastal üldised kulutused luuretegevusele, ei ole selles kunagi täpsemalt lahti seletatud, kuidas seda raha kasutatakse. “Musta eelarve“ maht on 52,6 miljardit dollarit ja seda täpsemalt kirjeldav 178-leheküljeline dokument annab detailse ülevaate 16 luureagentuuri edust, läbikukkumistest ning eesmärkidest.

 

 

Allikad: BNS, Telegram

Loe lisaks: The Guardian, New York Times, Atlantic Wire

Foto: decryptedmatrix.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt