USA mesinikud kaebasid valitsuse pestitsiidide pärast kohtusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. aprill 2013 kell 10:31



Eelmise aasta märtsis esitasid erinevad huvigrupid petitsiooni USA keskkonnakaitse agentuurile (Environmental Protection Agency, EPA), paludes lahendust mesilaste massilisele väljasuremisele, mis ekspertide hinnangul võib olla seotud põllumajanduses kasutatavate taimekaitsevahendite ja putukamürkidega. Agentuur ei võtnud aga midagi ette ning nüüd andsid neli mesinikku ja viis vabaühendust valitsusasutuse kohtusse.

 

Süüdistuses märgitakse, et EPA regulatsioonid lubavad kasutada pestitsiide, mis on tõestatult mesilastele toksilised, tapavad neid massiliselt ja annavad oma panuse terveid kolooniaid hävitavasse fenomeni (colony collapse disorder).

Üks süüdistuse taga olevates mesinikest kommenteeris: “Ameerika mesinikud ei suuda enam kauaks ellu jääda selles mürgises keskkonnas, mida EPA toetab. Mesilastele toksilised pestitsiidid, mida kasutatakse kümnetes tuntud toodetes ning teised raskused, millega me silmitsi oleme, tapavad meie mesilasi ja ähvardavad meie elatusallikat. Meie maa sõltub mesilastest, sest nad tolmeldavad saaki ja toodavad mett. EPA-l on aeg mesilaste väärtust meie toitumises ja põllumajanduses väärtustama hakata.”

Mesilaste massiline väljasuremine on saanud USA-s tohutuks probleemiks. Eelmisel hooajal raporteerisid mesinikud poolte oma mesilaste hukkumisest. California mandlikasvatajad, kes toodavad 80 % kogu maailma turul olevatest mandlitest, olid seetõttu tõsises hädas, sest ka nende saagikus sõltub mesilaste rohkusest tolmlemisperioodil.

Pestitsiide on põllumajanduses kasutatud juba aastakümneid, kuid mesilasi tapavad ilmselt vähem kui kümme aastat tagasi kasutusele võetud uued putukamürgid. Siiski pole selles osas täielikku üksmeelt ning ilmselt seetõttu pole ka agentuur midagi ette võtnud.

Tekkinud olukorra pärast on mures ka linnuteadlased, kes heidavad samuti EPA-le ette riskide hindamata jätmist ning ennustavad olukorra jätkumisel tervete ökosüsteemide kokkuvarisemist.

 

 

Allikad: Pesticide Action Network, Bloomberg

Foto: mirror.co.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt