USA-s vaimselt haige nooruki tapnud politseiniku tegu tunnistati õigustatuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. jaanuar 2014 kell 16:50



Põhja-Carolina politseinik, kes tulistas 5. jaanuaril Brunswicki maakonnas Boiling Spring Lakesis surnuks 18-aastase Keith Vidali, uskudes, et ta paarilise elu on ohus, saadeti palgaga puhkusele.  Tragöödia leidis aset, kui politsei kutsuti Keithi koju, sest ta vanemad tundsid muret noormehe heaolu pärast. Nooruk, kes kannatas skisofreeniahoo all, tahtis oma emale kallale minna ja kuna ta hoidis käes kruvikeerajat, kartsid ta vanemad, et ta võib ennast vigastada. Ent Keithi kasuisa Mark Wilsey ei osanud politseisse helistades aimatagi, et abipalve viib hoopis tapmiseni.

 

Vanemate ja politsei ütlused lähevad juhtunust osas lahku. Teada on, et kõigepealt jõudsid kohale kaks politseinikku, kes noormehega vastakuti seistes kasutasid tema peal mitu korda elektrišokirelva, hoidsid teda maas kinni. Selle aja jooksul ütlesid politseinikud raadio teel dispetšeritele mitu korda, et olukord on kontrolli all. Kolmas politseinik saabus teistest 14 minutit hiljem ning kõigest 70 sekundit peale saabumist teavitas dispetšerit sellest, et pidi teismelist enesekaitseks tulistama.

Keithi isa sõnul seisis kolmas politseinik teise kahe vahel, kui nood noorukit maas hoidsid. Kolmas politseinik käskis kolleegidel veel kord kasutada elektrišokirelva, öeldes, et neil pole aega raisata ja soovitas Keithi ära viia. Seejärel tõstis ta aga relva ja tulistas maas rabelevale noorukile rindu. “Selleks polnud mingit põhjust,” kinnitab Wilsey, “nad tapsid mu poja külmavereliselt. Me kutsusime abi ning nad tapsid mu poja.“ Wilsey sõnul oli Keithil tulistamise hetkel käes väike kruvikeeraja, kuid 45-kilone poiss oli kontrolli all ning poleks suutnud kedagi vigastada.

 

Politseinik käitus “õigesti”

Brunswicki maakonna ringkonnasüüdistaja pidas esmaspäeval pressikonverentsi, kuhu tapetud poisi perekonda polnud kutsutud. Konverentsil ei antud kuigi palju uut infot peale selle, et juhtumit asub uurima osariigi uurimisbüroo. Süüdistaja oli lubanud kohtuda nooruki perekonnaga ning tõde iga hinna eest välja selgitada, öeldes NBC uudistele, et avalikkus väärib protsessi, mis viib kõige õiglasema lahenduseni.

Nüüdseks on “välja selgitatud”, et politseinikud käitusid õigesti: tulistanud politseinik kaitses enda ja oma kolleegide elusid ning lisaks pidi ta sellise otsuse langetama kiiresti ja tugeva pinge all. Politseiniku karistuseks on palgaga puhkus.

Kahte teist kohalolnud politseinikku esindanud Põhja-Carolina politseiameti sõnul rakendas tulistanud politseinik seaduslikke meetmeid, et peatada ohtu temale ja teistele politseinikele. Tulistaja advokaat ütles, et tema usub, et kui uurimine läbi saab, siis usuvad kõik, et politseinikud käitusid õigesti.“ Advokaadi sõnul tulistas tema klient alles siis, kui poiss oli mitu korda üritanud pussitada  politseinikku kruvikeerajaga – asjaolu, mida mitte keegi teine polnud selle hetkeni väitnud.

 

Õiguskaitseamet: Meie usume politseinikke

Politseinike ametiühingu juht John Midgette ütles CNN-ile: “Me saame esialgsete tõendite põhjal öelda, et oleme kindlad selles, et politseinikud tegid seda, mida nad pidid osariigi seaduste järgi tegema. See on väga traagiline olukord, kuid me usume politseinikke.“

Noormehe ema, kes kaotas hiljuti autoõnnetuses ka oma tütre, sellega ei nõustu: “Politseinik, kes mu poega tulistas, peaks olema trellide taga.“

Ent Brunswicki maakonna politseiülema sõnul pole mingeid tõendeid, et politseinikud oleksid rikkunud politsei või osariigi seadusi ja kõik kolm politseinikku tegutsesid seaduse järgi õigesti.

Intsidendis osalenud politseinike sõnul ei kuuletunud noormees korduvatele käsklustele relv (kruvikeeraja) maha panna. Kolmas politseinik tulistas pärast seda, kui  Vidalil tekkis füüsiline kontakt politseinikuga, mis kujutas endast “kohest ja surmavat ohtu (politseiniku) elule”.

Politseinike õigustuseks lisab amet, et ka politseinikud on inimesed, kes ei suuda ära hoida selliseid tragöödiaid.

Selliseid juhtumeid on aga kogunenud viimasel ajal eriti palju ning nende õigustamisega tegeleb muu hulgas ka USA filmitööstus. Üks näidetest, mis püüab üsna mannetul moel “eksliku politseiniku juhtumit”, mis viib relvitu inimese tapmiseni, õigustada, jõudis teleekraanile eile Eestis TV3-s linastunud “CSI NY” 9. hooaja viimase episoodiga “Today is life” (2013).

 

Allikad: CNN, The Raw Story, RT

Foto: theblaze.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt