Vene küberpoliitika juht soovib interneti väljalülimise nuppu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. juuni 2013 kell 18:10



 

Venemaa küberpoliitika juht kutsus üles maailma valitsusi reageerima NSA skandaalile. Lahendusena pakkus ta välja ÜRO-laadse organisatsiooni loomise, mille ülesandeks oleks kontrollida internetti, ning vajadusel võimalus internet välja lülitada.

 

Infoühiskonna arendamise komisjoni juht Ruslan Gattarov rääkis oma kõnes Vene riigiduuma ees ettepanekust kontrollida internetti “et igaühel, mitte ainult Ameerikal, oleks ligipääs peanupule.“ Gattarov tõi eeskujuks peale Teist maailmasõda loodud ÜRO, millelaadne organisatsioon võiks tulevikus internetti kontrollida.

Erikoosolek, millel Gattarov kõne pidas, kutsuti kokku, et arutada Edward Snowdeni paljastusi NSA andmete hankimisele Facebookist, Google’ist ja Microsoftist spionaažiprojekti PRISM käigus. Gattarov kutsus üles algatama uurimist öeldes: “Me ei saa lasta sellel juhtumil unustusse vajuda nagu mõned inimesed soovivad; me ei luba sellel küsimusel vastuseta jääda.“

Eelmisel novembril osalesid 200 valitsuse esindajat rahvusvahelisel telekommunikatsiooni konverentsil, kus otsustati, et kontroll interneti üle võiks jääda rahvusvahelise telekommunikatsiooni ühenduse kätesse, mis on ÜRO spetsiaalne agentuur info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate haldamiseks.

Arutlusel olnud vastuoluline plaan lubaks valitsustel interneti kinni panna, kui seal toimuv peaks nende väitel rikkuma ÜRO liikmesriikide huve. Plaan näeb ette, et ametivõimudel oleks võimalik internet kinni lülitada juhul kui on oht “tundliku“ informatsiooni lekkele ning samal ajal ka suure online-jälgimisvõrgustiku väljatöötamist.

Mure interneti lüliti loomise üle Ameerikas on kasvanud ka Obama administratisooni agressiivse küberturvalisuse poliitika algatusega seoses. Senaator Joe Liebeman õhutas pahaendeliselt võimalust lisada paanikanupp küberturvalisuse seadusandlusesse, tsiteerides Hiina interneti eeskirja süsteemi kui mudelit, kuhu poole Ameerika Ühendriigid peaksid suunduma, kuid see säte eemaldati eelmisel aastal siiski deklaratsioonist.

Õigust lülitit hallata taotleb ka DHS. See tähendaks kriisi puhul kõikide kommunikatsioonivahendite väljalülitamist, kaasa arvatud internet.

See pole mitte esimene kord, kui on küsinud, miks peaks usaldama lüliti haldamise Ameerikale, kui Ameerika ise on viimaste aastate jooksul olnud väidetavalt mitmete suurte küberrünnakute taga.

 

 

Allikad: Infowars, RIA Novosti

Foto: turbosquid.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt