Zimbabwe on pankrotis? Valitsuse arvel oli 217 dollarit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2013 kell 17:19



Zimbabwe – riik, millele kuuluvad maailma ühed suuremad plutooniumi- ja teemandivarud – on väidetavalt pankroti äärel. Riigi rahandusminister Tendai Biti tunnistas 29. jaanuaril toimunud pressikonverentsil, et valitsuse arvele on pärast viimase kuu palkade maksmist jäänud 217 dollarit. „Valitsuse rahaasjad on halvatud ja me ei suuda oma eesmärke täita,“ ütles Biti. Siiski laekus riigi kontodele rahandusministri sõnul juba järgmisel päeval 30 miljonit dollarit.

 

Zimbabwe ülikehv majanduslik olukord ei ole maailmale muidugi mingi üllatus. Riigi majandus hakkas lagunema aastal 2000, kui president Robert Mugabe võttis ära maad 4000 temale sobimatult farmerilt, lammutades riigi põllumajanduse. Järgmise kümne aasta jooksul tegi riik läbi sellise hüperinflatsiooni, millist kogu maailmas enne nähtud pole. See tipnes 2008. aasta augustis, kui inflatsioon saavutas 11 200 200% ja maailma majanduseksperdid tunnistasid, et Zimbabwe majanduslik seis on lootusetu. Hinnad kahekordistusid päevaga ja valitsus lasi juurde trükkida 100 miljardit Zimbabwe dollarit – vahetult enne seda, kui otsustas oma raha väärtusest 12 nulli maha võtta. Uus valitsuskoalitsioon lubas tollal, et on alanud pikka aega kestev taastumisprotsess.

 

Quartzi majandusportaali ajakirjanik Tim Fernholz kirjutab, et Zimbabwe loodab saada 104 miljoni USA dollari suuruse rahasüsti eelolevateks valimisteks, väites samas, et riigiametnikud on teemandikaevandustega korruptiivseid tehinguid teinud.

On ilmselge, et riigi juhtimine vajab täielikku kannapööret. „Korruptsioonivastaseid samme ei võeta tõenäoliselt ette enne Mugabe valitsusaja lõppu, kui sel kevadel viiakse uue konstitutsiooni vastuvõtmiseks läbi referendum – oletades, et selleks leitakse raha – ja riigi etteotsa asub järgmine vananev autokraatlik valitsusjuht,“ kirjutab Fernholz.

Seni, oodates hädavajalikku rahasüsti, jääb riigil üle vaid loota rahvusvahelisele abile. „Ei või iial teada, kes meile abikäe võib ulatada,“ ütles Biti.

 

Siiski tunnistas rahandusminister juba järgmisel päeval BBC-le, et riigi ülivaene seis kestis vaid päeva, kuna äsja laekus riigi kontodele umbes 30 miljoni dollari eest maksutulu. Ta väitis, et tema eelmisel päevad avaldatut oli vääriti mõistetud. „Teie, ajakirjanikud, olete vastutustundetud ja õelad. Ma püüdsin näidata kõigest seda, et meie valitsusel ei ole raha, et rahastada valimisi ja referendumit,” sõnas Biti.

Daily Mail kirjutab, et Zimbabwe ebastabiilse majandusliku seisu eest võib vastutajaks pidada president Mugabet, kes võitis 2008. aasta valimised väga kahtlastel asjaoludel. „Selle asemel, et teadvustada oma rolli riigi majanduslikus krahhis, süüdistab Mugabe lääneriike, kes on kehtestanud majanduslikke sanktsioone, protestimaks tema autoritaarse võimu vastu,” arutleb artikli autor Dan Newling.

 

Allikad: Refreshing News blogi, Daily Mail.

 

Toimetas Õnne Puhk

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt