Lõuna-Siberis asuv Šoria müür – Venemaa Stonehenge

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. aprill 2014 kell 17:59shoria002-22Lõuna-Siberis Kemerovo oblastis asuv Šoria mäestik on kogunud tuntust ennekõike kohana, kust on otsitud lumeinimest. Põnevatest lugudest inspireeritud kohalikud müüvad jetide-teemalisi suveniire ning pajatavad lugusid koobastesse peitunud hiiglaslikest humanoididest. Nüüd aga on Šoria mäestik tõusnud uuesti avalikkuse huviorbiiti hiiglasliku müüriga, mis koosneb 2–4-tonnistest kiviplokkidest. Seda, kas tegu on loodusliku nähtuse või salapärase iidse ehitisega, ei osata veel kindlalt väita.

 

Nelinurksetest kividest koosnevat seina on kutsutud ka Venemaa Stonehenge’iks ja see on tekitanud elavat huvi nii teadlastes, arheoloogides, ajaloolastes, UFO-entusiastides kui ka kohalikes elanikes. Kivisein avastati juba 1991. aastal, kuid seda ei uuritud tollal rahastamise puudumise tõttu. Uurimistöid jätkati alles 2013. aasta sügisel, mil loodusteadlane Georgi Sidorov seina üles pildistas.

Kivide kõrgus on 57 meetrit, need kaaluvad umbes 24 tonni, neil on lamedad küljed ning täpselt väljatahutud teravad nurgad. Mõne kivi pikkus on umbes 20 meetrit. Sein ise on 40 meetrit kõrge ning ligi 200 meetri pikkune.

 shoria002-16

 

Looduslik või inimtekkeline rajatis?

Üheks teooriaks salapärase seina tekke kohta on piirkonnas toimuvad geoloogilised protsessid. Arvatakse, et kivid on pika aja jooksul pragunenud ja mõranenud, jättes mulje laotud kiviplokkidest. Kuigi tegu on kõige lihtsama ja maalähedasema selgitusega, ei rutta geoloogid ilma tõenditeta järeldusi tegema. Samamoodi ei saada aga ka väita, et tegu on inimeste loodud ehitisega, kuni ei ole leitud kindlaid asitõendeid inimtegevuse kohta.

shoria002-10

 

Kuigi kiviplokkidel ei ole veel leitud jälgi inimeste sekkumisest, märgati 2013. aasta sügisekspeditsioonil piirkonnas toimuvaid anomaaliaid. Geoloogide tähelepanu köitis kompasside kummaline käitumine: mingil põhjusel hakkasid kompasside nooled näitama megaliitidest eemale. Uurijad pole kindlad, mis seda anomaaliat võis põhjustada, kuid see näitab, et nad sattusid seletamatu negatiivse geomagnetilise välja fenomeni peale. Muistse ehitise teooria pooldajad arvavad, et tegu võib olla iidse anti-gravitatsiooni tehnoloogiaga.

shoria002-13

 

Šoria mäe kiviseina päritolu kohta on tekkinud palju erinevaid teooriaid, mis ulatuvad nii tulnukate ehitisest kuni iidse meile tundmatu tsivilisatsiooni kätetööni. Paljud usuvad, et kivisein tõestab, et Siber on kogu inimkonna iidseks koduks. Milline nende tekkelugu ka poleks, huvitavad on nende puhul tänaseni säilinud jäljed, mille järgi näib, et osa seinast on hävinenud tugeva plahvatuse tagajärjel. Selle võis põhjustada mõni looduskatastroof nagu maavärin või isegi väiksema meteoriidi kokkupõrge Maaga.

 

Allikad: The Truth Wins, Mysterious Universe, English Russia

Fotod: englishrussia.com

 

Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.