Lõunapooluselt leiti neutriinod, mis pärit väljastpoolt Päikesesüsteemi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2013 kell 9:55



 

Lõunapooluse neutriino-observatoorium avaldas esimesed uurimistulemused. Süvakosmosest saabuvate neutriinode tabamiseks on Antarktika jäässe paigutatud ligi 5000 optilist sensorit, mis asuvad kuni kahe ja poole kilomeetri sügavusel. Koos moodustavad need IceCube´i nimelise neutriinoobservatooriumi, mis registreerib kõrge energiaga neutriinode ja jää põrkumisel tekkivaid valgussähvatusi, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

Ülikõrge energiaga neutriinod jõuavad Maale gammakiirguse sähvatustest, mustadest aukudest või aladelt, kus tekib palju tähti. Neutriinod kulgevad galaktikates mööda sirgjoonelist trajektoori ja läbivad ainet seda kahjustamata.

Uurimisjaam alustas tööd 2010. aasta detsembris. Kahe aasta andmete läbitöötamisel leidsid uurimisjaama teadlased, et detektorid registreerisid nii 2011. aasta augustis kui 2012. aasta jaanuaris seninägematult kõrge energiaga neutriino kokkupõrke. Osakesed said füüsikutelt hüüdnimedeks Bert ja Ernie. Nende energiatase oli umbes üks petaelektronvolt. Selliste neutriinode kiirus on palju suurem kui osakestel, mis liiguvad inimeste ehitatud kiirendites.

Allikas: Novaator

Algallikas: Physical Review Letters

Foto: nsf.gov

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt