Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Alkohol läheb Soome ühiskonnale maksma 1,3 miljardit eurot aastas

4. oktoober 2013 kell 18:49AlcoholSoome terviseamet (Terveyslaitos) on teinud uuringu, mille kohaselt Soomes on umbes 200 000 alkoholisõltlast ning alkoholi tekitatud otsene kulu ühiskonnale on 1,3 miljardit eurot aastas, kirjutab Taloussanomat.

 

Konsultatsioonifirma Finnish Consulting Groupi andmetel võivad pohmellipäevad põhjustada aastas tootmiskahjumi umbes 450 miljonit eurot. Alkoholist tingitud enneaegsete surmade tõttu kaotab majandus uurijate hinnangul umbes 1,5 miljardit eurot.

Alkoholi liigtarbimise ravikuludeks kulub ühiskonnal aastas 1,3 miljardit eurot. Alkoholiaktsiisist kogutav raha annab kokku enam-vähem sama summa, kuid paraku ei kata see kõiki kulutusi.

Kuna alkoholi hind mõjutab selle tarbimist, siis Soome tervishoiueksperdid eriti ei rõõmusta, et Soome valitsus taganes esialgsest alkoholiaktsiisi tõstmise plaanist ja otsustas seda tõsta poole vähem, kui algul kavandati. Seda põhjendas valitsus väitega, et kõrgem aktsiis suurendaks alkoholi toomist välismaalt. Töötervishoiuarst Jan Wiklund sellega ei nõustu, vaid kinnitas lehele, et enamik soomlasi ostab alkoholi Soome Alko poodidest, mitte välismaalt.

Kuigi soomlased on alati palju alkoholi armastanud, on selle tarbimine aasta-aastalt siiski vähenenud. Eelmisel aastal tarbiti inimese kohta aastas 9,6 liitrit puhast alkoholi, mis oli 5% vähem kui aastal 2011. Samuti oli tegu viimase kümnendi kõige “kuivema” aastaga.

 

Allikad: BNS, Taloussanomat

Foto: thefitnessproject.co.uk

 

Toimetas Mariann Joonas