Miks Assad lihtsalt tagasi ei astu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. august 2013 kell 14:43



Juba aastaid on ajakirjanduse ahjus küpsetatud uut deemonit ja tundub, et nüüd lõpuks on ta täiesti valmis – teie ees on Bashar al-Assad, Süüria president ja kõikide kodanike hirm: nii kodu- kui ka välismaiste, sest verejanuline mees võib vallandada lausa III maailmasõja.

 

Asi selge – selline mees tuleb maha võtta! Tundub, et mitte miski ei suuda takistada lääneriikide sekkumist. Briti parlament hääletas küll sõjalise sekkumise vastu, kuid USA on üksijäämise korral nõus tegutsema ka liitlaste toeta. Jah, see on vältimatu. Assadi režiim tuleb kukutada! Nii saavad süürlased lõpuks ometi sõjategevusest rahu ja võivad maitsta lääne demokraatia õndsust.

Kinnitus keemiarelva kasutamisest on ka olemas: USA luureteenistus kuulas pealt Süüria kaitseministeeriumist tund aega pärast rünnakut tehtud telefonikõnet, mille saajaks oli keemiarelvaüksuse juht ja sisuks keemiarünnak. Tõestatud! Olgu tänatud NSA tegude paljastamine – nüüd teame kõik, miks telefonikõnede pealtkuulamine vajalik on. Aga siiski ata-ata Snowdenile, kõik vilepuhujad oksa!

Tuleme tagasi Assadi juurde. Assad seda, Assad toda, Assad kolmandat… MIKS ASSAD LIHTSALT TAGASI EI ASTU, kui ta nii väga tahab sõda vältida? Sellisel juhul ei oleks ju teda vaja kukutada ning lääneriikidel ei oleks vaja sekkuda? Kas ta saab oma rahvast paremini kaitsta võimul püsides? Raudselt jälle naiivne mõttekäik, aga tavalise inimese jaoks tunduvad lihtsad asjad kõige loogilisemad. Muidugi, tema tagasiastumise korral astuks NATO küll ühe sammu tagasi, kuid ÜRO astuks ühe sammu edasi, sest tuleks hakata “rahu valvama”. Ja rahuvalvemissioonid on ju alati nii veretud… (loe: rahuvalvemissioon = sõda). Mis ma sellest kõigest järeldama pean? Eesmärk ei ole sõda ära hoida?

 

Siinkohal oleks paslik välja tuua mõned faktid.

– 2010. aastal teenis USA sõjatööstus 324 miljardit dollarit müügitulu ja 15,6 miljardit puhast tulu. Sõjapidamise ja relvatööstusega seotud asutused maksavad riigile miljardites makse ning pakuvad tööd miljonitele inimestele (loe sõjatööstusest näiteks siit ja siit). Business Insideri andmetel teeniti ainuüksi relvamüügiga 235 miljardit.

– Süüria üks olulisemaid maavarasid on nafta.

Edasi võib igaüks ise guugeldada. Follow the money. Vihje: sõjatöösturite ja meediatöösturite vahel on tihedad sidemed.

 

Lisaks ei tasu unustada teisi invasioone nagu näiteks tungimine Iraaki 2003. aastal massihävitusrelvade olemasolu ettekäändel, kuid sõja lõpuks 2010. aastal selgus, et relvi polnudki. See-eest oli 2009. aastal lääne suurkorporatsioonidel esimest korda pärast 1972. aasta Lõuna-Iraagi naftaväljade riigistamist taas ligipääs Iraagi naftamaardlatele.

Harri Tiido, kes kümme aastat tagasi oli Eesti suursaadik NATO juures, ütles käesoleva aasta märtsis Postimehele, et Eesti riigi toetuskiri Iraagi sõjale kirjutati valmis Washingtonis. Peale selle jutustas ta, et kuigi meie osalemine sõjas toimus enam kui kaheldavatel alustel, käituks Tiido enda sõnul ka täna poliitikutele nõu andes samamoodi. Tol ajal Eesti NATO-sse veel ei kuulunud ja oli vaja valida pool. Tiido tõdes, et see otsus oli meie riigi mainele kasulik.

 

Lõpetuseks lõik 27. augusti Postimehest:

Tõenäoliselt on keemiarünnaku taga Süüria valitsus, sest al-Assadil on mässuliste vastu suuri raskusi ning ta on sattunud väljapääsmatusse olukorda, ütles Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse vanemteadur Erik Männik.

“Keemiarelv tundub olevat al-Assadi jaoks selline vahend, mida väljapääsmatus olukorras kasutada: keegi ei ole talle ju väljapääsu pakkunud, keegi pole öelnud, et kui sõlmitakse rahu, siis mis al-Assadist saab ja kuhu ta minna võiks,” sõnas Männik Vikerraadio saatele “Uudis+”.

Männiku tekstis toonitasin sõnu tõenäoliselt ja tundub, sest artikli pealkiri “Männik: keemiarünnaku taga paistavad al-Assadi käed” vihjab teadmisele. Paeti ja Reinsalu avaldusi ma isegi ei hakka kommenteerima. Seda, kuidas meie kohalikud ametnikud NATO-st, EL-ist ja mujalt peamajadest tehtud soovitusi ja ideid piinliku täpsusega kohustuse ja tõe pähe võtavad, teame me juba ammu.

Minu küsimus sõda õigustavatele ametnikele: millal te viimati häbi tundsite?

 

 

Mariann Joonas

 

PS. Soovitan lugeda ka eile Telegramis ilmunud artiklit, kus endine Prantsusmaa välisminister ütles, et sõda Süürias plaaniti juba aastaid tagasi.

 

Foto: thebureauinvestigates.com

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt