Sõda meedias: lavastatud telereportaažid on sagedased

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. oktoober 2013 kell 12:01



Tihti on reporteritöö sõjakolletes eluohtlik või lausa võimatu, kuid see pole ainus põhjus, miks tuntud uudistejaamad lavastatud uudistelõike eetrisse lasevad. Mida aasta edasi, seda rohkem kolib sõda ka meediasse, sest avalik arvamus on üha olulisemaks muutumas. Mitmed uudispildid või eestkõnelejad, kes tänu peavoolumeediale tuntuks on saanud, pole olnud ehtsad. Vahel on seda väga raske tõestada, kuid selles artiklis on välja toodud mitu juhtumit, kus islamimaailmas aset leidnud lavastus on dokumenteeritud.

 

Süüria-Danny oli Süüria-Briti päritolu aktivist, kes tegi rindelt mitmeid uudislugusid ning oli 2012. aasta esimesel poolel peavoolumeedia üks peamisi allikaid Süürias toimuva kohta. Danny rääkis sõjakoledustest, pidevast pommitamisest ja sadadest surnutest, anudes lääneriikide sekkumist. Ta tegi kaastööd ka CNN-ile, kuid eelmise aasta märtsis lahvatas suur skandaal, kui ilmus välja uudisloo n-ö must materjal, kus on näha Dannyt rahulikult CNN-i kõne ootamas ning küsimas, kas relvahelid on taustal valmis pandud. Kuigi CNN proovis Danny mainet hiljem puhtaks pesta, ei õnnestunud see enam ning Danny kadus teleekraanidelt. Väidetavalt oli ta lihtsalt näitleja.

Siin on näha erinevaid Danny poolt tehtud uudislõike, mis tõestavad veel, kuidas Danny täiesti teadlikult pidevat propagandat tegi:

RT tegi samuti eelmise aasta märtsis uudisloo, kuidas Al Jazeera Süürias toimuvat vildakalt kajastab:

Selles videos on näha, kuidas lavastatakse mässu Egiptuses, et sellest uudislugu teha:

 

Meediasõda pole uus nähtus

Mitmed kuulsad uudislood, mis tublisti rahva arvamust kallutasid, on hiljem osutunud võltsinguteks. Näiteks kuulsad kaadrid Iraagist aastal 2003, kus kukutati Saddam Husseini kuju ja kaeti see ameerika lipuga, mille peale “kohalikud” inimesed rõõmust hõiskasid. 2004. aastal paljastas ajakirjanik Jon Elmer, et kogu stsenaarium oli algusest lõpuni lavastatud.

Artiklis kirjutab Elmer, et “kurikuulsa Saddam Husseini kuju kukutamine Firdose platsil Baghdadi kesklinnas 2003. aasta 9. aprillil oli Ameerika vägede poolt lavastatud ning korraldatud ja mitte iraaklaste spontaanne reaktsioon. Uurimuse järgi otsustas mereväe kolonel kuju maha võtta ning armee psühholoogiliste operatsioonide üksus pööras sündmuse propagandaks. Mereväelased tõid kohale hõiskavaid iraagi lapsi, et muuta stseeni ehtsamaks. Süüdistused, nagu oleks sündmus lavastatud, kerkisid esile juba eelmise aasta aprillis, aga neid eirati või naeruvääristati nii USA valitsuse kui ka kõigi nähtavamate meediaväljaannete poolt.“

 

1990. aastal andis Kongressi ees südantlõhestava tunnistuse 15-aastane Kuveidi tüdruk Nayirah, kes rääkis loo Iraagi sõduritest Kuveidis, kelle brutaalsetele tegudele ta oli vabatahtlikuna haiglas töötades tunnistajaks olnud. “Kui ma olin seal, nägin ma Iraagi sõdureid haiglasse relvadega sisenemas ning nad läksid ruumi, kus olid beebid inkubaatorites. Nad võtsid beebid inkubaatoritest välja, võtsid inkubaatorid ning jätsid beebid külmale põrandale surema.“

Tüdruku tunnistust vaatas telekanalite vahendusel 35-53 miljonit ameeriklast ja mitmed poliitikud viitasid tüdruku tunnistusele oma kõnedes, mis veensid avalikkust Kuveidi toetamise vajalikkusest Lahesõjas. President George Bush kordas järgnevate nädalate jooksul Nayirahi lugu vähemalt kümnel korral ja tüdruku tunnistust peetakse üheks oluliseks kaalukeeleks, miks avalikkus Lahesõtta sekkumist pooldas.

Jaanuaris 1992 ilmus The New York Timesis John MacArthuri artikkel, kus ta paljastas, et Nayirah oli tegelikult USA-s resideeruva Kuveidi suursaadiku tütar ning tunnistus oli ilmselt osa mainekujundusfirma Hill and Knowlton kampaaniast, mis pidi ameeriklastele selgeks tegema, kui suurt ohtu Saddam Hussein Kuveidile kujutab.

 

Lõpetuseks veel üks klassikaks saanud CNN-i lavastatud uudislugu Lahesõja päevilt:

 

 

Allikad: IntelliHub,Wikipedia

Foto: businessinsider.com

 

Tõlkis Annika Urvela

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt