Tom Perkins: rikkad peaksid valimistel rohkem hääli saama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. veebruar 2014 kell 11:14



Tom Perkins, legendaarne riskikapitalist, kes hiljuti tekitas meediakära võrreldes natsi-Saksamaa juutide tagakiusamist USA rikkurite tagakiusamisega, tuli eelmisel nädalal välja uue provokatiivse ideega. Oma intervjuus Fortune ajakirjale pakkus Perkins välja plaani, kuidas “muuta maailma” — Perkins sõnas, et ainult maksumaksjatel peaks olema õigus hääletada ning, et Ameeriklased kes maksavad rohkem makse peaksid saama ka suurema hääleõiguse.

 

Tom Perkins, kelle puhasvara on internetilehekülje Celebrity Net Worth andmetel 8 miljardit dollarit, on kauaaegne rikaste eest seisja ja Obama majandus- ja äripoliitika kriitik. Varasemalt on Perkins nimetanud Obamat “amatööriks” sõnades, et tema ametisse valimisest alates on rikaste tagakiusamine suurenenud.

Näitena selle kohta, kuidas ikkagi rikkaid demoniseeritakse sõnas Perkins, et tema hirmuks on varamaks ja üleüldse kõrgemad maksud. Ta kardab, et makse tõstetakse seni, kuni 1% ülirikkaid, hiljem aga juba ka järgmised 5% ja 10% rikastest kaob. Perkinsi sõnul on progressiivne tulumaks üks tagakiusamise vorme, mille tulemusena toimub 1% ülirikaste majanduslik väljasuremine.

 

Tom Perkinsi “maailma muutmise” idee

Perkins seletas, et Ameerika maksusüsteem on sotsiaal-, maksu ja rahapoliitika vallas läbi kukkunud. Sissetulekute lõhe juured peituvad Perkinsi sõnul 1964. aasta vaesuse vastu võitlemise strateegiates, milles ta süüdistab tollase Ameerika presidendi Lyndon B. Johnsoni War on Povery programmi.

Perkinsi “maailma muutmise” plaan on lihtne: inimene, kes ei maksa kasvõi dollarit maksudeks, ei saa ka hääletada. Tema sõnul peaks süsteem toimima sarnaselt korporatsioonidele — kui maksta miljon dollarit maksudeks, peaks saama ka miljon häält. Perkins selgitas, et 50% USA hääleõigusega kodanikest ei maksa makse ning, et see on tõsine probleem.

CNN kirjutab, et Perkinsi idee võeti San Francisco avalike suhete foorumil Commonwealth Club vastu naeruga. Sellele vaatamata ei paistnud Perkins ise oma plaani naljana võtvat. Hiljem kommenteeris Perkins, et ta kavatseski tulla välja ennekuulmatu mõttega ning see läks tal ka korda.

 

1% rikkaid ja demokraatia

Ameerika järjest suurenev lõhe rikaste ja vaeste vahel on muutnud kriisiks, milles ülemine 1% perekondi on aastate 1979-2007 jooksul näinud 278 protsendist sissetulekute tõusu, samas kui keskklassi perekonnad pidid leppima vaid 40 protsendise sissetuleku tõusuga, mis maksude maksmise järel reaalselt alles jäi. Uuringute kohaselt toob suur ebavõrdsus kaasa demokraatliku süsteemi nõrgenemise ja suurema revolutsioonide tõenäosuse.

Rikaste ebaproportsionaalne mõju demokraatlikku protsessi mõjutab otseselt sissetulekute ebavõrdsust. 2012. aasta valimiste ajal panustas üks protsent ülirikaste ühest protsendist (ehk siis 0,01 ülirikkaid) ligi 40 protsenti kogu valimistele kuluvast rahast. Harvardi ülikooli majandusprofessori Edward L. Glaeseri 2006. aasta uurimuse järgi kindlustavad rikkad endale suurema poliitilise mõju, toetades poliitilisi strateegiaid, mis teevad nad veelgi rikkamaks kõigi teiste kulul. Kui rikkad saavad poliitikat mõjutada lobitöö või teatud huvigruppidesse kuulumisega, siis võib suurem ebavõrdsus tuua kaasa järjest väheneva varade ümberjagamise, mitte vastupidi.

 

Allikad: Time, CNN Money, Reuters, Alternet

Foto: Scanpix

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt