16-aastane tüdruk leiutas banaanikoortest bioplasti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2013 kell 12:41



Kuulus leiutaja Thomas Edison on öelnud, et geeniuse teeb 1% inspiratsiooni ning 99% rasket tööd. 16-aastane Türgi tüdruk Elif Bilgin teab enda noorest east hoolimata väga hästi, mida see tähendab. Sel aastal võitis tüdruk Google’i teaduskonkursil Google Science Fair peaauhinna 50 000 dollarit oma projekti eest, milles kirjeldab, kuidas valmistada banaanikoortest bioplasti.

 

Bilgin töötas oma projekti kallal kaks aastat ning ei olnud vahepeal kaugel ka selle katkestamisest. Kaheteistkümnest läbi viidud katsest kümme ei olnud edukad. Loodud plast ei olnud piisavalt tugev ja lagunes liiga kiiresti. Oma projekti tutvustavas ettekandes tsiteerib tüdruk isegi Edisoni, kes ütles: “Ma ei ole läbi kukkunud, olen leidnud lihtsalt 10 000 meetodit, mis ei toimi.“

Pika arendustöö tulemusel jõudis Bilgin aga lõpuks selleni, et viimased kaks katset olid edukad ning tal õnnestus luua selliste omadustega plast, mida ta soovis. Selline järjepidevus aitab tal kindlasti saada suurimat tulu teaduskonkursil võidetud auhinna teisest poolest – aastapikkusest juhendamisest oma leiutise edasiarendamisel.

Bilgini plasti koostisosad on üsna lihtsad. Uurides plasti valmistamist, luges ta muu hulgas, et bioplasti valmistatakse tärklisest ja tselluloosist, näiteks mangokoortest ja kartulist. Selle põhjal püstitas ta hüpoteesi, et ka banaanikoored võiks olla sobiv tooraine. Igal aastal visatakse toiduainetööstuses lihtsalt ära tuhandeid tonne banaanikoori, mida Bilgini töö põhjal saaks palju paremini kasutada.

Olles pärast kaheaastast katsetamist lõpuks leidnud eduka lahenduse, hakkas Bilgin otsima teadusprojektide konkurssi ning leidis esimesena Google’i korraldatava iga-aastase ürituse Google Science Fair, millest osalejaid julgustatakse kohtuma tegevteadlastega ning oma ideid ja innovaatilisi lahendusi laiemalt jagama.

Bilgin loodab, et ühel päeval vahetab tema loodud bioplastik välja naftapõhise plastiku näiteks elektrikaablite ümber ning proteeside valmistamisel. Tema jaoks on oluline, et projektil on potentsiaali vähendada naftapõhise plastiku poolt tekitatud keskkonnasaastet ning selle läbi muuta maailma.

Noor leiutaja ütleb, et teadus on tema kutsumus ning sõnab intervjuus väljaandele Scientific American, et tema eeskujudeks on James D. Watson, Francis Crick ja Maurice Wilkins. Oma projekti tutvustuses ütleb tüdruk aga, et tema suurimaks inspiratsiooniks on üks väheseid naissoost leiutajaid Marie Curie, kes pühendas oma elu radioaktiivsuse uurimisele ning selle käigus muutis ka soonorme.

Juba neljandas klassis võeti Bilgin oma kodulinnas Istanbulis vastu riiklikku andekate laste erikooli, milles püüatakse luua keskkonda, kus andekad lapsed saaksid oma andeid edasi arendada. Viimased kuus aastat on tüdruk osalenud kooli keemia, bioloogia ja matemaatika programmides, kus ta on õppinud, kuidas läbi viia teaduslikku uurimistööd, sooritada katseid ning kirjutada laboriaruandeid.

Edaspidi soovib Bilgin minna õppima meditsiini ning loodab, et teaduskonkursi võit viib teda sel teel suure sammu edasi, aidates õpinguid finantseerida.

 

Allikad: Scientific American, Google Science Fair, GSF 2 (video), Elif Bilgin Youtube Channel (video)

Foto: sipse.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt