Amazonase vihmametsadest on avastatud üle 400 uue looma- ja taimeliigi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. november 2013 kell 12:11



Maailma Looduse Fondi (WWF) teadlased panid kokku nimekirja aastail 2010–2013 Amazonase vihmametsadest avastatud uutest looma- ja taimeliikidest. Uute liikidena avastati 258 taime, 84 kala, 58 kahepaikset, 22 roomajat, 18 lindu ja üks imetaja. Loetelus ei ole ära märgitud lugematul hulgal avastatud putukaid ja selgrootuid. Uute loomade hulgas on näiteks leegimustriline sisalik, sõrmeküünesuurune konn, taimetoitlasest piraaja, eredavärviline madu ja roosa orhidee.

 

“Need liigid moodustavad unikaalse loodusliku pärandi, mida me peame säilitama. See tähendab nende kodu – imelise Amazonase vihmametsa – kaitsmist, mida ohustab metsade raie, tammide ehitamine ning kullakaevandused,“ ütles WWF Living Amazon Initiative juht Claudio Maretti.

 

Leitud liike

Leegimustriline sisalik: see ilus sisalik leiti Colombia Amazonasest vastkoorununa. Seda tabamatut liiki, Cerosaura hypnoide’st, pole metsikus looduses nähtud sellest ajast, kui selle originaalsed munad kokku korjati, seega arvatakse, et tegu on ohustatud liigiga.

 

Sõrmeküünesuurune konn: see kahepaikne kuulub ohustatud liikide hulka. Tema ladinakeelne nimi Allobates amissibilis tähendab “See võib olla kadunud“, mis viitab sellele, et ala, kus ta jõudsalt kasvab, võidakse peatselt avada turismile. See on kolmas Allobates’e  liik, mis leiti Guajaanast.

 

Taimetoitlasest piraaja on uut liiki piraaja. Tometes camunani võib olla kuni 50 cm lai ning kaaluda kuni 4 kg ja on taimetoiduline. See magevee kala elutseb kivistes kärestikes ja toitub kivide vahel kasvavatest seemikutest.

Eredavärviline madu “kadunud maailmast“: see madu leiti Guajaana mägedest 1,5 km kõrguselt ning talle pandi Arthur C. Doyle’i “Kadunud maailmast“ pärit tegelase professor George Edward Challengeri järgi nimeks Chironius challenger.

Roosa orhidee: uute taimeliikide hulgas on mitmeid orhideesid, mille hulgas on ka see roosa liik Sobralia imavieirae.

Nurruv ahv: see uus liik Callicebus caquentesis on üks umbes 20-st titi ahvide liigist, kes kõik elavad Amazonases. Teadlase Thomas Defleri sõnul hakkavad ahvilapsed nurruma, kui nad tunnevad ennast rahulolevalt.

 

Paljud uued liigid on leitavad vaid Amazonase vihmametsadest, mis tähendab, et vihmametsade hävitamine on neile suureks ohuks.

“Amazonasest viimase nelja aasta jooksul avastatud uute liikide info klassifitseerimine ja uuendamine on näidanud meile, kui tähtis on see regioon inimkonnale ning kui oluline on seda uurida, mõista ning säilitada. Nende ökosüsteemide hävitamine ähvardab biomitmekesisust ning kasu, mida see toob inimestele ja majandusele. Me ei saa lubada selle loodusliku pärandi kaotamist igaveseks,“ ütles Maretti.

 

Allikad: Wilde Life Spain, Scienece Daily, ERR, WWF

Fotod: WWF; Tiffani M. Doan; Philippe Kok, Huffington Post / Andre Cardoso, Thomas Deffer;

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt