DNA transistorid sillutavad teed elavatele arvutitele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. aprill 2013 kell 21:03



Transistorite kasutuselevõtt muutis põhjalikult elektroonika arengut. Nüüd on uurijad valmis saanud bioloogilise transistori (transkriptori), mis on alguseks elusate arvutite loomisele.

 

Transistor on seade, mis muuhulgas kontrollib elektronide voogu vooluringis ning toimib ka lülitina. Bioloogiline transistor kontrollib sarnaselt ensüümide voogu, kui need liiguvad mööda DNA-d. Neid rakulisi ehituskive saab kasutada kõigeks alates keskkonna jälgimisest protsesside sisse ja välja lülitamiseni.

“Transkriptorid on võtmetähtsusega geneetilise loogika võimendamisel,” ütles uurimist juhtinud Stanfordi ülikooli bioinsener. Iseseisvalt ei ole need seadmed küll arvutid, kuid lubavad teha loogilisi operatsioone nagu “kui see, siis too”-käsklused, mis on üks kolmest arvutite põhifunktsioonist säilitamise ja informatsiooni edastamise kõrval.

Tulevikus võib see leiutis viia näiteks odavate biosensorite loomiseni, mis kontrollivad vee kvaliteeti või avastavad erinevaid patogeene ja kemikaale. Uurijad ise näevad veel palju kaugemale – elusmaterjalist kasvanud sildu ja hooneid ning tillukesi meditsiinilisi “allveelaevu”, mis meie kehades ise navigeerida suudavad.

 

 

Allikad: New Scientist, Yahoo! News

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt