Gepardid võivad paarikümne aastaga metsikust loodusest kaduda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2013 kell 17:29



 

Gepardid pääsesid väljasuremisest viimati viimasel jääajal 10 000 aasta eest. Viimaste aastakümnete jooksul on aga muutunud olukord taas nii tõsiseks, et praeguste prognooside järgi võib see loomaliik metsikust loodusest kaduda aastaks 2030, vahendab ERR Physorg.comi uudist.

 

Erinevalt ninasarvikutest ja elevantidest pole gepard salaküttide sihtmärk. Küll aga on ta äärmiselt kehv kohaneja reservaatides, kuhu ta on aga sunnitud asuma seepärast, et tema looduslikud jahimaad kipuvad kaduma. Kaitsealadel tuleb gepardeil konkureerida teiste suurte kiskjatega nagu näiteks lõvid ja hüäänid. Paraku kipuvad suuremad aga tema saagi üle lööma, halvemal juhul ka gepardeid tapma.

Kui veel 20. sajandi algul arvati kogu maailmas olevat umbes 100 000 gepardit, siis prageu on loendatud Aafrikas vaevalt 10 000 isendit. Teine populatsioon on Iraanis, kuid see on kiirelt kahanemas. Aafrikas on see loom kadunud umbes 77 protsendilt oma kunagiselt levialalt.

Looduskaitsjatele teeb muret seegi, et gepardite genofond on ahtake. Pärast viimast jääaega gepardite populatsioonid killustusid. Nüüd on nad üksteisest nii eraldatud, et toimub ulatuslik sugulussigimine. Teadlaste sõnul on tänapäeval üks gepard geneetiliselt teisega sama sarnane nagu paar kaskikuid. Kuna looduslikud jahimaad, kus gepardid tegutsevad, on inimetegevuse tõttu väga killustatud, siis pole võimalik ka populatsioonide ränne, et genofondi rikastada.

Aafrikas on püütud kasvatada gepardeid vangistuses, et seeläbi kunstlikult üksteisest eraldatud populatsioonidesse veidi värsket verd tuua. Siinkohal on silmapaistavaid tulemusi ette näidata Ann van Dyki Gepardi Keskusel Johannesburgis, kus on 1970ndaist sündinud kokku 800 isendit.

Paraku on nende loomade vabasse loodusesse laskmisel omakorda raskusi. Kogemused on näidanud, et kui ka metsik gepard pole saanud vähemalt 18 kuud oma elust päris emaga vabas looduses olla, siis on tema kohanemine raskendatud. Nad lihtsalt ei õpi vajalikke oskusi, mis aitaks neil ellu jääda.

Gepardite kaitsjad näevad ühe lahendusena koridore, mis eri populatsioonide asukohti ühendaks, nii et loomad saaks turvaliselt looduses ise rännata. Teine võimalus oleks püüda asustada gepardeid nende kunagistesse asurkondadesse näiteks Indias.

 

Allikad: ERR, Phys.org

Foto: The Garden of Eaden

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt