Kaasaskantav veepuhastaja “elukõrs” päästab tuhandeid elusid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. mai 2015 kell 13:47



Globaalselt on inimühiskond lähenemas joogiveekriisile: üha rohkematel inimestel puudub ligipääs puhtale ning ohutule joogiveele. Paraku probleem vaid süveneb looduskatastroofide, inimreostuse ja ressursside ebavõrdse jagunemise tõttu. Õnneks on tehnoloogia arenguga välja töötatud mitmeid seadmeid puhta joogivee hankimiseks, üheks neist on ka kaasaskantav veefilter LifeStraw (elukõrs).

 

Üheks põhiliseks probleemiks puhta joogivee puudumisel on erinevate haiguste levik, mis nõuavad rohkelt ohvreid. Näiteks võib saastunud vett joonud isik haigestuda erinevatesse kõhulahtisusega seotud haigustesse, mis tapavad iga-aastaselt umbes 1,5 miljonit inimest. Efektiivse veepuhastussüsteemiga suudetaks haiguste levikut tõkestada ning parandada inimeste elukvaliteeti üle kogu maailma.

Sellise eesmärgi täitmiseks lõi Šveitsist pärit firma Vestergaard omapärase veefiltri LifeStraw, mis on ideeliselt 22cm pikkune silinder, mis suudab veest filtreerida erinevaid haigustekitajaid ning mustust. LifeStraw on tehtud vastupidavast plastikust, ei sisalda kemikaale ning ei vaja töötamiseks elektrit. Seade kaalub 56 grammi ning on seetõttu kergesti kaasaskantav – näiteks kaela riputatult. Üks seade suudab toota keskmiselt 1000 liitrit puhast vett.

LifeStraw töötab arenenud õõnsate kiudude tehnoloogial, mis suudab tõhusalt (99,9%) filtreerida nii erinevaid osakesi, baktereid, viiruseid kui ainurakseid. Silinder on täidetud horisontaalsete seest tühjade torukestega, läbi mille vesi ülespoole liigub. Torukeste seintes on imeväikesed poorid, millest suudab läbi liikuda vaid puhas vesi, jättes kõikvõimalikud vee saastajad torudesse. Puhas vesi liigub seadme ülemisse otsa, kus paikneb otsik joomiseks. Silindri puhastamiseks tuleb vaid sellesse tugevalt puhuda, uhtudes kinnipüütud osakesed välja. LifeStrawi tehnoloogiaga on välja töötatud ka mitmeid erineva mahuga veefiltreid ning -hoiustussüsteeme, millest suurim on mõeldud kogukondlikuks kasutamiseks ning suudab puhastada 70 000 – 100 000 liitrit vett. Kõik antud seadmed on heakskiidetud maailma tervishoiuorganisatsiooni (WHO) ja USA keskkonnakaitseorganisatsiooni (EPA) poolt ning tunnistatud ohutuks ja standarditele vastavaks. LifeStraw puudustena tuuakse välja fakt, et filter ei eemalda veest raskemetalle ega soola.

Seadet tutvustati avalikkusele juba 2005. aastal, mil see sai osaks suurele tunnustusele rahvusvahelises meedias. Sellest hetkest on neid saadetud suurimatesse looduskatastroofipiirkondadesse, näiteks kasutati neid Haiti maavärina ning Pakistani üleujutuste ajal. Hetkel on rahvusvaheline humanitaarorganisatsioon Rotary Internationali Walesi haru kaudu saadetud juba 1000 isiklikku ning 80 suuremamahulist perekondlikku LifeStrawi ka Nepaali. Üle maailma kogutakse praegu ka annetusi, saatmaks Nepaali veel rohkem hädavajalikke veepuhastusfiltreid. Ka isiklikuks tarbeks ostetud veefiltrid aitavad edendada elu mujal maailmas – iga ostetud tootelt investeeritakse osa tulust projektidesse Keenias, tagamaks koolilastele ohutut ning puhast joogivett. Lihtsustatult võib öelda, et ühe filtri ostmisega võimaldatakse ühele lapsele puhast joogivett terveks aastaks.

 

Allikad: Inquisitr, Higher Perspective, Vestergaard

Foto: collective-evolution.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt